"Pyramidy" v Anlongu odrážejí jedinečné kouzlo čínské krasové krajiny

"Pyramidy" v Anlongu odrážejí jedinečné kouzlo čínské krasové krajiny Zdroj: China Daily Asia

Fotografie vzbudily velký rozruch na sociálních sítích.
Do hor se sjíždí desetitisíce nadšenců.
3
Fotogalerie

Anlongské pyramidy: přírodní úkaz, nebo hrobky starověkých císařů?

Fotografie horských vrcholů připomínajících tvar „pyramid“ v okrese Anlong v jihozápadní čínské provincii Kuej- čou vyvolaly před několika dny rozruch nejen mezi lidmi na sociálních sítích. Debaty o jejich původu se přesunuly i do vědecké obce. Ačkoliv ohromující panoramata vzbuzují emoce a povzbuzují k nejrůznějším úvahám a teoriím, odpověď je jednoduchá. Rozhodně ale o nic méně fascinující.

Spekulací o původu zvláštních horských útvarů se vynořila celá řada. Některé naznačovaly, že jde o prototypy skutečných pyramid, starověké hrobky, nebo dokonce dílo nadpřirozených sil. Odborníci ale diskusi brzy zbrzdili. Podle profesora Čou Čchiou-wena, geologa z Guizhou Normal University, tyto hory podobné pyramidám nejsou ani umělými stavbami, ani starověkými hrobkami. Jsou zkrátka pozoruhodným dílem přírody.

Fotografie vzbudily velký rozruch na sociálních sítích.Fotografie vzbudily velký rozruch na sociálních sítích. | China Daily Asia

Voda a eroze

Skály v Anlongu jsou podle profesora vápencové útvary staré více než 200 milionů let. Pocházejí tedy z raného až středního triasu. Horniny vznikaly v mořském prostředí, přičemž minerály rozpuštěné ve vodě rekrystalizovaly a vytvořily odlišné vrstvy, které se odhalily v důsledku periodických změn klimatu a geologie.

Pokud jde o kuželovitý tvar hor, má jej na svědomí krasová topografie regionu, charakterizovaná rozpustnými horninami, podléhající vertikální erozi vodou, což má za následek vznik samostatných jednotek oddělujících se z původního skalního masivu. Pokračující eroze v horních vrstvách a menší eroze ve spodní části pak vytvářejí ostré vrcholy a široké základny připomínající tvar pyramid.

Profesor Čchiou dále vysvětlil, že geologické procesy v krasové krajině mohou rozpouštět vrstvené horniny na menší bloky, které pak připomínají uměle vytvořenou strukturu cihel.

Do hor se sjíždí desetitisíce nadšenců.Do hor se sjíždí desetitisíce nadšenců. | China Daily Asia

Turistický boom

Na základě videí a fotografií, které na tento přírodní zázrak masově upozornily, míří do hor mnoho nadšenců. Jen během pětidenního májového svátku navštívilo novou turistickou atrakci v regionu celkem 61 000 návštěvníků, přičemž většina z nich pocházela odjinud. Někteří až z Pekingu a Šanghaje.

Čchen Čchien-pcheng, ředitel střediska turistických služeb v kraji, se nechal slyšet, že v Anlongu musí být urychleně modernizována infrastruktura a vybudovány vyhlídkové plošiny, parkoviště a servisní střediska, aby okres mohl vyhovět potřebám zvědavých turistů.