Město Polička

Město Polička Zdroj: Profimedia.cz

Barokní radnice a morový sloup
Městské opevnění v Poličce
Kostel svatého Jakuba, v jehož věži se narodil skladatel Bohuslav Martinů.
Lukasova lípa je stará 700 let
Příjemným cílem výletu z Poličky je hrad Svojanov.
10 Fotogalerie

Polička: Věnné město českých královen vás okouzlí svými památkami i dobrým pivem

Markéta Kutilová

Vydejte se po ochozu středověkých hradeb, pokochejte se pohledem na jeden z nejkrásnějších morových sloupů nebo vyšplhejte na věž kostela a podívejte se, kde se narodil světoznámý hudební skladatel Bohuslav Martinů. Máte už dost města? Vydejte se do jednoho z nedalekých skalních měst nebo jeďte prozkoumat blízký středověký hrad Svojanov. I zde totiž najdete stopy krále, který v roce 1265 Poličku založil.

Je tomu už 750 let, kdy Přemysl Otakar II. „král železný a zlatý“ založil na místě zvaném Na Políčkách město, které mělo být jedním z opěrných bodů království. Leží totiž na pomezí Čech a Moravy, poblíž Trstenické stezky, významné tehdejší obchodní cesty. Později se Polička stala věnným městem českých královen. V roce 1305 podstoupil král Rudolf I. Habsburský správu města svojí manželce Alžbětě známé jako Eliška Rejčka. Aby město prosperovalo, dostalo mnoho práv, z nichž mnohá formovala vývoj i vzhled města. Díky právu hradebnímu má unikátní opevnění. Poličské hradby dlouhé 1220 metrů patří k nejzachovalejším ve střední Evropě. Mají úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, jsou až 8 m vysoké, zpevněné 19 půlválcovými, do města otevřenými baštami.

Městské opevnění v PoličceMěstské opevnění v Poličce|Profimedia.cz a Markéta Kutilová

Městské kamenné hradby byly vystavěny po návštěvě a pobytu Karla IV. v Poličce. Systém opevnění se skládal z hlavní hradby, parkánu, parkánové zdi, vodního příkopu a valu. Obranný systém byl v 16. století posílen. Dodnes se dochovala hlavní hradba i se všemi 19 věžemi, která obklopuje celé historické jádro města. Hradby jsou přístupné veřejnosti a vy tak můžete vystoupat na jejich ochozy a rozhlédnout se odtud po okolí. Možná k vám vítr zavane specifickou vůni ze zdejšího Měšťanského pivovaru, protože Polička získala v roce 1517 i právo várečné a pivo se tu vaří dodnes. Názvy vyhlášeného piva se vážou k historii města – desítka Hradební, jedenáctka Otakar, dvanáctka Záviš nebo černé pivo Eliška. Přijedete-li autem, můžete si pivo ve zdejším pivovaru koupit 24 hodin denně 365 dní v roce. Každý rok v červnu se zde navíc konají Slavnosti otevřených sklepů.

Narozen ve věži

K poličským „musím vidět“ bezesporu patří návštěva věže kostela svatého Jakuba. Právě zde, v malé světničce ve věži, ve výšce 36 metrů nad zemí, se roku 1890 narodil Bohuslav Martinů, jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů.

Kostel svatého Jakuba, v jehož věži se narodil skladatel Bohuslav Martinů.Kostel svatého Jakuba, v jehož věži se narodil skladatel Bohuslav Martinů.|Profimedia.cz a Markéta Kutilová

Pětičlenná rodina Martinů žila ve věži až do Bohuslavových jedenácti let. Hlavou rodiny byl otec Ferdinand, který kromě svého ševcovského povolání vykonával práci pověžného. Jeho úkolem bylo držet stráž proti ohni ve dne i v noci, natahovat věžní hodiny a zvonit klekání. S rodinou tu žil i ševcovský pomocník, kterému přezdívali „děda“. Pomáhal rodině v domácnosti, a protože světnička byla malá, měl svoji postel pod hodinami ve věži.

Atmosféra života ve výšce 36 metrů nad zemí se nesmazatelně zapsala do mysli budoucího skladatele. Ve své vzpomínce z roku 1934 v Paříži píše: „Myslím, že tento prostor je z mých největších dojmů z dětství, který si nejvíce uvědomuji a který asi hraje velkou úlohu v celém mém názoru na kompozici. Nejsou to malé zájmy lidí, starosti, bolesti nebo i radosti, které jsem viděl z velké dálky, lépe řečeno z výšky. Je to tento prostor, který mám stále před očima a který, zdá se mi, hledám stále ve svých pracích. Prostor a příroda, ne lidi…“

Barokní radnice a morový sloupBarokní radnice a morový sloup|Profimedia.cz a Markéta Kutilová

Pokud vystoupáte po 192 schodech až do samotné věže kostela, budete odměněni nejen zajímavou prohlídkou světničky, ale i jedinečným výhledem na celé město a jeho blízké okolí.

Výlet k Lukasově zpívající lípě

Jedna z nejstarších a nejmohutnějších českých lip je stará okolo 700 let. Obvod kmene měří téměř 12 m, výška koruny je 25 m. Legenda vypráví o tajném českém bratru, který v uzavřené dutině stromu nalezl úkryt při opisování Nového zákona i zakázaných žalmů. Texty si prozpěvoval a při šumění rozložité koruny vznikal dojem, že lípa zpívá.

Lukasova lípa je stará 700 letLukasova lípa je stará 700 let|Profimedia.cz a Markéta Kutilová

Vydejte se z Poličky vlakem do Borové, odtud vystoupejte na Lucký vrch (715 m n. m.), na kopec s úžasným výhledem na Vysočinu. Občerstvit se můžete ve zdejší horské chatě. Dále po žluté sejděte do obce Telecí k Lukasově lípě. Zpět do Poličky se dostanete autobusem, zdatnější turisté pak po zelené značce přes obec Sádek.


Tip autorky

Markéta Kutilová, publicistka

Vydejte se na cyklovýlet z královského města Poličky na hrad Svojanov, který je ve vlastnictví města. Cestou navštívíte zajímavá místa Poličska: cyklostezku na bývalé železniční vlečce do Bořin, Baldu – bývalé lesní lázně a kapli, kaskádu Jedlovských rybníků, kamenolom Stašov, kapli svatého Jana Nepomuckého nebo Šibeniční vrch. V expozici hradu Svojanov vás mimo jiné přivítají známé postavy knihy Tajemný hrad Svojanov, mezi kterými nechybí pan Hamrlík na ohnivé svini, bezhlavý holič Kubíček a další tajemné bytosti žijící na hradě a v blízkém okolí.

Tento článek byl uveřejněn v časopise Lidé a Země, vydání 8/2015.