Na skok do jižních Čech aneb Než přijde zima, musím do Brloha
Zatímco některá místa mi stačí navštívit pouze jednou, na jiná se musím opakovaně vracet. Ne kvůli tomu, že by ukrývala tolik nevšednosti k objevování, ale zkrátka proto, že mi dělají dobře. Malebná kopcovitá krajina uprostřed Blanského lesa na mě s rozpínající se podzimní melancholií působí stejně blahodárně jako pečená jablka se skořicí. A tak bude chutnat i můj dnešní Úlet. Nebude špinavý ani ukřičený, vyzývavý ani extrémní. Bude měkký, lehký a voňavý jako mlha, která se k večeru valí Brložskem.
Nomen omen
I když si etymologové s názvem obce dodnes údajně lámou hlavu, staročeský název mohl k dnešnímu chápání slova Brloh přímo odkazovat. Dřív chatrče nebo doupata, dnes spíš chaty a chalupy. Jednotlivé osady si žijí svým životem a lidé sem jezdí hlavně na prázdniny a na výlety. CHKO Blanský les v Šumavském podhůří je oázou pro městem zavařené mozky.
Prostory torza kostela jsou volně přístupné a jsou využívány pro pořádání kulturních a společenských akcí nebo konání svatebních obřadů |
Původně rožmberská poddanská ves šla z ruky do ruky. Od Petra Voka císaři Rudolfu II., od císaře Ferdinanda II. Eggenbergům a Schwarzenbergům až po obecní samosprávu. Původní uspořádání vesnice podél Křemežského potoka se rozrostlo stejně jako počet obyvatel. Dnes tu najdete hospodu i mateřskou školu. Kostel svatých Šimona a Judy z konce 17. století byl vystavěn z části původní svatyně, která byla zasvěcena Máří Magdaleně a stávala tu už o tři století dříve.
Křemežskou kotlinou
O výjimečnosti tohoto místa nijak nepochybuji. Raně středověké hradiště U Ondřeje, které můžete prozkoumat cestou z Brloha na Kuklov, je údajně jedním z nejstarších v jižních Čechách. Podrobně ho v roce 1966 popsal archeolog Antonín Beneš a archeologické nálezy, které byly datovány do druhé poloviny 8. století, jsou uloženy v Národním muzeu. S trochou představivosti a díky informační ceduli u valů si jeho podobu dokážu docela představit.
Magický Kuklov
Pokud vám cestou ještě brada nespadla z nádherně zbarvených buků a dubů, kamenné zdi s pěti gotickými okny, které se vám otevřou s příchodem na Kuklov, se o to postarají. Zvlášť pokud zříceninu kláštera svatého Ondřeje navštívíte poprvé. Kulisy, které využil pro natáčení svého filmu Údolí včel František Vláčil, kdysi údajně svědčily vraždě několika zbožných mnichů, kteří se v podzemním labyrintu ukryli před vojsky Jana Žižky. Místo nabité energií i pohnutými osudy někdejších obyvatel až nápadně připomíná známější klášter v Panenském Týnci.
Citlivější lidé mohou prý v okolí Kuklova vnímat silnou energii. Aby ne. Příroda je ten nejlepší booster! |
I tady na vás dýchne zvláštní pocit božské nekonečnosti a lidské smrtelnosti. Prostor nedokončeného kostela je všechno, jen ne fádní. Býval součástí kláštera řádu svatého Františka z Pauly. Dnes jsou jeho velkolepé presbyterium a část rajské zahrady s křížovou chodbou včleněny do chalupářské lokality. A zatímco nedaleké zbytky kdysi slavného hradu Kuglvajt dnes sotva dohledáte, Kuklov stojí, jako by tu takhle měl stát napořád. Já ho zase brzy přijedu zkontrolovat.