Čeští umělci oživují staroegyptský mýtus. Pražská výstava přináší vize o zrodu světa
Moderně upravený staroegyptský mýtus o stvoření, který připravil Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, inspiroval více než dvacet českých výtvarníků. Jejich rozmanitá díla, vytvořená různými technikami a v různých stylech, si nyní můžete prohlédnout na unikátní výstavě Stvoření – Mýtus – Umění v pražském Kampusu Hybernská.
„Základem a hlavním inspiračním zdrojem projektu je staroegyptský mýtus o stvoření,“ vysvětluje jeden z kurátorů výstavy Filip Kazda.
Sepsaný příběh dostala dvacítka umělců k dispozici v novém, speciálně připraveném překladu, který vychází ze staroegyptských pramenů od poloviny 3. tisíciletí před naším letopočtem, zejména z mýtu z tehdejšího náboženského centra Iunu na severovýchodě dnešní Káhiry.
Text, který je sám o sobě uměleckým dílem, byl speciálně upraven tak, aby mu bez dalšího vysvětlování porozuměl i laik. „Text byl připraven tak, aby co nejvíc odrážel jak původní mytologické představy, tak obvyklou strukturu staroegyptských a starověkých mýtů obecně,“ říká autor výstavního projektu Jiří Janák.
Rozepsané hieroglyfy
Egyptologové proto některé původně jednoslovné výrazy a jednotlivé hieroglyfické znaky rozepsali do delších frází a některé náboženské představy vysvětlili už v rámci vyprávěného příběhu.
Všichni umělci, mezi nimi například Daniel Balabán, Petr Nikl, Martin Mainer nebo Veronika Holcová, pracovali s identickým textem, který je inspiroval k vytvoření výtvarných děl v různých uměleckých stylech a technikách. Na výstavě tak můžete obdivovat širokou škálu děl – od kreseb a maleb až po grafiky a prostorové instalace.
Součástí výstavy, která potrvá do 17. května, je také prezentace archeologických výsledků Českého egyptologického ústavu z Abúsíru s fotografiemi a filmem. Těšit se ale můžete i na bohatý doprovodný program. Účast na přednáškách přislíbili kromě Jiřího Janáka například Miroslav Bárta a Renata Landgráfová z Českého egyptologického ústavu. Na 26. dubna je připravena tvůrčí dílna pro děti.