Společná akce Českého egyptologického ústavu a Galerie Kampusu Hybernská propojuje staroegyptské texty a současné výtvarné umění.

Společná akce Českého egyptologického ústavu a Galerie Kampusu Hybernská propojuje staroegyptské texty a současné výtvarné umění. Zdroj: Michal Růžička/MAFRA/Profimedia

Výstavní projekt představuje díla více než dvaceti českých umlěců. Na snímku grafiky od Petra Nikla.
Vybraní čeští umělci se nechali inspirovat speciálně připraveným překladem egyptských textů. Na snímku fotografie Petra Košárka s názvem Poušť.
Výstava v Kampusu Hybernská potrvá až do 17. května.
Pro projekt Stvoření – Mýtus – Umění kurátoři výstavy vybrali verzi mýtu pocházející z jednoho z nejvýznamnějších náboženských center starověkého Egypta, z města Iunu.
5 Fotogalerie

Čeští umělci oživují staroegyptský mýtus. Pražská výstava přináší vize o zrodu světa

Alice Kottová

Moderně upravený staroegyptský mýtus o stvoření, který připravil Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, inspiroval více než dvacet českých výtvarníků. Jejich rozmanitá díla, vytvořená různými technikami a v různých stylech, si nyní můžete prohlédnout na unikátní výstavě Stvoření – Mýtus – Umění v pražském Kampusu Hybernská.

„Základem a hlavním inspiračním zdrojem projektu je staroegyptský mýtus o stvoření,“ vysvětluje jeden z kurátorů výstavy Filip Kazda.

Sepsaný příběh dostala dvacítka umělců k dispozici v novém, speciálně připraveném překladu, který vychází ze staroegyptských pramenů od poloviny 3. tisíciletí před naším letopočtem, zejména z mýtu z tehdejšího náboženského centra Iunu na severovýchodě dnešní Káhiry.

Text, který je sám o sobě uměleckým dílem, byl speciálně upraven tak, aby mu bez dalšího vysvětlování porozuměl i laik. „Text byl připraven tak, aby co nejvíc odrážel jak původní mytologické představy, tak obvyklou strukturu staroegyptských a starověkých mýtů obecně,“ říká autor výstavního projektu Jiří Janák.

Pro projekt Stvoření – Mýtus – Umění kurátoři výstavy vybrali verzi mýtu pocházející z jednoho z nejvýznamnějších náboženských center starověkého Egypta, z města Iunu.Pro projekt Stvoření – Mýtus – Umění kurátoři výstavy vybrali verzi mýtu pocházející z jednoho z nejvýznamnějších náboženských center starověkého Egypta, z města Iunu. | Michal Růžička/MAFRA/Profimedia

Rozepsané hieroglyfy

Egyptologové proto některé původně jednoslovné výrazy a jednotlivé hieroglyfické znaky rozepsali do delších frází a některé náboženské představy vysvětlili už v rámci vyprávěného příběhu.

Všichni umělci, mezi nimi například Daniel Balabán, Petr Nikl, Martin Mainer nebo Veronika Holcová, pracovali s identickým textem, který je inspiroval k vytvoření výtvarných děl v různých uměleckých stylech a technikách. Na výstavě tak můžete obdivovat širokou škálu děl – od kreseb a maleb až po grafiky a prostorové instalace.

Výstava v Kampusu Hybernská potrvá až do 17. května.Výstava v Kampusu Hybernská potrvá až do 17. května. | ČTK

Součástí výstavy, která potrvá do 17. května, je také prezentace archeologických výsledků Českého egyptologického ústavu z Abúsíru s fotografiemi a filmem. Těšit se ale můžete i na bohatý doprovodný program. Účast na přednáškách přislíbili kromě Jiřího Janáka například Miroslav Bárta a Renata Landgráfová z Českého egyptologického ústavu. Na 26. dubna je připravena tvůrčí dílna pro děti.