Chrám Ħaġar Qim ještě před zakrytím ochranným stanem.

Chrám Ħaġar Qim ještě před zakrytím ochranným stanem. Zdroj: Profimedia

Chrám Ħaġar Qim je od dalšího z chrámů vzdálený pouhých 500 metrů.
Chrám Ħaġar Qim po zakrytí ochranným stanem.
Chrám Mnajdra ještě před zakrytím velkými ochrannými stany.
Chrám Mnajdra byl zakryt velkými ochrannými stany v roce 2009.
Chrám Mnajdra se v minulosti stal několikrát terčem vandalismu.
9 Fotogalerie

Starší než pyramidy: za megalitickými chrámy Malty, které stále budí otázky

Alice Kottová
Diskuze (0)

Blankytně modré moře, úchvatné přírodní scenérie a pestrá a bohatá historie. Tím vším se může pyšnit Malta, souostroví ležící ve Středozemním moři mezi Evropou a Afrikou. Tento nejmenší člen Evropské unie přiláká každoročně statisíce turistů. Pokud ale nepatříte k těm, kteří by chtěli strávit celou dovolenou na pláži, máte na Maltě rozhodně co objevovat. Třeba unikátní megalitické chrámy, které nemají ve světě obdobu.

Na Maltě a sousedním ostrově Gozo se nachází na čtyři desítky prehistorických chrámů. Sedm z těchto monumentálních staveb vybudovaných v průběhu 4. a 3. tisíciletí př. n. l. je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. K nejznámějším patří chrámy Ħaġar Qim, Mnajdra, Tarxien a Ġgantija, které byly postaveny mnohem dříve než známé egyptské pyramidy. Jedná se tak o jedny z nejstarších volně stojících kamenných staveb na světě, které jsou pozoruhodné svou rozmanitostí a výzdobou.

Chrámy jsou postaveny z vápencových megalitů, většinou na eliptickém půdorysu, přičemž fasádu a vnitřní stěny tvoří svislé kamenné desky, takzvané ortostaty, které jsou zakončeny vodorovnými kvádry.

Chrám Mnajdra se v minulosti stal několikrát terčem vandalismu.Chrám Mnajdra se v minulosti stal několikrát terčem vandalismu. | Zdroj: Profimedia

Záhadné stavby

Dodnes se přesně neví, jaký účel tyto stavby měly. Jejich forma a uspořádání a rovněž nalezené artefakty nicméně naznačují, že se jednalo o důležité rituální centrum vysoce organizované společnosti. Jak se tato civilizace na Maltu dostala a proč a jak zanikla, je ale stále obestřeno tajemstvím.

Nejnavštěvovanějšími maltskými chrámy jsou od sebe zhruba 500 metrů vzdálené Ħaġar Qim a Mnajdra. Stavby stojí na volném prostranství na jihovýchodním pobřeží a kromě samotných památek si můžete vychutnat také pohled na přilehlé útesy a neobydlený ostrůvek Filfla. K chrámům se pohodlně dostanete veřejnou dopravou, zvolíte-li vlastní, můžete využít parkoviště přímo před areálem. Nezapomeňte ale, že se na Maltě, coby bývalé britské kolonii, řídí vlevo!

Chrám Tarxien s bohatou výzdobou a torzem figury Magna Mater.Chrám Tarxien s bohatou výzdobou a torzem figury Magna Mater. | Zdroj: Profimedia

Pod ochrannými stany

Zejména chrám Mnajdra, kterého si Malťané cení natolik, že ho nechali vyobrazit i na rub dvoueurové a pěticentové mince, se v minulosti stal několikrát terčem vandalismu. K nejhoršímu došlo v roce 2001, kdy dosud neznámí pachatelé povalili na 60 megalitů a desítky jich počmárali. Od té doby se ochrana památky velice zpřísnila.

Ale nejsou to jen lidé, kdo stavby ničí. Aby se zabránilo povětrnostním vlivům, byly chrámy Ħaġar Qim a Mnajdra v roce 2009 zakryty velkými ochrannými stany. Ke stejnému kroku se o šest let později přistoupilo i u chrámu Tarxien, který se nachází v urbanizované východní části Malty.

Chrám Mnajdra byl zakryt velkými ochrannými stany v roce 2009.Chrám Mnajdra byl zakryt velkými ochrannými stany v roce 2009. | Zdroj: Profimedia

Maltsky i anglicky

Pod širým nebem ale stále zůstávají například chrámy Ġgantija na ostrově Gozo. Na něj se dostanete pravidelnou trajektovou dopravou, odplouvající ve zhruba třicetiminutových intervalech. Nalodit se můžete jak s autem, tak jako pěší turista. Zvolíte-li druhou variantu, přímo z přístavu na Gozu se můžete k chrámu opět vydat veřejnou dopravou.

Unaveni historií? Odpočiňte si v některé z restaurací a vychutnejte místní speciality – kromě těch ryze středomořských třeba tradičního dušeného králíka se zeleninou a sklenkou vína. Pobyt vám zpříjemní i fakt, že kromě maltštiny je úředním jazykem také angličtina. Všude se tak bez problémů domluvíte.

Začít diskuzi