Je odsud krásný výhled na celé středohoří.

Je odsud krásný výhled na celé středohoří. Zdroj: Profimedia

Národní park Kamenná slunce u Libčevsi.
Kamenná slunce nemají nikde ve světě obdoby.
Uprostřed vinohradu Koskov se nachází starý židovský hřbitov.
Viniční trať Pod Šepetelským vrchem se nachází necelý kilometr od areálu vinařství na jižním svahu stejnojmenného vrchu v katastru místní části Šepetely. S výměrou 3,5 ha je nejmenší z třebívlických vinic.
5
Fotogalerie

Tip na výlet: z Třebívlic na kamenná slunce u Hnojnice

Unikátní geologický fenomén, který vznikl následkem pravěké sopečné erupce, najdete v Českém středohoří. V bývalém lomu nedaleko půvabné vesnice Třebívlice, kde můžete navštívit zámek a hrobku ikony platonických lásek, Ulriky von Levetzow, se ukrývají cihlově zbarvené kameny tvořící slunce s paprsky.

Kamenná slunce jsou světovým unikátem. Zatím nebyla popsána na žádném jiném místě na světě, a proto prostor o rozloze 1 ha chráněným územím a národní přírodní památkou. Tato roztomilá přírodní hříčka je ukryta v malém a nenápadném lomu v údolí Hnojnického potoka, asi kilometr od vesnice Hnojnice. Snadno se odsud dostanete pěšky po silnici směrem na Koštice. Asi po kilometru od konce obce odbočíte vlevo na nenápadnou travnatou cestu mezi keři přes potok až k lomu.

Kamenná slunce nemají nikde ve světě obdoby.Kamenná slunce nemají nikde ve světě obdoby.|Profimedia

Goethova srdeční záležitost

Abyste si výlet českým středohořím prodloužili, zastavte se třeba v kouzelné obci Třebívlice, která střeží odkaz múzy J. W. Goetha. Ten se do dívky z místního zámku, která byla mladší o 55 let, kdysi doslova zbláznil. Dnes se tu můžete projít po Ulričině stezce nebo zajít do muzea, které vám její životní příběh přiblíží. Za zmínku stojí určitě fakt, že tehdy známý spisovatel se do Ulriky zakoukal v době, kdy jí bylo 17 let a jemu 72 let. Dokonce ji požádal o ruku, ale ona odmítla. Ze svého zklamání se stárnoucí milovník tehdy vypsal v básni Mariánskolázeňská elegie. Ulrika se již nikdy nevdala a zemřela ve věku 95 let. Její hrobku najdete na místním hřbitově.

Uprostřed vinohradu Koskov se nachází starý židovský hřbitov.Uprostřed vinohradu Koskov se nachází starý židovský hřbitov.|johannw.com

Židovské stopy

Asi kilometr severovýchodním směrem od Třebívlic, uprostřed soukromé vinice, najdete starý židovský hřbitov. Byl založen v roce 1867 a pohřbívalo se na něm až do čtyřicátých let minulého století. Za II. světové války byl poničen a od té doby chátral. Dochovalo se na něm asi 100 náhrobních kamenů. Stopy židovské obce najdete i přímo v Třebívlicích. Budova bývalé synagogy byla ve 20. letech 20. století přestavěna na křesťanský kostel, kterou využíval sbor Církve československé husitské. Dnešní podoba této budovy je dnes spíš smutnou připomínkou její někdejší funkce.

Viniční trať Pod Šepetelským vrchem se nachází necelý kilometr od areálu vinařství na jižním svahu stejnojmenného vrchu v katastru místní části Šepetely. S výměrou 3,5 ha je nejmenší z třebívlických vinic.Viniční trať Pod Šepetelským vrchem se nachází necelý kilometr od areálu vinařství na jižním svahu stejnojmenného vrchu v katastru místní části Šepetely. S výměrou 3,5 ha je nejmenší z třebívlických vinic.|johannw.com

Ve víně je pravda

Ale abyste z Třebívlic neodjížděli s melancholickou náladou, dopřejte si něco, co potěší smysly. Třebívlice totiž spadají do nejstaršího vinařského regionu v Čechách. Ještě v 19. století tu byly stovky hektarů vinic, na jejichž tradici navázalo třeba obnovené vinařství Johann W. Prostorný areál vinařství leží přímo v srdci Českého středohoří, a tak je ideálním cílem mnoha výletů.