New York ve víru zábavy a výstředností aneb Halloween, co stojí za to!
Halloween se sice slaví po celé Americe a vlastně ve všech anglofonních zemích, ale v New Yorku je v mnohém jedinečný. Provází ho několik speciálních akcí, které rozhodně stojí za návštěvu a jinde je neuvidíte.
V Americe je to asi nejviditelnější svátek, prostupující celý veřejný prostor. První známky blížícího se Halloweenu se objeví už někdy v září. Obchody zřizují tematické halloweenské regály plné plastových pavouků, lebek, dýní a dalších propriet. Řada běžných výrobků od zmražené pizzy přes limonády po psací potřeby se přebalí do tematických halloweenských obalů. V říjnu halloweenská výzdoba exploduje. Z trávníků začínají vykukovat kostry a náhrobky, balkony se halí do umělých pavučin, na zahradních lavičkách sedí kostlivci, ze stromů visí obrovští umělí netopýři a po fasádách lezou gigantičtí umělohmotní pavouci. Dýně jsou všudypřítomné. Zejména obyvatelé bohatých předměstí mající dost peněz, a hlavně místa na uskladnění objemných rekvizit si dávají na hororové výzdobě nesmírně záležet. S blížícím se svátkem strašidelná atmosféra houstne. Obchody připravují tematické výlohy plné dýní, lebek a strašidel. Knihkupectví vystavují knihy Stephena Kinga a dalších mistrů hororu. Reklamní vývěsky jsou plné filmových plakátů zvoucích na tradiční halloweenské premiéry nejnovějších děsuplných filmů. Před obchody s ovocem a zeleninou vyrůstají hromady dýní roztodivných tvarů a barev. V centru New Yorku se dokonce pouze na několik týdnů otevírají speciální obchody věnované výhradně halloweenským potřebám. Návštěvu takového obchodu rozhodně nevynechejte. Naskytne se vám fascinující pohled na regály plné upířích tesáků, umělých končetin, lebek, přehršle rohů či lahviček s umělou krví. Vybírat můžete z bezpočtu halloweenských kostýmů od jeptišky přes klauna po padlého anděla. Nechybí speciální líčení napodobující krvácející a zahnívající rány či si rovnou můžete koupit celý Delux zombie set.
Maškarní (nejen) pro psy
Newyorčané mají ještě jednu libůstku, a to chov psů. V městských parcích se to jen hemží psy všech velikostí a plemen. Profesionální venčič psů odněkud z Latinské Ameriky vykračující si po ulici, v každé ruce tři psy, neodmyslitelně patří ke koloritu města. Newyorčané psy milují, ale času na venčení se často nedostává… Na Halloween to však mohou mazlíčkům vynahradit a vyrazit s nimi na Tompkins Square Dog Parade. Jde v podstatě o maškarní show pro psy. Organizátoři dodávají, že jde o největší kostýmní přehlídku psů, s dovětkem, že asi také jedinou. A vlastně nejen pro ně. Zatímco někdo vyparádí pouze svého mazlíčka, jiní návštěvníci to pojmou sofistikovaněji a vezmou si kostým také. Další – často rodiny s dětmi vlastnící několik psů – vytvoří celou pohyblivou kompozici. Vidět tak můžete třeba rodinku ve včelařských oblecích táhnoucí na vozíku model úlu, ze kterého vykukuje několik mopslíků převlečených za včely. Jelikož jsme v soutěživé Americe, celá přehlídka zároveň zápolí o nejlepší masky v různých kategoriích, takže originalita a složitost převleků samozřejmě zvyšují šanci odnést si nějakou tu cenu.
Mobilní psí věštírna. V nabídce je psí tarot i hádání z tlapky. |
Hodně lidí se ale přichází především pobavit, potkat přátele a dopřát socializaci i svým pejskům. Panuje zde uvolněná, poklidná atmosféra, účastníci vám ochotně se svými pejsky zapózují a rádi se dají do řeči. Majitelka stařičké čivavy nám tak líčí, že už je to jejich osmnáctý ročník.
Masky jsou sice povětšinou inspirované Halloweenem, ale zrcadlí se v nich celá americká popkultura od disneyovek přes hollywoodské filmy, komiksy až po aktuální společenské dění. Nechybí tak pes ve svítivém, žlutém oblečku se samurajským mečem na zádech odkazující na film Kill Bill, teriér sedící v modrém modelu rakety s paničkou mající sukni udělanou z obálek od Amazonu a v ruce transparent s nápisem „I paid for this“ ironizující let majitele Amazonu – pověstného nízkými platy zaměstnanců – vlastní raketou do vesmíru. Jiní sázejí na bizarnost. Třeba majitelé normálně bělostného samojeda, kterého s pomocí černé barvy předělali na pandu. Stejně pestrá je i paleta psích plemen a typů. Od droboučkých čivav a jorkšírských teriérů po bernardýna v kostýmu Draculy a ďábelskou německou dogu s obrovskými rohy na hlavě v doprovodu polonahého majitele s černými křídly na zádech. Z malé původně recesistické akce založené na počátku 90. let se v průběhu času stal fenomén, a zvláště v posledních letech se stále zvětšuje co do počtu návštěvníků i psů. Loni akci navštívilo přes patnáct tisíc lidí a víc než 600 psů. Letošní, 34. ročník, který byl již vyhlášen na sobotu 19. října, bude možná ještě větší.
