5 klíčových tipů pro výlet na hory v jarním počasí
Po dlouhé zimě a krátkých dnech strávených u monitorů je jarní turistika skvělým způsobem, jak povzbudit tělo i mysl. Příroda je mnohem přívětivější než v zimě, vracejí se barvy, vůně a zvuky, ale lidi potkáte jen tu a tam. Aby se výlet do hor povedl a užili jste si ho na maximum, je dobré nepodcenit přípravu. Přečtěte si našich 5 tipů, co mít při plánování na paměti.
1. Sežeňte si parťáka
Někdo se rád prochází přírodou sám, jiný ocení společnost. Nicméně při výletech do hor doporučujeme kvůli bezpečnosti vyrazit alespoň ve dvou, a to obzvlášť při těch náročnějších. Pokud mezi přáteli či rodinou nenajdete horského nadšence, nezoufejte – na sociálních sítích existují turistické skupiny, kde parťáka snadno najdete. Pokud máte v práci dobrý kolektiv, od věci není ani nahození tohoto nápadu mezi kolegy. Třeba vás překvapí, kolik jich bude pro.
V každodenním koloběhu starostí a stresu se nová přátelství navazují těžko. K tomu, aby přátelství vzniklo, je potřeba čas, prostor a také vnitřní postoj. A právě to hory umožňují. „Když jsem s klienty v horách, pozoruji, že společenské postavení, funkce a majetek ustupují do pozadí. Lidé jsou najednou více ve svém obyčejném já,“ říká Fero Mrázik, horský záchranář a ambasador společnosti Northfinder.
2. Naplánujte trasu
V kopcích si každý najde něco pro sebe. Každá hora nabízí lehčí i těžší trasy a každá má svůj specifický charakter. Nemusíte hned vyrazit na třídenní hřebenovou túru, abyste se odreagovali a nastartovali své tělo. Stačí jeden pěkný den a hned budete chtít jít znovu. Vezměte v potaz svou fyzickou kondici i kondici vašich parťáků. Je jaro, a pokud plánujete první výlet po dlouhé zimě, nepřežeňte to a začněte raději zlehka. Pokud nevíte, jak odhadnout síly ve vícečlenné skupině, zvolte takové turistické okruhy, kde se můžete během túry rozhodnout, jestli půjdete delší, nebo kratší trasu. Při náročnějších výšlapech si můžete pomoct oporou o turistické hole.
3. Zkuste vychytat počasí
Počasí si sice nevyberete, ale je dobré termín výletu plánovat v době, kdy je vyšší pravděpodobnost, že nezmoknete. Na internetu jsou dostupná data, jaké teploty a srážky byly v dané dny v určité lokalitě v minulých letech. Tyto údaje sice nefungují jako předpověď, ale poskytnou vám alespoň základní přehled. Na horách však platí, že zatímco dešti se můžete vyhnout nebo vás zastihne jen občas, na vítr narazíte všude a měli byste na něj být připraveni. Northfinder představil novou kolekci jarního turistického oblečení, kde právě na tohle mysleli. Najdete v ní kousky, s nimiž budete připraveni na všechny nástrahy jarního počasí, a to bez batohu plného rezervních a stejně nakonec nepoužitých věcí.
4. Připravte se technicky
Když se chystáte na výlet do hor, je důležité připravit se nejen fyzicky, ale také technicky. V horských oblastech není vždy dostupný mobilní signál, a proto je moudré mít stažené offline mapy nebo aplikace, které vám umožní navigaci i bez internetového připojení. Tím zajistíte, že se neztratíte a bezpečně se dostanete do cíle. Dalším důležitým prvkem je kvalitní powerbanka. Mít možnost dobíjet kdekoli a kdykoli vám zajistí klid a jistotu, že budete mít spojení se světem a dostatek energie pro focení, používání map i další aktivity. Nezapomeňte také na vhodné vybavení pro případ nouze, jako je svítilna, náhradní baterie, lékárnička a voda, abyste byli připraveni na všechny nástrahy, které mohou v horách nastat.
5. Dobře se oblečte
Když vyráží na výlet do hor parta různě zdatných lidí, většinou nejvíc řeší právě to, kam se pojede a jak bude trasa náročná. Na jednu věc se však zapomíná, přitom na ní do velké míry závisí to, jak túru zvládnete a jak si ji užijete. Na mysli máme kvalitní turistické oblečení. Na trhu je tolik značek a materiálů, že je někdy těžké poznat, zda jste si vybrali správně. Základem je prodyšnost. Neprodyšné oblečení udělá snadno i z lehké túry za pěkného počasí nepříjemný zážitek.
Podle společnosti Northfinder je klíčová spodní vrstva, a i kdybyste utratili majlant za nejlepší a nejprodyšnější bundu, bude vám k ničemu, když si pod ni vezmete špatné oblečení ze špatných materiálů. Pokud chcete naplno využít všech vlastností a výhod kvalitního turistického oblečení, musíte začít právě od základní vrstvy. Oblíbené jsou syntetické materiály, které nabízejí dobrý poměr cena/výkon. Jejich prodyšnost závisí především na tloušťce materiálu a těsnosti úpletu. Pro co nejlepší prodyšnost zvolte přiléhavý, ale ne příliš těsný střih. Příliš volné tričko neabsorbuje vlhkost, zatímco příliš těsné bude tlačit a omezovat pohyb.Jako střední vrstvu oblečení turisté většinou volí fleece nebo softshell. Hlavní rozdíl mezi nimi je, že fleece především tepelně izoluje, ale ochrana proti větru a dešti je až na druhém místě, zatímco u softshellu je tomu naopak.
Na další typy oblečení z různých materiálů nejen pro jarní turistiku se podívejte na www.northfinder.cz.