Kulturní centrum s bohatou historií. To je Liverpool, město Brouků
Čtyři bronzoví šviháci, tři grácie, dvě katedrály a nespočet kříženců ovcí s banány. V ulicích Liverpoolu zkrátka potkáte netušené poklady a zažijete setkání s legendami.
A pak, že katedrálám odzvonilo někdy ve středověku. Liverpool je sice městem už od samého počátku třináctého století a o šest století později tu měli první osobní železnici na světě, na něco důležitého však místní zapomněli. Postavit svatostánek dost důstojný na to, aby se jím mohl chlubit kdysi nejbohatší přístav Anglie a dnes čtvrté největší britské město. Když před sto lety prozřeli, postavili na opačných koncích ulice Hope Road pro jistotu katedrály hned dvě.
Papežův raketodrom
Bramborový hladomor sem před sto padesáti lety vyhnal zástupy katolických Irů, kteří se své katedrály konečně dočkali po druhé světové válce. Bez problémů to však nebylo. Dva pokusy o její postavení zkrachovaly kvůli finančním těžkostem a autora třetího dokončeného řešení katolíci zažalovali o skoro jeden a půl milionu liber, protože hliníkovou střechou zatékalo a mozaikové dlaždice začaly padat na hlavy věřících. Kónická moderní stavba však stojí dodnes a díky svému tvaru si vysloužila přezdívku Vigvam nebo Papežův raketodrom.
Prosklený obchod s restaurací uprostřed katedrály, a k tomu ještě výtah do věže? V našich končinách nepředstavitelná věc. Když však začnete stavět ve století elektřiny, můžete si nechat místo na lecjaké vychytávky. V liverpoolské anglikánské katedrále se přitom výtah víc než hodí. Zdejší věž je nejmohutnější na světě a se svou výškou sta metrů také jednou z nejvyšších. Výhled na město je odsud úchvatný. Katedrála samotná je největší v celé Británii a ve věži se skrývá třináct zvonů o celkové hmotnosti přes třicet tun.
Zvěřinec na nábřeží
Vezměte jehně, zkřižte ho s banánem a máte – lambananu. Přesně takhle to udělal umělec Taro Chiezo. Liverpoolští nechali v roce 2008 vyrobit plných 125 kopií sochy, jež se stala symbolem města, a rozmístili je všude možně v ulicích a parcích.
Pokud zrovna budete na liverpoolském nábřeží Piers Head, vyléčí vám stesk po smyšlených tvorech pohled na vrchol jedné ze zdejších ikonických budov, bývalého sídla lodní společnosti Cunard. Na její hodinové věži sedí dva podivní ptáci. Přezdívá se jim „Liver Birds“ a jsou symbolem Liverpoolu. Odborníci na leviatany, fénixe a další zvířecí slepeniny se nemůžou shodnout, jakého jsou vlastně druhu. Většina v nich vidí kormorány, jiní však i orly, nebo dokonce kolpíky.
Oba tvorové bez hnutí střeží blahobyt města. Samice je obrácená k moři a podle legend vyhlíží vracející se námořníky, zatímco samec se zobákem otočeným k městu kontroluje, zda jsou v pořádku otevřené hospody. Výstavní budova lodní společnosti spolu se sousedními dvěma – bývalým sídlem vedení přístavu a městských úřadů – jsou odleskem bývalého bohatství Liverpoolu. Místní jim neřeknou jinak než „Tři grácie“ a spolu s Albertovým dokem se hřejí na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
V rytmu Brouků
Chce se s nimi vyfotit snad každý, kdo se do Liverpoolu podívá. Ringo, George, Paul a John jsou však naštěstí nekonečně trpěliví. Jsou ulití z bronzu, stojí na nábřeží Pier Head a pro tentokrát mlčky připomínají, že právě díky skupině Beatles Liverpool dodnes okupuje první příčku Guinnessovy knihy rekordů jakožto metropole popu. Ačkoli Liverpool kdysi ovládal čtyři pětiny britského obchodu s otroky a díky přístavu tudy před dvěma sty lety probíhala skoro polovina světového obchodu, největším vývozním artiklem města se staly právě songy zdejší slavné čtyřky.
