Štědrý den ve věčném městě aneb Na Vánoce do Říma
Pokud si chcete vychutnat Vánoce jinak než v Česku a hodit za hlavu vánoční přípravy, pak je Řím tím pravým místem. Můžete kráčet po náměstích a parcích, nakukovat do kostelů a trattorií, vcházet do obchodů nebo kaváren. Žádný shon, jen zimní dny plné slunečního svitu a fascinující život jednoho z nejstarších měst Evropy.
Za hlavní místo vánočních událostí se v Římě pokládá Vatikán, centrum římskokatolické víry. A právě tady, na náměstí svatého Petra, se ve vzduchu vznese příslib vánočního očekávání. Papa Francesco vystoupí v prvním prosincovém týdnu na balkon a pronese slavnostní řeč, požehná věřícím a za chvíli se slavnostně rozsvítí vánoční strom. Aby Vatikán ukázal svou otevřenost vůči světu, každý rok objednává strom z jiné země. Náměstí před chrámem svatého Petra se otevírá do obrovské elipsy a do posledního místečka je zaplněné lidmi. Kolonáda po obou stranách zažívá nápor, jak je tomu vždycky při církevních událostech. Ve středu náměstí stojí betlém čítající kolem dvaceti figur. Postavy jsou vysoké až dva metry a za nimi se jako ochránce tyčí egyptský obelisk, který nechal do Říma přivézt císař Caligula.
Pokud se vám podaří vystát frontu, můžete vystoupat do okázalé chrámové kopule, kterou navrhl Michelangelo, ale za jeho života nebyla dokončena. Z kopule ve výšce 133 metrů se před vámi otevře Řím v celé své kráse a dohlédnete až za jeho hranice, k zeleným pahorkům Castelli Romani. Od chrámu vás dovede Via della Conciliazione k impozantní pevnosti Castel Sant‘Angelo. Hned vedle se nachází jedno z nejsugestivněji položených římských kluzišť. Ledová plocha je otevřená každý den až do půlnoci. Na vrcholku Andělského hradu se tyčí socha archanděla Michaela, podle níž dostala název pevnost i přilehlý most Sant‘Angelo. Blízkost Tibery vybízí k procházkám po nábřeží, které lemují aleje platanů.
Město světel a Babbo Natale
Slavnostní vánoční výzdobu můžete obdivovat takéu Kolosea nebo na náměstí Piazza Venezia. Nádherné světelné girlandy a ornamenty zdobí ulice kolem náměstí Piazza del Popolo. Ulice Via del Corso nebo Via del Babuino patří mezi hlavní nákupní třídy, a proto se na jejich výzdobě nešetří. Stejně jako na výzdobě Via dei Condotti, která je vyhlášenou luxusní římskou ulicí. Najdete tady zastoupení značek Dior, Gucci, Prada, Valentino, Bulgari a mnoha jiných. Odpočinout si můžete u dobré kávy v Antico Caffe Greco, založeném v roce 1760, věhlasné kavárně navždy spojené s takovými osobnostmi jako Ferenc Liszt, J. W. Goethe nebo Richard Wagner.
Odtud je to jen skok ke Španělským schodům, vedoucím ke kostelu Trinita dei Monti se dvěma zvonicemi. Propojení rovných úseků, křivek, zábradlí a teras do členitého schodiště tvoří charakteristickou dominantu věčného města. Kromě světelné výzdoby přitahujepozornost všudypřítomné převtělení Santa Clause do italského Babbo Natale. Tenhle kýč si během posledních let získal velkou popularitu a Řím je jím zaplavený.
Tržiště vánočních senzací
Určitě musíte navštívit populární vánoční trhy na náměstí Piazza Navona. Letos poprvé se pořádají pod přísnou kontrolou radnice. Cílem je prodávat pouze umělecké předměty pocházející z malých řemeslných dílen. Kromě stánků s vánočními ozdobami, sladkostmi, hračkami a především figurkami čarodějnice Befany se kochejte pohledem na tři fontány. Jedinečný charakter získalo náměstí v 17. století díky Berniniho fontáně Fontana dei Quattro Fiumi. Čtyři obři zosobňují čtyři největší řeky tehdy známého světa: Nil, Gangu, Dunaj a La Platu. Další fontány pocházejí z předchozího století. Severní okraj zdobí Fontana di Nettuno, jižní cíp uzavírá Fontana del Moro se sochou Maura zápasícího s delfínem. Jen málokteré náměstí na světě dokáže soupeřit s barokní nádherou náměstí Piazza Navona.
K návštěvě láká nedaleké Campo dei Fiori („Květinové pole“), nejrušnější oblast středověkého a renesančního Říma. Živou atmosféru tržiště si náměstí uchovalo dodnes, ve vánočním období to platí obzvlášť. Pulty doslova přetékají sezonní zeleninou i exotickým ovocem, jen málokdo dokáže odolat obrovským trsům bylinek a svazkům čerstvých květin. Od místních zelinářů nakupují kuchaři z restaurací v okolí a jejich umění si můžete vychutnat v některé z přilehlých trattorií nebo se zastavte v levnějším bufetu tavola calda (doslova teplý stůl). Pokud zbožňujete zmrzlinu, nesmíte si nechat ujít místní legendu. V baru Tre Scallini bylo roku 1946 poprvé naservírováno věhlasné tartufo al cioccolato: čokoládová zmrzlina ve tvaru koule s vydatnou porcí šlehačky navrch.
