Ostrovy ABC: co vidět a zažít na trojici karibských ostrovů s křišťálově čistým mořem
Tentokrát se trochu zastavíme u historie a statusu tří karibských ostrovů, které kromě křišťálově čistého moře spojuje náležitost k nizozemské koruně.
První trhlina v koloniální nadvládě nastala v roce 1954, kdy se z Nizozemských Antil o šesti ostrovech stala plnohodnotná autonomní součást Nizozemského království. V roce 1986 si pak Aruba vydobyla v rámci monarchie status svébytné země. V roce 2010 Nizozemské Antily formálně zanikly a království se nově rozčlenilo na čtyři země: Nizozemsko, Arubu, Curaçao a Svatý Martin. Bonaire, společně s ostrovy Saba a Svatý Eustach, získal status zvláštního správního obvodu Nizozemska. O co spletitější historie, o to pohodovější zážitky!
Základní údaje
Aruba
- rozloha: 180 km2 (0,0023 x ČR)
- počet obyvatel: 120 tis.
- cena místního 0,5l piva v restauraci: 6,30 AWG cca 79 Kč
Bonaire
- rozloha: 288 km2 (0,0037 x ČR)
- počet obyvatel: 23 tis.
- cena místního 0,5l piva v restauraci: 4 USD cca 90 Kč
Curaçao
- rozloha: 444 km2 (0,0056 x ČR)
- počet obyvatel: 151 tis.
- cena místního 0,5l piva v restauraci: 6 ANG cca 76 Kč
Kdy vyrazit
Na rozdíl od jiných částí Karibiku leží ostrovy ABC mimo oblast postihovanou hurikány, takže se na ně dá zavítat téměř kdykoli. Přesto je lepší vyhnout se období od října do prosince. Ideální počasí (sucho, slunečno, vánek srážející vysoké teploty) se obvykle dostavuje od ledna do dubna až května, ušetřit a vyhnout se davům se dá v dalších pěti měsících.
CO VIDĚT A ZAŽÍT
Aruba
Chcete nejdřív nasát atmosféru? Začněte v přístavním hlavním městě Oranjestad, jehož část se dá projet krátkou tramvajovou tratí (zdarma). Kromě pestré koloniální architektury stojí za zmínku muzeum v pevnosti Zoutman, kde se o úterních večerech koná malý folklorní festival. Do historie se dá nahlédnout i v kapličce Alto Vista nebo v ruinách bývalých zlatých dolů (Bushiribana, Balashi). Na západ slunce se vyplatí zajet k majáku California. Téměř pětinu ostrova zabírá národní park Arikok s jeskyněmi (Guadirikiri, Fontein), vápencovými útesy, přírodním mořským bazénem Conchi, skalními mosty či divokými plážemi (Boca Prins, Dos Playa). Ty nejsou vhodné ke koupání – na rozdíl od spousty dalších s tyrkysovou vodou a bělostným pískem: Eagle (jedna z nejkrásnějších na světě), Andicuri (liduprázdná), Arashi a Baby (klidné vody vhodné i pro děti), Boca Grandi (kitesurfing), Malmok (šnorchlování a potápění), Mangel Halto (kajaky, paddleboardy), Palm Beach (noční život) atd. Potápět se můžete i k vrakům lodí (SS Antilla, Jane Sea, Pedernales) a milovníci zvířat si přijdou na své na pštrosí či motýlí farmě, případně na oslí nebo ptačí záchranné stanici.
Bonaire
Nevelké hlavní město Kralendijk je v podstatě jedna hlavní ulice lemovaná barevnými domy. První osadníci se ovšem usadili ve vesnici Rincón, kde můžete obdivovat nejstarší dům na ostrově, historickou expozici Magazina di Rei, murály nebo výrobu kaktusové vodky v lihovaru Cadushy. Kombinaci historie a přírody zažijete v oblasti Pekelmeer se solnými pláněmi a pyramidami, růžovými jezery a chatrčemi, v nichž kdysi přebývali otroci, kteří byli využíváni k těžbě a zpracování soli. Asi nepřekvapí, že tu žijí i tisíce plameňáků, ovšem ve stejnojmenné rezervaci nejsou návštěvníci vítáni, takže si je bez dalekohledu či teleobjektivu neprohlédnete. Štěstí můžete zkusit na jiných místech (zátoka Lac, Gotomeer, jezero Goto). Na dvě stovky ptačích druhů byste měli natrefit v národním parku Washington Slagbaai se třemi pěšími stezkami, dramatickým pobřežím, útesy, majáky a nejvyšší horou ostrova (Mount Brandaris). Pláže nejsou tak fotogenické jako na sousedních ostrovech (až na Te Amo nebo zátoku Lac), o to víc si moře užijete pod hladinou (Bonaire National Marine Park). Ke šnorchlování se hodí například 1000 Steps Beach nebo opuštěný ostrůvek Klein Bonaire.
Curaçao
Dvě části malebného hlavního města Willemstad se zachovalou koloniální architekturou jsou propojeny mostem Královny Emmy, z něhož se hezky dívá na pestrobarevné nábřeží Handelskade. Historické budovy dnes slouží jako lihovar (Landhuis Chobolobo) nebo muzea (Kura Hulanda, Landhuis Knip). K návštěvě lákají také nejstarší fungující synagoga západní polokoule Mikvé Israel-Emanuel nebo nejlépe dochované zbytky pevnosti v Karibiku, Fort Beekenburg. Do přírody se dostanete už na okraji města, procházkou mezi mangrovy (Curaçao Rif Mangrove Park) nebo výletem do jeskyní Hato. Především ale díky dvěma národním parkům. NP Shete Boka lemuje divoké severní pobřeží a na jeho stezkách narazíte na skalní formace, jeskyně, zátoky se želvami, kaktusy či vyhlídky. Sousední Christoffel NP obklopuje stejnojmennou nejvyšší horu ostrova a v jeho rozmanité krajině se rozvalují i pozůstatky plantážních staveb. Nejhezčí pláže zdobí západní pobřeží (Westpunt): Cas Abao (jedna z nejkrásnějších v Karibiku), Mambo (rušná), Porto Mari (šnorchlování), Grandi (rybáři), Lagun, Tugboat… Pokud se nepotápíte, můžete se projet ponorkou. Anebo vypravit na neobydlený Klein Curaçao (dvě hodiny plavby).