Příběh skupiny je dlouhý, kdo by ho však chtěl prožít od začátků v Cavern Clubu a nahrávání písní v Abbey Road po dobytí světa a rozpad Brouků, nesmí vynechat muzeum Beatles Story. Vše je tu zhuštěné asi tak do dvou hodin interaktivních expozic, světelných show a zvukových nahrávek. Muzeum sídlí v Albertově doku, jenž je sám o sobě městskou pozoruhodností.
Kdysi nejmodernější přístavní komplex je zároveň první britskou stavbou svého druhu, která je postavená od základů po střechu z nehořlavých materiálů. Dnes tu můžete zahořet pro krásné výhledy a dobrou kávu, protože bývalé prostory pro opravu či vykládku lodí okupují občerstvovny a obchůdky nejrůznějšího druhu. A jen tak pro pořádek – slavný Cavern Club v ulici Mathew Street, kde Brouci zahráli skoro třistakrát, samozřejmě funguje dodnes. Pod jeho podzemními klenutými cihlovými stropy to duní jako dřív, na pódiu se však místo originálů jako na běžícím pásu střídají revivalové skupiny.
„Nikdy nebudeš sám“
Slogan liverpoolského fotbalového klubuLFC se vyhřívá na suvenýrech všeho druhu.
- Ve městě působí dvaslavnékluby: LFC, hrající na stadionu Anfield, a Everton s domovským stadionem Goodison Park.
- Společně učinily z Liverpoolu nejúspěšnější anglické fotbalové město. Vyhrály 27 ligových titulů, čtyřikrát Ligu mistrů, třikrát Evropskou ligu, jednou Pohár vítězů pohárů a jedenáctkrát Anglický pohár.
- Součástí stadionu Anfield je muzeum vystavující trofeje, dresy a kopačky slavných hráčů i další předměty z historie klubu.
Jak si užítLiverpool
V Liverpoolu nemají metro, pouze dva silniční a jeden železniční tunel pod řekou Mersey. Příjemnější je využít trajekt, jenž vás vysadí poblíž známých atrakcí (kosmické muzeum Spaceport nebo U-boat Story, kde se můžete nalodit na německou válečnou ponorku). Z paluby je rovněž krásný výhled na město. (www.merseyferries.co.uk)
Po stopách slavných Beatles? Nastupte do autobusu na trasu Beatles Magical Mystery Tour, a to poblíž muzea Beatles Story u Albertova doku. Za cca 17 liber během dvou hodin uvidíte rodné domy členů skupiny či Penny Lane. Jízda končí ve slavném Cavern Clubu. (www.cavernclub.org)
Navštivte galerii Tate Liverpool v Albertově doku. Vstup zdarma, uvidíte díla Henriho Matisse, Paula Cézanna i dalších mistrů. (www.tate.org.uk/visit/tate-liverpool)
Kam v Liverpoolu na točené pivo
Krása britských žen a kvalita místní kuchyně prý učinily z Anglie námořní velmoc, pivo se tu však pít určitě dá. Tady máte pár tipů:
Baltic Fleet– sídlí přímo na nábřeží blízko Albertova doku a je jediným „pubem“ ve městě, který dole ve sklepích vaří vlastní pivo.
Kazimier’s Garden– leží jen pár set metrů od Albertova doku a nebuďte překvapeni, že uvnitř narazíte na vlakový vagón. Na čepu jsou speciální piva z okolí.
The Grapes– rušná hospůdka má načervenalou fasádu i interiér s dřevem obloženým barem a na čepu devět pečlivě vybraných piv.
The 23 Club– na ulici spojující obě katedrály najdete dva v jednom. Restaurace Clove Hitch v přízemí točí 16 piv a v Clubu 23 pod ní je v nabídce 11 dalších zajímavějších piv.
Ship and Mitre— podnik zařízením napodobuje lodní kuchyň a vzadu jsou terče na šipky, důležitější je však více než 30 piv na čepu a velký výběr dalších lahvových.