U obce Pernink se nachází největší viadukt.

U obce Pernink se nachází největší viadukt. Zdroj: Profimedia

Čertova vyhlídka z Vrchu Plešivec.
Romantická projížďka krušnohorskou lokálkou.
Výhled z Tisé.
Stezka nedaleko Božího daru v Krušných horách.
6
Fotogalerie

Tip na výlet: Krušnohorským semmeringem z Varů do Saska

Pokud trávíte poslední prázdninové dny na Karlovarsku, můžete se projet po Krušnohorském semmeringu, druhé nejvýše položené dráze v České republice. Dráha, která v 50. letech 19. století otevřela cestu z Vídně na jih rakouského mocnářství do Terstu, je malebná a podmanivá. Line se bočními údolími v mnoha obloucích po mostech a horskými tunely.

Vlaky na tuto trať vyjíždějí z Karlových Varů a do poslední české stanice Potůčky dorazí po 46 kilometrech. Jen pár desítek metrů za stanicí se už nachází česko-saská hranice a řada vlaků zajíždí až do sousedního Johanngeorgenstadtu.

Na 17 kilometrech mezi Nejdkem a Perninkem překoná vlak převýšení více než 350 metrů. V Nových Hamrech pak udělá „čelem vzad“ a obloukem o poloměru pouhých 180 metrů se otočí do opačného směru a pokračuje po druhé straně údolí dál do hor, kde dosahuje nadmořské výšky až 915 m n.m.

Čertova vyhlídka z Vrchu Plešivec. Čertova vyhlídka z Vrchu Plešivec. | Profimedia

Nahoru a dolů

Na celé dráze se nacházejí dohromady tři tunely o celkové délce přes půl kilometru a množství propustků, mostů a viaduktů. Ten největší se šesti oblouky a výškou 20 metrů se nachází u Perninku.

Pernink je také nejvýše položenou stanicí na trati. Nachází se v nadmořské výšce 902 metrů, jen kousek od nejvyššího bodu železnice s výškou 915 metrů. Dnes je to také nejvýše položená stanice a železnice obsluhovaná spoji Českých drah. V poslední části tratě do Potůčků vlak najede na nejstrmější úsek se sklonem až 30 promile.

Není tajemstvím, že původně měla být trať součástí Dráhy císaře Františka Josefa z Vídně do Plzně, a odtud pak do Saska.

Romantická projížďka krušnohorskou lokálkou. Romantická projížďka krušnohorskou lokálkou. | Profimedia

Romantickou lokálkou

Krušnohorský semmering však není jediná zajímavá dráha na Karlovarsku. Na výlet vlakem se můžete vydat i po lokálce do Merklína, odkud lze podniknout túru na 1 028 m n. m. vysokou horu Plešivec, nebo do Lokte s kouzelným historickým centrem a známým hradem.

Pohled na hrad Loket. Pohled na hrad Loket. | Shutterstock

Z Varů do Chomutova

Za projížďku stojí také cesta po hlavní železniční trati Karlovy Vary – Chomutov, především pak úsek v romantickém údolí Ohře mezi Ostrovem a Kláštercem nad Ohří. Železnici otevřela v roce 1873 soukromá společnost Buštěhradské dráhy, která se zaměřovala především na dopravu uhlí. Tato trať byla jednou z posledních u nás, kde se až do roku 2006 jezdilo vlevo, podobně jako dnes ve Velké Británii nebo za časů první Československé republiky u nás. Dnes se tudy prohánějí nejmodernější české vlaky, jako jsou RegioSharky nebo InterJety.

Stezka nedaleko Božího daru v Krušných horách. Stezka nedaleko Božího daru v Krušných horách. | Shutterstock

Články z jiných titulů