Zdroj: Shutterstock

Když cestujete po svém: Co vám v Chorvatsku ušetří starosti i peníze?

Reklama

Cestování na vlastní pěst je dnes oblíbenější než kdy dřív, protože nabízí svobodu, dobrodružství a možnost poznat destinaci opravdu do hloubky. Ale i v oblíbeném Chorvatsku je dobré mít na paměti pár věcí, které vám mohou ušetřit stres i nepříjemnosti a zajistit, aby vaše dovolená byla skutečně bezstarostná.

Než vyrazíte, podívejte se na cestovatelský check-list od Raiffeiesnbank – najdete tam šikovný přehled co si sbalit, na co nezapomenout a co si radši ještě ověřit. Ať je vaše dovolená opravdu bez starostí.

Plánujte, ale ne příliš

Výhodou cestování bez cestovní kanceláře je flexibilita. Nicméně základní plán je potřeba mít – zejména pokud přijíždíte v sezóně, kdy je ubytování rychle plné. Doporučujeme rezervovat alespoň první noc předem, online a v klidu domova. Stačit vám bude platební karta, s kreditní pak máte mnoho dalších výhod v podobě pojištění nebo finanční rezervy.

Za volantem bez nervů a pokut

Chorvatské silnice jsou v letních měsících velmi vytížené. Pokud jedete autem, počítejte s kolonami, hlavně na hranicích a kolem známých turistických míst. Parkování ve městech může být drahé a komplikované – vždy si zjistěte, jak to na daném parkovišti chodí, zda potřebujete mince nebo stačí karta.

Euro v peněžence a klid v duši

V Chorvatsku už se platí výhradně eury, takže není třeba řešit směnu kun. Přesto se může hodit mít s sebou menší hotovost – například na platby v kioscích, u drobných prodejců nebo na odlehlejších místech. Jinak je ale běžné platit kartou téměř všude. Klienti Raiffeisenbank mohou v aplikaci jednoduše nastavit na svém běžném účtu Multiměnu, zapnout si RB směnárnu, vyměnit si peníze a platit výhodně rovnou v EUR nebo dalších šestnácti zahraničních měnách.

Cestujte bezstarostně, ale ne bezhlavě

Chorvatsko je obecně bezpečná destinace, ale i tak platí základní pravidla opatrnosti: mějte věci na očích, neukazujte peněženku na veřejnosti a v noci se vyhněte opuštěným místům. Při koupání dávejte pozor na mořské proudy a respektujte místní plážové značky.

Pár slov v místním jazyce udělá divy

Češi se v Chorvatsku domluví často i anglicky nebo německy, ale základní fráze v chorvatštině ocení každý místní. Pokud se chcete vyhnout překvapením, naučte se třeba „dobar dan“ (dobrý den) nebo „hvala“ (děkuji).