Sifnos byl už od starověku centrem celé kykladské civilizace.

Sifnos byl už od starověku centrem celé kykladské civilizace. Zdroj: Shutterstock

Místní taverny, kafenia a ouzerie dělají čest místnímu rodákovi, nejznámějšímu řeckému šéfkuchaři.
Ač by se na první pohled mohlo zdát, že je ostrov jakýmsi bohem zapomenutým místem na mapě, nic není dál od pravdy.
Sifnos byl už od starověku centrem celé kykladské civilizace.
Sem jezdí na dovolenou sami Řekové.
5
Fotogalerie

Sifnos: Ostrov, kde tráví dovolenou sami Řekové

Typický kykladský ostrůvek s hornatou krajinou, bílými vesničkami, písčitými plážemi a průzračnou vodou Egejského moře, vás nadchne dokonalou kuchyní i poklidným tempem. Místní taverny, kafenia a ouzerie dělají čest místnímu rodákovi, nejznámějšímu řeckému šéfkuchaři. Ne náhodou sem jezdí na dovolenou i sami Řekové.

Historie a keramika

Sifnos leží jižně od řecké pevniny a jako jeden z 200 ostrovů tvoří souostroví Kyklady, kam patří například i mnohem známější Mykény. Na rozdíl od nich si ale lidé na Sifnosu dokázali zachovat tradičně klidný způsob života nedotčený masovou turistikou. Ač by se na první pohled mohlo zdát, že je ostrov jakýmsi bohem zapomenutým místem na mapě, nic není dál od pravdy. Sifnos byl už od starověku centrem celé kykladské civilizace.  A to nejen díky zdejší proslulé keramice. I proto je ostrov dodnes posetý sítí z téměř 70 strážních věží, kdysi připravených zapálit své pochodně v případě nájezdu pirátů. Samotný Sifnos hlídala 4000 let stará benátská citadela na vrcholu kopce Profitis Ilias s výhledem na Egejské moře ze tří stran.

Mimochodem i sem vás neomylně zavede jedna z 10 nově obnovených stezek.

Sifnos byl už od starověku centrem celé kykladské civilizace.Sifnos byl už od starověku centrem celé kykladské civilizace.|Shutterstock

Procházky historií

Stezky na Sifnosu jsou cestou nejen místem, ale i časem. Archeologická naleziště zde lemují řadu tras. Nikdo sice přesně nedokáže určit, jak přesně jsou cesty staré, ale díky předmětům nalezených vedle nich, je zcela jasné, že se po nich procházeli lidé po tisíce let. Například starověké krumpáče u čtyřkilometrové trasy končící u jednoho z nejstarších zlatých a stříbrných dolů na světě, který byl činný od doby bronzové do 20. století.

Sem jezdí na dovolenou sami Řekové.Sem jezdí na dovolenou sami Řekové.|Shutterstock

Stezka dobrého jídla

Stezka Sifnos Insiders je jednou z odlehlejších a náročnějších cest. Z přístavní osady Kamares začíná prudkým stoupáním a vede do města Apollonia. Vesnice příhodně pojmenovaná po bohu slunce je s pouhými osmi sty obyvateli hlavním „městem“ Sifnosu. Vzhledem k celkové populaci ostrova čítající 2800 místních ale působí Apollonia jako velkoměsto.

Zejména díky restauracím a tavernám, kterým kralují místní speciality jako smetanový sýr Manoúra, nebo Mastélo jehněčí vařené v červeném víně a koření. Ve městě se ještě zastavte v Muzeu folkloru, a pak už můžete vyrazit na prozkoumávání dalších koutů ostrova. Většina z cest totiž začíná právě v Apollonii. S jedinou vyjímkou ,která se nachazí na odlehlém severním cípu ostrova. Kamenitá stezka lemovaná divokými olivovníky vás zavede do Cheronissosu. Sifnosští rybáři zde žili a pracovali v malém přístavu po generace a jako návštěvníci budete určitě odměněni jejich čerstvým úlovkem.

Místní taverny, kafenia a ouzerie dělají čest místnímu rodákovi, nejznámějšímu řeckému šéfkuchaři.Místní taverny, kafenia a ouzerie dělají čest místnímu rodákovi, nejznámějšímu řeckému šéfkuchaři.|Shutterstock

Nejen historie, ale i příroda

Všechny stezky ale nepřipomínají jen historii Sifnosu. V roce 1997 byla část území na západním pobřeží začleněna do sítě Natura 2000 Evropské komise, která chrání nejcennější a nejohroženější druhy a stanoviště v Evropě. Touto rezervací vede nová botanická stezka, která chrání 10 ohrožených biotopů, včetně jalovcových lesů a říčních ekosystémů. Díky informačním tabulím se tak něco můžete dozvědět i o endemických květinách, které zde lemují trasu. Dávejte ale pozor na zmije Milos, chráněné, ale nebezpečné obyvatele ostrova.

Ač by se na první pohled mohlo zdát, že je ostrov jakýmsi bohem zapomenutým místem na mapě, nic není dál od pravdy.Ač by se na první pohled mohlo zdát, že je ostrov jakýmsi bohem zapomenutým místem na mapě, nic není dál od pravdy.|Shutterstock