Rezervace Iwokrama

Rezervace Iwokrama Zdroj: Profimedia.cz

Vodopád Kaiteur
Radnice v Georgetownu
Rum El Dorado
4
Fotogalerie

Guyana: co vidět a zažít v zemi, kterou by řada lidí na slepé mapě nejspíš nenašla

Je s podivem, že do téhle země vklíněné mezi Venezuelu, Brazílii, Surinam a Atlantik proudí ročně jen něco kolem čtvrt milionu turistů.

Přitom má na svém nabídkovém menu řadu přírodních unikátů, autentickou atmosféru, mísí se v ní různé kultury (karibská na pobřeží a amazonské ve vnitrozemí), a navíc je jedinou zemí britského Společenství na území Jižní Ameriky, takže je v ní úředním jazykem angličtina. Guyana je zkrátka výborný tip pro dobrodružné duše, které nehledají instagramové dominanty, ale chtějí si v klidu užívat poznávání málo známých oblastí. Dřív než je zasáhne masový cestovní ruch.

Základní údaje

  • rozloha: 214 970 km2 (2,73 x ČR)
  • počet obyvatel: 780 tis.
  • cena místního 0,5l piva v restauraci: 500 GYD cca 57 Kč

Kdy vyrazit

Ideální čas k návštěvě spadá do dvou dvouměsíčních pásem: od srpna do září a od únorado března, kdy je v obou případech po deštivém období (ta obvykle panují od poloviny dubna do konce července a od poloviny listopadu do ledna), příroda si udržuje sytě zelený náboj a většina turistických atrakcí má otevřené své brány.

CO VIDĚT A ZAŽÍT

Příroda

Zhruba osmdesát procent území Guyany zabírají lesy. Vhodnou lokalitou k jejich průzkumu je například rezervace Iwokrama, jeden z posledních pásů nedotčeného původního deštného lesa planety. Poznávání usnadňuje síť lávek visutých mezi korunami stromů, zhruba třicet metrů nad zemí. Ještě výše se dostanete při výstupu na balvany na vrcholu hory Awarmie nebo v poměrně odlehlém národním parku Kanuku Mountains poblíž hranice s Brazílií. Zalesněné pohoří a okolní savany jsou domovem řady savčích druhů a ptáků. I další národní park se jmenuje stejně jako jeho hlavní dominanta – vodopád Kaieteur měří 226 metrů a je největším nepřerušeným vodopádem světa z hlediska průtoku vody. Také ten je chráněn hustým pralesem, takže se k němu dá dostat jen letadlem nebo dvoudenním trekem. Ještě obtížněji dostupný, tudíž minimálně navštěvovaný je vodopád Kamarang v oblasti, která je známá spíše těžbou zlata a diamantů. Podstatně nižší, ale pořádně široké kaskády, v nichž se můžete i smočit, se nazývají Orinduik. S vodou souvisí i další místní pozoruhodnosti. Na guyanských jezerech si můžete vyzkoušet, zda viktorie královská (národní květina Guyany) skutečně na svých obřích listech udrží dítě a postupně mění barvu květu z bílé na fialovou. Setkat se můžete i s arapaimou, údajně největší sladkovodní rybou světa. Anebo se pokuste ulovit piraňu, která se vyskytuje takřka ve všech guyanských jezerech a řekách. A pokud nějakou řeku doporučit, záživnou je plavba ve člunu po Rupununi, v jejímž okolí můžete zahlédnout vydry obrovské, čápy jabiru, ostříže rudobřiché, kondory královské, kolibříky bělokrké nebo vřešťany. Plážoví povaleči si na guyanském pobřeží moc neužijí, nejznámější ShellBeach je proslulá želvami, které na ní od konce března do konce léta kladou vejce. Máte-li pro strach uděláno, zkuste v hustých lesích číhat na jaguáry nebo pumy. A to nejmystičtější na konec: na trojmezí Guyany, Brazílie a Venezuely se asi 400 metrů nad terén tyčí zřejmě nejpůsobivější jihoamerická stolová hora (tzv. tepui nebo meseta) – Roraima, která patří k nejstarším geologickým útvarům na Zemi. Výstup na ni je nesmírně náročný, odměnou je náhorní plošina s unikátním panenským ekosystémem.

Vodopád KaiteurVodopád Kaiteur|Shutterstock

Civilizace

V hlavním městě Georgetown uděláte nejlíp, když se budete jen tak toulat ulicemi s koloniálními stavbami (katedrála svatého Jiří, budova parlamentu...) a rušnými tržišti (Bourda, Stabroek). Ostatní města a městečka nemají v rukávu žádné specifické dominanty, spíš plní roli vstupních bran do dalších oblastí. Například autentický přístav Parika slouží jako říční terminál a spojnice s ostrovy na řece Essequibo. Bartica na soutoku zmíněné řeky s tokem Mazaruni byla známá jako brána do vnitrozemí, především pro těžaře. Izolované domorodé vesnice Surama a Rewa nabízejí příležitost poznat jak kulturní, tak přírodní kouzlo středu země, například pavoučího rekordmana – sklípkana největšího –, pásovce nebo různé druhy opic. Pocit odlehlosti nabízí i Lethem, kde se na pláních mezi mangovníky a ledvinovníky prohánějí kovbojové. Linden (druhé největší guyanské město čítající jen 30 000 obyvatel) býval centrem těžby bauxitu, což demonstruje místní muzeum. Turisty lákají smaragdová jezera v okolí (především Modré hned za městem) nebo nedaleký říční neobydlený ostrov Gluck s vřešťany, viktorií královskou a řadou ptačích druhů.

Radnice v GeorgetownuRadnice v Georgetownu|Shutterstock

Specialita

Už přes 300 let se v Guyaně vyrábí rum El Dorado, který si opakovaně vysloužil titul nejlepšího rumu světa. Jeho specifickou chuť můžete okusit po celé zemi, ale nejlépe v rámci „Rum Route“, která vede i přes palírnu Demerana Distillers.

Rum El DoradoRum El Dorado|Profimedia.cz

Další inspiraci najdete zde.