Všudypřítomný hluk vyhání lidi do klidných a tichých míst.

Všudypřítomný hluk vyhání lidi do klidných a tichých míst. Zdroj: Shutterstock

Japonský ostrov Okinawa patří mezi jedno z nejvyhledávanějších míst „tiché turistiky“.
Cestovatelé, kteří hledají klid, často vyrážejí na anglický venkov.
3 Fotogalerie

Hluk ohrožuje zdraví. Na vzestupu je tichá turistika

Alice Kottová

Hluková zátěž měst a obcí neustále roste. Světová zdravotnická organizace (WHO) dokonce označuje hluk za jeden z klíčových environmentálních faktorů, který má vážný dopad na lidské zdraví. Není proto divu, že mnoho cestovatelů hledá na dovolené klid a pohodu.

Podle zprávy sociální sítě Pinterest, kterou na sklonku roku citoval server Euronews, se v loňském roce zvýšil počet vyhledávání „tichých a klidných míst“ o celých 50, respektive 42 procent. I tato čísla tak ilustrují stále populárnější fenomén, který začíná být známý pod pojmem „tichá turistika“.

Cílem této turistiky je především uniknout hluku každodenního života. Takovýto způsob cestování zahrnuje spíš cesty do odlehlých venkovských lokalit než do rušných měst. Obvykle také znamená, že si cestovatelé naplánují klidnější program, často přímo spojený s přírodou.

Okinawa a anglický venkov

Japonský ostrov Okinawa patří mezi jedno z nejvyhledávanějších míst „tiché turistiky“.Japonský ostrov Okinawa patří mezi jedno z nejvyhledávanějších míst „tiché turistiky“.|Shutterstock

Tichou turistiku ale můžete praktikovat i v některých velkoměstech. Stačí, když tomu uzpůsobíte svůj program. Čas můžete trávit víc v parcích, muzeích nebo restauracích, které nejsou na hlavních turistických trasách. Podle zprávy Pinterestu patří mezi nejvyhledávanější trendy „tiché turistiky“ třeba japonský ostrov Okinawa nebo anglický venkov.

Únik z hluku

Zřejmě však nejde jen o cestovatelský módní výstřelek, ale o jeden ze způsobů, jak si zachovat zdraví. Podle WHO je v současnosti více než 40 procent evropské populace vystaveno škodlivým hladinám hluku. Mezi jeho hlavní zdroje patří především doprava, ať už letecká, automobilová, nebo vlaková, dále pak průmysl, hluková zátěž na pracovišti nebo různé volnočasové aktivity.

Cestovatelé, kteří hledají klid, často vyrážejí na anglický venkov.Cestovatelé, kteří hledají klid, často vyrážejí na anglický venkov.|Shutterstock

WHO uvádí, že hluková zátěž má závažné dopady na zdraví, včetně poškození sluchu, kardiovaskulárních onemocnění, zhoršené kvality spánku, psychických potíží nebo poruch kognitivních funkcí. Organizace pak sama doporučuje expozici hluku co nejvíc omezit.