Červencové číslo Lidé a Země

Červencové číslo Lidé a Země Zdroj: Lidé a Země

Azurové pobřeží
Humna
Kalašové
Šimon Bilina v Portrétu
Sběr vanilky v Mexiku
6 Fotogalerie

Azurové léto, sladká vanilka nebo nejstarší české mumie: červencové číslo LaZ právě vychází

Alice Kottová
Diskuze (0)

Azurové, voňavé a tajuplné. Červencové číslo Lidé a Země, které právě vyšlo, je prostoupeno létem. Zamíříme na francouzskou Riviéru, z níž vám ukážeme úplně jiné kouty, než na které jste zvyklí. Vezmeme vás na bujarou svatební veselku do makedonských hor a necháme vás přivonět k čerstvé vanilce v Mexiku. V Česku pak zamíříme do nepříliš známého kostela, který ale ukrývá naše vůbec nejstarší mumie. Tak pojďme na to, máme rozhodně co objevovat!

Prosluněná pobřeží, pláže, voňavé lesy, malá městečka a šarmantní vesničky. Tentokrát vás Markéta a Michael Foktovi zavedou na francouzské Azurové pobřeží. A ukážou vám mnohem víc než jen pláže. Třeba fialky, které v Tourrettes-sur-Loup najdete úplně ve všem – ve zmrzlině, džemu nebo v čokoládě. A samozřejmě také v parfémech, protože Francie je zemí vůní. Ale ukážeme vám také výhledy jako z pohádky, představíme sílu absintu, pod jehož vlivem si údajně uřízl ucho Vincent van Gogh. A vypravíme se i trochu do vnitrozemí, kde se rázem ocitnete v zemi zubrů, kamzíků a vlků.

Azurové pobřežíAzurové pobřeží | Zdroj: Lidé a Země

Pokud byste po romantickém pobytu na francouzské Riviéře zatoužili po velkolepé svatbě, můžete hledat inspiraci v makedonských horách. Tomáš Kubeš nás zavede do zapadlé horské vesničky Galičnik, kde každoročně na několik dnů zavládne bujaré svatební veselí, kterého se účastní celá obec. Tak uvidíme, zda si budoucí nevěsta pohledem přes prstýnek ještě nakonec nevybere jiného muže.

To Matouš Erban se podívá, jak pokračuje Saúdská Arábie s megalomanským fotbalovým projektem a jaký zážitek tamní liga přináší evropskému divákovi. Zjistíte i třeba, jak fandí místní. Českého fanouška to může překvapit.

Mimo hlavní turistické cíle vyrazíme také s Bélou Enem. Spolu s ním se vydáme za zážitky do Lyngenských Alp na severu Norska. Protože Norsko nejsou jen Lofoty, Senja nebo Nordkapp. Kromě nich tam existují místa, o nichž se tolik neví a která dělají Norsko ještě úžasnějším, než jste si mysleli.

KalašovéKalašové | Zdroj: Lidé a Země

Arabistka, íránistka a cestovatelka Lenka Hrabalová nás zavede na festival léta Učál v Pákistánu. Jak sama říká, tuto zemi objevila poměrně nedávno, ale zejména jeho sever ji absolutně uchvátil. „Vydat se do severozápadního Pákistánu za Kalaši znamená možná jednu z posledních příležitostí poznat jedinečnou tradiční kulturu, která z kontaktu s moderním světem okolo těží a zároveň kvůli němu postupně zaniká. Také tu možná zvážíte něco z evropského způsobu uvažování,“ říká.

Šimon Bilina v PortrétuŠimon Bilina v Portrétu | Zdroj: Lidé a Země

V Portrétu zpovídala šéfredaktorka LaZ Veronika Kratochvílová herce, hudebníka a tuláka Šimona Bilinu. Ten spatřuje největší krásu a dobrodružství v přítomném okamžiku. Cestování pro něj není sbírání vlaječek, ale setkávání s lidmi. Hudbu považuje za dokonalé esperanto a univerzální jazyk, který dokáže propojovat lidi všech kultur a náboženství. Ale dočteme se třeba i to, jak se ho dotýká současná geopolitika.

Sběr vanilky v MexikuSběr vanilky v Mexiku | Zdroj: Lidé a Země

A s Magdalénou Rojo si v Menu vychutnáme provoněný zážitek. Zamíříme do Mexika do regionu La Chinantla, který je jediným místem na světě, kde divoce roste vanilka. A ačkoli vyžaduje hodně péče, protože její květy se musí opylovat ručně, místní farmáři se zde také vracejí k jejímu pěstování. Vanilka je dnes v Mexiku součástí mnohých místních pokrmů i nápojů.

HumnaHumna | Zdroj: Lidé a Země

V Humnech zamíříme s Kristýnou Baloghovou do poměrně neznámého kostela v Kralovicích na Plzeňsku. V jeho kryptě totiž odpočívají vůbec nejstarší mumie v Česku. Mezi nimi i Florián Gryspek, který do Čech přijel coby chudý tyrolský rytíř a během několika let se vypracoval na jednu z nejvýznamnějších postav předbělohorské politické scény. O samotný kostel, který nechal ve druhé polovině šestnáctého století přestavět právě Gryspek do jeho současné krásy, se dnes starají místní nadšenci. Přejeme vám příjemné čtení!

Začít diskuzi