Sladké dny očekávání
V Římě si až do poslední chvíle nejste jistí, jestli Štědrý večer opravdu nastane. Ulice hučí, skútry se předjíždějí, obchody jsou otevřené až do večerních hodin. Dvacátý čtvrtý prosinec je obyčejný pracovní den, zakončený o něco slavnostnější večeří než obvykle. Cena della vigilia se podává na svátečním porcelánu a jejím základem jsou ryby a plody moře. Typické římské štědrovečerní menu může vypadat třeba takhle: jako předkrm se podávají gratinované slávky nebo smažené kalamáry, první chod obstarají domácí fettucine s lososem, na hlavním jídle se nešetří a upeče se dražší ryba, například pakambala v bylinkové krustě. Jako dezert se rozkrojí panettone, kupovaná bábovka z kynutého těsta s kandovaným ovocem.
Později, při kávě, přijde na řadu nugát turrone nebo kousek čokolády. Oblíbené jsou také čokoládové pralinky s různými náplněmi, které se v zimním období prodávají na váhu. K nejoblíbenějším patří cuneesi, velké čokoládové bonbony s rumovou náplní zabalené do barevných papírků. V pravé římské pasticcerii na vás čekají další lákadla, jako bomboloni nebo ciambelle, které připomínají naše koblihy. Neodolatelná je také brioška maritozzo z jemného kynutého těsta plněná šlehačkou.
Pověrčivý císař a palmy
Mezi svátečními dny vnímejte ducha Říma a nalaďte se na jeho rytmus. Po vzoru Římanů je třeba uscire - jít ven, na vzduch, do ulic! Už jen kráčet po římských cestách vydlážděných čtvercovými kamennými kostkami sanpietrini je zážitek. Všechno vám díky stovkám blikajících světélek připadá úžasně podmanivé. Očima přeskakujete z reklam na italské módní značky k vývěsním štítům restaurací, kopule kostelů září zlatě, z každého zákoutí je cítit heroická minulost velkého Říma. Antické sloupy, fasády barokních paláců nebo triumfální oblouky jsou propojeny s bujnou vegetací. Na každém kroku narazíte na pinie s rozložitou korunou, akáty či mimózy. Dokonce i na vysoké palmy.
Podle Suetonia prý císař Augustus pozoroval před svým domem palmu, která se prodírala mezi kamením a podivuhodně rychle rostla. Protože byl pověrčivý a věřil, že palma zrcadlí božskou vůli, poručil zahradníkům, aby palmu přesadili do jeho zahrady. Od té doby mají palmy v Římě požehnání, dnes je v plném vzrůstu uvidíte na náměstí Cavour, u vily Celimontana nebo v oblíbených Pincijských zahradách. Počátkem 19. století upravil architekt Giuseppe Valladier svah kopce Pincio a Piazzu del Popolo pod ním, oba výtvory jsou jeho mistrovským dílem. Bujnou zeleň kolem širokých alejí prý v Pincijských zahradách obdivovaly zcela rozdílné osobnosti, od Gándhího po Mussoliniho. Není se čemu divit, při výhledu na Řím z náměstí Piazzale Napoleone se vám zastaví dech. Pod sebou vidíte jen část obrovského města, rozpínající se od Monte Mario na severozápadním okraji Říma až po vrcholek Janiculus, jenž se řadí mezi sedm mytických římských vrcholků. Jediný pohled vás dokáže přimět ke slibu, že se do Říma jednou vrátíte.
Až přijdeBefana
Vánoční období končí 6. lednem. Pojetí svátku Tří králů se v Itálii podobá našemu Mikuláši. Hlavní protagonistkou je čarodějnice Befana. Už od začátku prosince jsou figurky čarodějnice všude k dostání. Čarodějnici je dobré uctít dobrou kořalkou, která se dává v noci na okenní parapet. Děti jsou 6. ledna obdarovány punčochami s ovocem či sladkostmi. Slavnostní den se završí rodinným výletem do zábavního parku nebo zoologické zahrady.
Očimaautorky
Zima v Římě patří k obzvlášť hezkým obdobím. Přes den svítí slunce, vzduch jiskří a teplota se občas vyšplhá až k 15 °C. Vánoce jsem v Římě prožila třikrát. Překvapila mě neformálnost, s jakou Italové k Vánocům přistupují. Nemusí se péct devatero druhů cukroví, uklízí se jen zcela běžně, dárky se obstarají až těsně před Štědrým dnem. Za hlavní vánoční svátek je považován 25. prosinec, kdy se pořádá slavnostníoběd pranzo di Natale. Jako primo piatto (první chod) se podávají dlouhétěstoviny (například pappardelle nebo fettuccine) s masovým ragú, k hlavnímu chodu následuje podle staré římské měšťanské tradice pomalu pečenéabbacchio, tedy jehněčí maso. Bývá zvykem, že se u jednoho stolu sejde celá rodina a hoduje několik hodin, ale stále častěji se na vánoční oběd chodí do elegantnějších a dražších restaurací. Tam už bývá na výběr ze dvou druhů menu: buď na bázi masa (menu di terra) nebo ryb (menu di mare). Důležitou součástí jídel jsou sezonní a lokální suroviny – artyčoky, červená čekanka, mangold nebo kaštany. Ideální je doplnit hodování o vína pocházející z oblastí kolem Říma, jako jsou Castelli Romani, Colli Albani, Frascati či Velletri.