Tip: Akce je volně a zdarma přístupná. Pokud byste ale chtěli se svým psem soutěžit, je nutná předchozí registrace.
Nej divoký rej
Největší, nejznámější a nejdivočejší akcí, která se dá považovat za jakousi esenci newyorského Halloweenu, je tradiční průvod masek městem New York‘s Village Halloween Parade. Jde o pořádně divoký rej, kterého se pravidelně účastní desítky tisíc lidí. Celá trasa skrze čtvrť Greenwich Village měří několik kilometrů. Průvod startuje až po setmění a předcházejí mu policejní manévry spojené s vyklízením ulic, odkláněním dopravy a instalací kovových zábran oddělujících diváky od účastníků. Nechybí ani skupinka protestujících s transparenty: „Ne satanovi dnes ani jindy.“ Asi nějací křesťanští fundamentalisté.
Někdo sází na typické strašidelné halloweenské motivy, jako majitel této pekelné dogy |
Se západem slunce se začínají rojit lidé v kostýmech. Ulice se brzy zaplňuje spletí masek a kostýmů a průvod vyráží. Někdo si vystačí s jednoduchou gumovou maskou přes obličej, jiní investovali evidentně hodně peněz a času. Hlavním leitmotivem masek je sice Halloween, děs a horor, ale pro řadu účastníků je to především příležitost pro co největší extravaganci, bizarnost, a hlavně možnost dobře se pobavit. V průvodu se tak mísí čarodějnice, klauni, upíři s lidmi na chůdách, vší tou skrumáží se proplétají tematické alegorické vozy a pochodové orchestry v maskách. Celé to místy vytváří až psychedelické výjevy, kde zpoza dvou účastníků převlečených za kaktusy vykukuje člověk s maskou křečka, kterého zvědavě pozoruje chlapík ve flitrovém saku s diskokoulí na hlavě, a opodál se do rytmu pohupuje svítivě zelený tyrannosaurus. K tomu přispívají i moderní technologie, kdy masky nejen pózují divákům, ale všelijak se fotí mezi sebou. Tu fotí mimozemšťan dva zombíky, zatímco opodál si dělají selfie čarodějnice.
Jiní hledají inspiraci v televizní produkci. Paní s jorkšírem se zhlédla v seriálu I Dream of Jeannie. |
Někteří se navíc vyjadřují i k ožehavým společenským a politickým tématům. Jedni tlačí na kárce figurínu čínského prezidenta s nápisem „Démon z komunistické Číny“, další se ve vězeňském mundúru s maskou Donalda Trumpa dožadují uvěznění exprezidenta. Mexičanky v překrásných kostýmech estetikou odkazujících k mexickému svátku mrtvých zase upozorňují na násilí na ženách v Mexiku. Početně je zastoupena i velká LGBT+ komunita, která na svátku pochodu tradičně participuje.
Stejně tak tematika LGBT+, zvláště když se početná newyorská queer komunita pochodu účastní už od prvních ročníků |
Průvod vždy otevírají obří loutky odkazující na místního loutkáře Ralpha Leeho, který v roce 1974 celou tradici průvodu založil. Tehdy se sešlo pár set lidí, na druhém ročníku už 1500 a v předcovidových časech se průvodu účastnilo 50 000 lidí v maskách a kolem dvou milionů přihlíželo. Stal se tak největším pochodem (parade) nejen v New Yorku, ale v celých Spojených státech a taky jediným pořádaným v noci. Jde asi o nejmasovější a nejbarvitější akci v New Yorku, která má i velkou symbolickou hodnotu. Konala se dokonce i v roce 2001 šest týdnů po 11. září, kdy v čele průvodu nesli obří loutku Fénixe vstávajícího z popela. Jediným zrušeným ročníkem tak byl covidový rok 2020. Namále měl i následující ročník, kdy organizátoři po neúspěšném crowdfundingu vyhlásili, že pokud nevyberou 150 000 dolarů, akci zruší. Po přečtení této zprávy naštěstí finančník Jason Feldman, jinak od dětství pravidelný účastník, celou částku obratem zaslal a následně šel v čele průvodu. Kromě zábavy a nespoutaného veselí je z celé akce cítit poselství tolerance, otevřenosti, pestrosti a zároveň soudržnosti.
