13 let války a narůstajícího zoufalství v Sýrii
Třináct let utrpení v Sýrii stále nemá konec. Humanitární pomoc v zemi, kde vládne válka, bída a nedostatek, potřebuje téměř 17 milionů lidí, více než 70 procent obyvatel. Lidé trpí nedostatkem jídla, pitné vody či léků. Mnoho rodin s malými dětmi zůstává již několikátou zimu vysídleno v uprchlických táborech v nelidských podmínkách. Pokud je sem nevyhnala válka, utekly kvůli ničivému zemětřesení, které loni bralo domovy i životy. Lidé, kteří nemají sebe ani své děti jak uživit, sahají ke krizovým řešením, jako jsou dětské sňatky.
Zatímco dříve byla Sýrie soběstačnou zemědělskou zemí, dnes je situace opačná – většina obyvatel je závislá na humanitární pomoci. Válka zničila nejen infrastrukturu a elektrickou síť, ale i tisíce akrů půdy a probíhající sucho situaci dále zhoršuje.
„Měl jsem dům, pracoval jsem na své půdě, a mohl jsem tak zajistit obživu pro svou rodinu. Pomáhal jsem i lidem v nouzi z jiných provincií. Hostili jsme je a dělili se s nimi o chléb,“ vzpomíná Abu, který ztratil domov napřed kvůli válce a následně i zemětřesení. Po něm přišla jeho rodina o všechno. Jen s oblečením, které měli zrovna na sobě, skončili na ulici. Protože neměli kam jít, postavili si stan a právě v něm doteď žijí.
Hladem trpí jen v severovýchodní Sýrii téměř 2 miliony lidí. V některých guvernorátech se potýká s nedostatkem potravin až 60 procent populace. Počet podvyživených dětí v regionu za posledních šest měsíců vzrostl o 150 procent – podvýživa je tu dvakrát vyšší než ve zbytku země. Právě proto se CARE Česká republika s podporou Ministerstva zahraničních věcí a českých dárců zaměřuje na pomoc v této oblasti.
Na místě přímo pomáhá celkem 590 domácnostem se zaměřením na ty nejzranitelnější, především ženy a dívky tak, aby mohly nejen zajistit základní životní potřeby sobě a svým rodinám, ale také se staly více nezávislými a soběstačnými.
Součástí programu je iniciativa „Cash for Work“, tedy placené pracovní příležitosti. Přibližně 200 žen má možnost zapojit se do práce v zemědělství. Za ni si vydělají dostatek financí na to, aby mohly uživit své rodiny. Pro ženy, které byly dlouhodobě bez příjmu, je to významná podpora.
Dalších 390 žen v rámci projektu obdrželo balíčky na produkci mléčných výrobků. Ty obsahují základní nástroje a vybavení pro výrobu mléka, sýra a dalších mléčných produktů. Cílem je, aby ženy mohly nejen vyrobit dostatek potravin pro své rodiny, ale tyto produkty také prodávat na místním trhu, což jim zajistí další příjem a zvýší jejich ekonomickou nezávislost.
Díky výdělku za práci na poli nebo prodejem mléčných produktů můžou ženy svým rodinám koupit pitnou vodu, které je v oblasti kritický nedostatek a je velmi drahá, základní léky nebo zajistit zoufale nedostatečnou lékařskou péči.
Projekt počítá s dlouhodobou udržitelností. Ženy procházejí školením a učí se, jak správně postupovat při zpracování mléka a výrobě mléčných produktů. Navíc se pravidelně scházejí ve skupinách, kde si vyměňují zkušenosti a vzájemně se podporují. Dovednosti, které získávají a sdílejí, jim budou sloužit i po skončení projektu.
Díky humanitárním projektům, jako je tento, CARE Česká republika za podpory Ministerstva zahraničních věcí a českých dárců dlouhodobě přispívá k obnově válkou a klimatem zasažených komunit a zlepšení jejich životních podmínek. Přidejte se i vy a pomáhejte ženám a jejich rodinám přečkat těžké časy, dát jim naději do budoucna a příležitost postavit se znovu na vlastní nohy. V zemi, kde chybí elektřina, pitná voda, nezávadné potraviny a lékařská péče, je tato pomoc pro mnoho lidí otázkou přežití. Přispět můžete zde a dozvědět se více o naší pomoci můžete na www.care.cz.