Benediktinský klášter Święty Krzyż patří mezi nejstarší sakrální stavby v Polsku a odedávna je opředen řadou mýtů. Vyrostl totiž na vrcholku jedněch z nejstarších hor Evropy, na původním pohanském kultovním místě, kde se údajně pořádaly čarodějnické sabaty. Střediskem vojvodství pojmenovaného podle tohoto kláštera a poutního místa, je město Kielce, které právem uzavírá turistický trojúhelník, jehož další vrcholy tvoří Varšava a Krakov.
Benediktinský klášter na vrcholu Lysé hory je pro Polsko historickou památkou mimořádného významu. Jako jeden z nejstarších klášterů v zemi, byl po staletí svědkem mnoha přelomových událostí a udržoval spojení s významnými postavami polské historie. Získal také status jednoho z nejvýznamnějších náboženských center a stal se srdcem duchovního života v éře dynastie Jagellonců. Dodnes jsou v jeho zdech uchovávány relikvie „Pravého kříže“, které sem od 14. století přitahovaly tisíce poutníků. Právě ony daly celému okolnímu zeměpisnému regionu jméno, Góry Świętokrzyskie- Hory Svatého Kříže.
Klášter Święty Krzyż (Svatý kříž) představuje živý obraz náboženských a kulturních změn, které se v Polsku odehrály na konci prvního a na začátku druhého tisíciletí.|
Kladivo na čarodějnice
Zdokumentované pohanské osídlení na Lysé hoře, které zde existovalo dávno před příchodem prvních benediktinských mnichů, bylo všeobecně považováno za jedno z nejvýznamnějších ve všech slovanských zemích. K hmotnému odkazu někdejší svatyně patří dnes snadno rozpoznatelné, neúplné kamenné valy. Ty jsou od vrcholu rozmístěny v délce přibližně 1,5 kilometru. Archeologické průzkumy prokázaly, že se skutečně jedná o pozůstatky pohanského rituálního místa z 8. -10. století. Církev se však právě zde projevila víc než duchapřítomně. Místo toho, aby se hluboko zakořeněnou tradici pokusila násilím vymýtit, si vrchol hory jednoduše přivlastnila.
Interiér klášterní kaple Svatého Kříže.|
Ve jménu krajiny
Klášter Svatého Kříže se vyznačuje výjimečnými krajinnými prvky. Po staletí tvoří kompaktní kamenné stavby na vrcholu hory neoddělitelný celek s okolními jedlovými lesy. Dalším autentickým, dochovaným prvkem je takzvaná královská cesta, tedy středověká stezka, která kdysi vedla poutníky z Nowé Słupie až do samotného kláštera.
Svatokřížské vojvodství je pojmenované podle kláštera Svatého kříže.|
Život v symbióze
Ještě v 15. století si podle záznamů v análech místní opat stěžoval, že se tu lidé schází k nelegálním obřadům. A měl pravdu. Tradice, která se váže k čarodějnicím, přetrvává až do dnešních dní. I proto jsou dnes symbolem celého regionu v této jihovýchodní části Polska. Ačkoliv se zdejší katolická církev proti této symbolice ze začátku velmi vzpouzela, nakonec s ní žije v harmonické symbióze. Proslulé akce Sabat Czarownic , která se koná v amfiteátru Kadzeilnia v Kielcích, se prý pravidelně účastní i zdejší opat kláštera. Megalomanská akce sem každý rok v červnu, v sobotu v předvečer svatojánské noci, láká tisíce návštěvníků.
Kadzielnia je rezervace s přírodním amfiteátrem, kde se pravidelně konají slavnosti čarodějnic.|