Světelná dýňová extravaganza
Milovníci dýní, barevných světel, svítících instalací, a hlavně Halloweenu by neměli vynechat tradiční The Great Jack O’Lantern Blaze. Za touto přehlídkou se budete muset vypravit malebným údolím proti proudu majestátní řeky Hudson, nejlépe příměstským vlakem, do městečka Croton asi 50 kilometrů od New Yorku. Každoročně zde ze sedmi tisíc ručně vyřezaných dýní a barevných světel, nasvětlujících a prosvětlujících dýně zevnitř i zvenku, vytvářejí roztodivné instalace a výjevy. Svítící dýně zde leží na zemi, visí ze stromů i budov. Je z nich vytvořen náklaďák v životní velikosti, výjevy z newyorských ulic i dlouhatánský drak chrlící oheň či větrný mlýn. V jedné instalaci slouží rozsvícené dýně coby hlavy strašáků, v jiné, představující slunečnicové pole, jako květy slunečnic.
Opodál byli do desítek kulatých dýní vyřezáni pavouci a nad nimi je zavěšena obrovská pavučina z tenkých podlouhlých dýní. Zatímco některé instalace ohromí mohutností, jiné jsou překvapivě subtilní. Například instalace Pumpkin Museum of Art je navíc i velmi detailní a precizní. Do dýní jsou zde vyryty nejproslulejší světové obrazy od Mony Lisy přes Munchův Výkřik po Banksyho Dívku s červeným balonkem – samozřejmě vtipně halloweensky upravené.
Z nasvětlených dýní se dají vykouzlit neuvěřitelné kreace. V temných podzimních večerech vytvářejí magickou atmosféru. |
Každý rok je dýňová show trochu jiná a vždy má nějaké téma, třeba ochranu řeky Hudson. Mnoho motivů se ale opakuje jako u dětí oblíbení dinosauři či kolotoč kostlivců v životní velikosti. Nemůže chybět bezhlavý jezdec z povídky The Legend of Sleepy Hollow(Legenda o Ospalé díře) od Washingtona Irvinga, zpopularizované filmem Tima Burtona Ospalá díra. Děj příběhu se totiž odehrává v této oblasti a městečko Sleepy Hollow i s Irvingovým hrobem leží asi deset kilometrů od Crotonu na stejné vlakové trati.
Odvažte se odvázat!
Chcete-li si tuto esenci newyorského Halloweenu opravdu užít, a ne se tísnit za kovovými zábranami, odvažte se, vyrazte do průvodu a nechte se vtáhnout do děje. Nemusíte ani vymýšlet žádné složité masky. Stačí svítící rohy za pár dolarů nebo si něco napatlat na obličej. Ve výstředním a liberálním New Yorku to nikdo neřeší.
Spojte svítící dýně s barevnou podzimní přírodou
Na rozdíl od předchozích akcí je Jack O’Lantern Blaze placená. Vstupenky je nutné koupit na internetu v předstihu a nejsou zrovna levné. Jejich cena se odvíjí podle data a dne v týdnu. Chcete-li ušetřit, nejlevnější jsou vstupenky na všední dny po 20. hodině večer (letos 20 USD), nejdražší na víkendy kolem Halloweenu. Výhodou akce je, že začíná už kolem poloviny září a končí až v polovině listopadu. Akce se paralelně pořádá i na Long Islandu. Místo je ale takřka nedostupné veřejnou dopravou. Navíc už jízda vlakem do Crotonu údolím Hudsonu je zážitek sám o sobě. Dává také možnost udělat si denní výlet do přírody a večer vyrazit na dýně. Údolí Hudsonu a kopce, které ho obklopují, jsou totiž asi nejoblíbenějším cílem turistikymilovných Newyorčanů. Nejoblíbenější jsou traily mezi malebnými městečky Cold Springs a Beacon, která leží na stejné vlakové trati jako Croton. Projít v podzimně zbarveném lese se dá i nad samotným Crotonem.
Jak si Halloween v New Yorku pořádně užít?
Období Halloweenu je ideálním časem pro návštěvu New Yorku, a to z několika důvodů. Oproti nesnesitelně horkým a vlhkým létům a poměrně chladné zimě, kdy studený vzduch od moře profukuje mezi mrakodrapy, bývají podzimy příjemně teplé. Navíc se barví listí na stromech, a tím je právě severovýchod USA proslulý. Pokud nebudete mít čas vyrazit mimo město, projděte se alespoň v městskýchparcích či botanických zahradách. V Central Parku můžete navíc zhlédnout další halloweenskou atrakci, a to plavení dýní po hladině jezera Harlem Meer. Halloweenských akcí se zde koná celá řada. Většina škol či komunit nějak Halloween slaví a záleží, na co zrovna natrefíte. Pokud si budete chtít užít halloweenskou výzdobu na soukromých domech a taky zhlédnout tradiční „koledování“ (trick or treat), nejlepší jsou asi bohatá předměstí s volně stojícími rodinnými domy a zahradami. Osvědčila se nám třeba oblast kolem konečné metra Rockaway Park, kde se můžete navíc projít i po zdejší plážové promenádě.