Ačkoliv se jedná o město nenápadné rozlohou i počtem obyvatel, točí se kolem něj dějiny celé Anglie. V 10. a 11. století bylo dokonce jejím hlavním městem. Pokud jste fanoušky historie, legend a mýtů, rozhodně se tu nudit nebudete
Winchester leží necelých 100 kilometrů jižně od Londýna a asi 32 kilometrů severně od přístavního Southhamptonu. Strategicky tedy nic významného. Přesto se z něj roku 871 stalo na příkaz tehdejšího krále Alfréda Velikého první hlavní město celé Anglie. Ostatně, plány ulic z 9. století jsou tu patrné dodnes.
Slavná katedrála
Winchesterská katedrála je jednou z nejdelších katedrál v Evropě a poslední odpočinek v ní nalezli významní lidé, například biskupové z Winchestru, někteří panovníci, nebo dokonce spisovatelka Jane Austenová. Ta se na sklonku života usídlila ve vesnici Chawton, jen pár kilometrů odsud. Její fanoušci by určitě měli navštívit dům, kde strávila poslední roky života. Součástí prohlídky je i malý stůl, na kterém i přes svou nemoc stihla dopsat pár svých románů.
Ale zpátky ke katedrále. Aniž byste to tušili, její útroby možná velmi dobře znáte, aniž byste ve Winchesteru kdy byli. Záběry z chodeb hradu v Bradavicích slavného Harryho Pottera se totiž natáčely právě zde. Za natáčení ve stejných chodbách si pak Anne Hathaway vysloužila sošku Oscara oceněného remake filmu Les Miserables.
Filmařsky atraktivní lokace vděčí za svou majestátnost a zachovalost dvěma zásadním věcem. Za prvé je to délka pěti století její výstavby a postupného dostavovaní, kdy se na jejím výsledném vzhledu podepsalo hned několik slohů. Za druhé je to šest let trvající záchranná akce budovy od zřícení, která probíhala na počátku 20. století. Některé podmáčené základy pod jižní a východní zdí byly vyztuženy potápěčem Williamem Walkerem, který stabilizoval základy více než 25 000 betonovými vaky, 115 000 betonovými bloky a 900 000 cihlami. Pracoval šest hodin denně v úplné tmě a v úrovni šesti metrů pod zemí. Není tak divu, že má dnes ve Winchesteru sochu na svou počest.
Za časů krále Artuše
Jen pár ulic od katedrály se nachází další z unikátů města. Velká Síň je bohužel jediná část, která se dochovala z dob, kdy tu stál celý Winchesterský hrad, přesto se k ní vztahuje jedna z největších legend celé Anglie. Právě tady, ve Velké Síni je totiž po sedm století zavěšen bájný Kulatý Stůl krále Artuše. Zajímavostí je, že o jeho barevnou výzdobu se postaral až v roce 1522 král Jindřich VIII., který se na hradě narodil. To je ten tlouštík, který tak rád stínal svoje manželky. Nicméně, až na jeho nabubřelý popud byl dozdoben Tudorovskou růží a doplněn o jména všech rytířů, které známe z legend. Kromě síně stojí jistě za návštěvu také nemocnice Sv. Kříže nebo Winchester College. Obě budovy jsou živými ukázkami středověkého stavitelství.
Kafe a dort
Po notné dávce historie přijde vhod zastávka na kafe a něco dobrého. Ani tak se ale ve Winchesteru dějinám nevyhnete. Proč tedy rovnou nezajít do stylově laděné kavárny přímo ve Winchester City Mill, tedy tisíc let starém městském mlýně, poháněném řekou Itchen. Koláče a dorty se tu pečou z mouky nadrcené mlýnským kolem, na které budete mít výhled přímo z kavárny. Na vydatnější jídlo ale zajděte do vyhlášené Forte Kitchen, kde můžete ochutnat lokální speciality, jako jsou lesní houby na kynutém těstě, jacket potatoes neboli plněné brambory či hampshirskou uzenou šunku.