Etiopie: co vidět a zažít v jedné z nejstarších zemí světa
Jedna z nejstarších zemí světa. Jediná africká země osídlená původním obyvatelstvem, která (s výjimkou let 1936 až 1941, kdy ji ovládla Itálie) nebyla nikdy kolonizována. Už tyto dvě charakteristiky činí z Etiopie jedinečnou destinaci minimálně v rámci kontinentu.
Historické a kulturní dědictví přetrvává v podobě mnoha pevností, náboženských staveb, ale také domorodých vesnic a městeček, kde hluboce zakořeněné tradice jen tak něco nevymýtí. Památky a rituály se tu navíc snoubí s pozoruhodnými přírodními krásami: toulat se můžete majestátními horami, lesy plnými života, po jezerech i mimozemsky působící krajinou. A vše završit šálkem výtečné kávy. Jen je potřeba věnovat pozornost aktuální bezpečnostní situaci v některých oblastech…
Základní údaje
- rozloha: 1 127 127 km2 (14,3 x ČR)
- počet obyvatel: 118 mil.
- cena místního 0,5l piva v restauraci: 50 ETB cca 20 Kč
Kdy vyrazit
Etiopie je členitá země, takže se podmínky v jednotlivých oblastech liší, ale obecně platí, že od dubna do září (především od června do srpna) panuje deštivé období. Naopak sušší klima převládá mezi říjnem a březnem. Listopad a prosinec jsou nejvhodnější k cestě do Danakilské prolákliny a údolí Omo. V lednu se koná křesťanský svátek Timkat.
CO VIDĚT A ZAŽÍT
Města a památky
Vysoko položené hlavní město Addis Abeba je moderní metropole, kde se dá aklimatizovat formou přijatelných teplot, návštěvy Národního muzea Etiopie nebo některého z mnoha (nejen) jazzových barů. Turistickým magnetem je ovšem poutní Lalibela s jedenácti starobylými kostely vytesanými do skal, včetně největšího monolitického kostela světa (Bete Medhane Alem). Nedaleko stojí za návštěvu pravoslavný kostel Yemrehanna Kristos z 11. století s hřbitovem s otevřenými hroby. Muslimy pak přitahuje opevněný Harar, čtvrté nejposvátnější město islámu, kde stojí přes osmdesát mešit a kde můžete být svědky krmení hyen z okolí. Gondar býval hlavním městem země, na což upomíná několik architektonicky zajímavých paláců a hradů (Fasil Ghebbi), ale také kostelů a klášterů (Debre Berhan Selassie). Podstatně hlouběji do minulosti se ponoříte ve městě Aksúm, kde se ještě stále tyčí několik starověkých obelisků (nejvyšší stojící měří 23 metrů). Cesta ke klášteru Debre Damo u hranice s Eritreou, a především ke kostelu Abuna Yemata Guh (o něco jižněji) není zrovna přímočará, ale samotné stavby i jejich dechberoucí okolí za trochu námahy a adrenalinu stojí. Zcela odlišnou atmosféru pocítíte ve městě Bahir Dar s ulicemi lemovanými palmami, které leží na břehu jezera Lana.
Mix přírody a kultury
A právě Tana, největší etiopské jezero, je ukázkou místa, kde se mísí přírodní zážitky s kulturními. Vodní zdroj Modrého Nilu, který nedaleko vytváří vodopád Tisissat, patří k nejpestřejším africkým ekosystémům (ryby, ptáci, savci), ale zároveň jeho břeh zdobí na dvě desítky letitých kostelů a klášterů (Daga Istifanos, Debre Marima, Ura Kidane Mihret…). Odlehlý národní park Omo slibuje panenskou přírodu, v níž se na pláních, v bujných lesích a mezi termálními prameny prohánějí sloni, zebry, gepardi či buvoli. Také tu ale žijí izolované domorodé kmeny (Mursiové, Surmové, Dizi) s pomalovanými těly a odvěkými rituály. V údolí Omo byly rovněž nalezeny více než tři miliony let staré lidské ostatky. Vyprahlá členitá oblast v třaskavém regionu Tigraj s názvem Gheralta připomíná krajinu divokého amerického Západu. Je v ní roztroušena největší koncentrace kostelů vytesaných do skal v Etiopii. Obvykle nejsou snadno přístupné, ale odměnou jsou skvostné výhledy a mystická atmosféra.
Divoká příroda
Milovníci přírodních treků jen stěží odolají národnímu parku Simienské hory s nejvyšším etiopským vrcholem (Ras Dašan, 4620 m). Mezi ostře řezanými štíty se rozvalují údolí, v nichž můžete narazit na ohroženého kozorožce walia nebo endemického vlčka etiopského. Ten pobíhá i v magicky krásném národním parku Bale v jihovýchodní části země. Společnost mu tam dělají antilopy nyala horská a lesoň jižní nebo opice dželady. Součástí parku je také deštný les Harenna, jedno z posledních míst světa, kde roste divoký kávovník. Kávu z něj připravenou lze ochutnat například ve vesnici Manyate. Východně od parku se lze zchladit v jeskyních Sof Omar, donedávna nejdelším jeskynním systému Afriky (15 km). Naopak cesta na západ vede k hlubokým jezerům ve Velké příkopové propadlině: Abaya (rezavá hladina), Awassa (ptáci), Ziway (rybolov), Chamo (krokodýli) či Langano (u pohoří Arsi). Výjevy jako z jiného světa ohromí pestře zbarvená a horkem sálající Danakilská proláklina s kaldronem Dallol a aktivní sopkou Erta Ale. Právě u téhle „brány do pekla“ se kdysi oddělila Asie od Afriky!
Další inspiraci najdete zde.