Hillier

Hillier Zdroj: Shutterstock

Tuz
Sasyk-Sivaš
Natron
Laguna Colorada
Las Coloradas
7
Fotogalerie

Netradiční podívaná: Růžová jezera napříč kontinenty

Kalmycké jezero, o kterém psala Jolana Sedláčková, není svým zbarvením ojedinělé. Vodní plochy v podobných odstínech najdete na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy.

1) Austrálie

Země i světadíl s největší koncentrací růžových jezer. Nejznámějším je Lake Hillier s vodou, která zůstane zbarvená i po odběru do nádobky, bez přítomnosti tamní řasy Dunaliella salina s velkým obsahem betakarotenu. Příčinu tohoto jevu se vědcům zatím zjistit nepodařilo. V případě slané laguny Hutta MacDonnellova jezera má růžovou na svědomí opět obvyklý podezřelý, tedy zmíněná řasa. To se dlouho předpokládalo i o jezeru Bumbunga, ale tentokrát je vinna bakterie, která se vyžívá ve slaném prostředí. A dalo by se pokračovat…

2) Asie

Turecké jezero Tuz je jedním z největších jezer s vysokým obsahem soli na světě. V létě ovšem vysychá a z hladiny se stává silná solná krusta. Sousední Írán kontruje hned dvakrát – podobně sezonním jezerem Maharlu, a především jezerem Urmijským s více než stovkou ostrovů. Nachází se na území provincií Západní a Východní Ázerbájdžán, v samotném Ázerbájdžánu pak najdete jezero Masazir. Loni vzbudilo velký rozruch indické kráterové jezero Lonár, které se do růžova zbarvilo přes noc…

3) Evropa

Náš světadíl růžový souboj vyhrát nemůže. V klání o nejhorší zápach by ale neměla konkurenci krymská laguna Sasyk-Sivaš, které se přezdívá Shnilé moře. Je totiž poměrně mělká, v létě dosahuje hloubka jen půl až jednoho metru. Vytěžená sůl je ale důležitým vývozním artiklem. U turistů je rozhodně oblíbenější španělská solná laguna Torrevieja, kterou mnozí považují za dostupnější alternativu k Mrtvému moři. Navíc jen 1,5 km od ní se nachází smaragdová solná sestra Laguna Salada de la Mata…

4) Afrika

Černý kontinent se chlubí tmavším odstínem i u jezer, která jsou spíš rezavá nebo rudá. Krvavě zbarvená voda v tanzanském jezeru Natron může dosáhnout teploty až 60 °C. Přesto každý rok láká tisíce plameňáků. Senegalské jezero Retba pro změnu obsahuje kolem 40 procent soli a místní se při jeho výlovu musí chránit bambuckým máslem. Keňské Lake Magadi patří k největším světovým zdrojům trony – minerálu, z něhož se získává soda. Tuniské šot al-Džaríd mění barvy jako chameleon a v létě může vyvolat fatu morgánu…

5) Jižní Amerika

V tomhle případě se nízká kvantita kompenzuje kvalitou prostředí. Laguna Colorada v bolivijské části Altiplana je spíš oranžová či rezavá než růžová, ten správný odstín tu ovšem najdete díky hejnům plameňáků, kterým vyhovuje i její mělkost. Především se ale jezero rozlévá v krajině, která vás doslova omráčí nejen nadmořskou výškou 4278 metrů...

6) Severní Amerika

Zatímco růžová jezera Las Coloradas na mexickém Yukatánském poloostrově se za poslední léta zvrhla v turistickou past pro instagramové lovce, o kanadském Dusty Rose Lake moc lidí neví. Dokonce jsme nenašli ani jeho dostatečně kvalitní fotku. Snad je to jeho obtížnou dostupností. Výjimečné je i tím, že na rozdíl od ostatních není slané, za zbarvení můžou sedimenty z okolního prostředí. Navíc se v něm nevyskytuje rozpuštěný kyslík. Duhovou přehlídku pak nabízí pohled z okna letadla při průletu nad Sanfranciským zálivem…

7) Česko

Nemůžeme mít všechno. Dlouho jsem si lámal hlavu, jaké místo v naší zemi by se k předešlé šestici dalo aspoň velmi vzdáleně a s velkou dávkou fantazie připodobnit. Nakonec jsem dospěl k unikátní přírodní rezervaci Soos nedaleko Chebu a Františkových Lázní. Minerální Císařský pramen tam vyvěrá díky železitým bakteriím jako oranžový. Navíc ho můžete bez obav ochutnat, má dokonce léčivé účinky...