Válkou zdevastované Somálsko: Podívejte se na poslední rybí trh v Mogadišu
Než začala válka v Somálsku (a tyto časy si už málokdo pamatuje), byly v Mogadišu dva velké rybí trhy, kde rybáři nabízeli každý den svoje úlovky. Obchodovali také s cizími zeměmi, ryby vyváželi do států na Arabském poloostrově. Po desetiletích války zbyly z rybářského průmyslu v hlavním městě Somálska Mogadišu jen trosky. Ostatně jako z celé téhle země.
Uvnitř potemnělé budovy to vypadá jako v mraveništi. Je tady tolik lidí, že se jimi člověk musí doslova prodírat. Občas přitom šlápnete na uřezané žraločí hlavy nebo jiné rybí zbytky. Žraloci, které sem ráno rybáři navezli, měří s bídou 80 cm. Je to smutný pohled, jak se pod zakrváceným pultem kupí malé žraločí hlavičky...
Před válkou bývalo v Mogadišu všechno jinak. Ve městě bývaly dva velké rybí trhy, dvě tržnice. Dnes zbyla jedna, druhou, která stála u nejznámější městské pláže Lido, zničilo během války ostřelování. Válka v Somálsku ovlivňuje úplně vše, rybolov nevyjímaje. Slabá somálská vláda nyní ovládá hlavní město, z něhož přednedávnem za pomoci jednotek Africké unie vytlačila islamistické milice aš-Šabáb.
Kvůli válce, která pokračuje dál, ale rybáři nejsou schopni exportovat ryby i do zahraničí a jsou nuceni se soustředit pouze na místní trh. A lidé ve vyčerpané zemi nemají peníze. Další ránu rybolovu zasadilo nechvalně známé pirátství. Rybáři musejí pro ryby daleko na otevřené moře, kde si je hlídkující lodě často pletou s piráty a zadržují je. Mnoho zkušených rybářů se také dalo zlákat vidinou lepšího výdělku, pověsili rybaření na hřebík a dali se do služeb pirátských gangů.
Když má somálský rybář dobrý den, vydělá si kolem deseti dolarů, tedy asi 220 Kč. Piráti nabízeli svého času měsíční odměnu 4000 dolarů, tedy více než desetkrát tolik. Somálsko má jedno z nejdelších pobřeží v Africe, měří přes 3000 km. Je tedy pro rybářství přímo předurčené. Rybářsky nejpožehnanější země Afriky však málem své rybáře neuživí. Stejně jako v jiných afrických zemích platí, že čím více přírodního bohatství, tím méně profitu pro tamní obyvatele.