S lodí i bez ní: vydejte se na nejkrásnější vnitrozemské ostrovy Německa
Máte rádi ostrovy, ale nechce se vám k moři? Pak vyrazte třeba do Německa, které kromě jiného nabízí řadu jezer a řek právě s ostrovy. Výlet můžete spojit i s návštěvou známých měst, například Berlína. Sbalte si batoh a vzhůru na cestu. Čekají na vás fantastické scenerie na vodě i kolem ní.
Pokud se v létě vydáte do Německa, možná si budete chtít na chvíli odpočinout od přeplněných měst, užít si klidu nebo se jen osvěžit. Německá turistická centrála proto vytipovala několik vnitrozemských ostrovů, na kterých můžete prožít dokonalou dovolenou.
Na skok z Berlína
Tím možná nejznámějším je Muzejní ostrov v Berlíně na řece Sprévě, který je zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a na němž můžete navštívit pět muzeí. Tím ale seznam ostrovů v Berlíně a jeho okolí nekončí.
Vydejte se například na jezero Tegel v Reinickendorfu, které je s rozlohou 450 hektarů druhým největším v Berlíně. Leží tu celkem devět ostrovů, na něž se dostanete pomocí veslic nebo člunů. Na Greenwichské promenádě se pak nachází spousta přístavišť, odkud se milovníci vodních sportů mohou v letních měsících vydat na plavbu parníkem po jezeře a po řece Havole.
Největší říční ostrov Harriersand
Ten vůbec největší německý říční ostrov najdete mezi Brémami a Bremerhavenem v Dolním Sasku. Přímo naproti přístavnímu městu Brake leží jedenáct kilometrů dlouhý a přibližně 500 metrů široký ostrov Harriersand. Od března do konce října se na něj dostanete osobním přívozem (coby pěší, ale i s kolem) nebo využijte most pro pěší v malé obci Rade.
Na ostrově se můžete věnovat pěší turistice, jezdit na kole, slunit se na písečné pláži nebo si zajít do restaurace. Anebo jen tak pozorovat velké námořní lodě na jejich cestě do Severního moře.
Maininsel pro milovníky vína
Mezi franckými vinařskými městy Volkach a Schwarzach am Main tvoří řeka velkou smyčku a vytváří nádherný vinařský ostrov Maininsel s vesnicemi Nordheim a Sommerach. Právě tady milovníci vína obdivují vinohrady, na nichž se daří lahodné odrůdě Sylvánské.
Kromě ochutnávek vín se ale návštěvníci můžou věnovat procházkám, cykloturistice nebo se oddávat gastronomickým zážitkům.
Neznámý ostrov na Rýně
S 68 hektary je ostrov Mariannenaue na Rýně větší než ostrov Mainau v Bodamském jezeře. Přesto o něm ví jen málokdo. Leží mezi městy Eltville a Oestrich-Winkel v Porýní, táhne se v délce přibližně 3,3 kilometru a v nejširším místě měří asi 300 metrů. Ostrov vznikl na Rýně zhruba před 10 tisíci lety na podloží vápencových skal z písku a štěrku vyplaveného z Alp.
Půda ostrova, který dnes patří k zámku Reinhartshausen, je tudíž ideálním místem pro pěstování vinné révy. Přímo na ostrov se turisté nedostanou, nicméně si mohou vychutnat pohled na něj z okolních vinic.
Ostrovy Bodamského jezera
K jedné z hlavních turistických atrakcí v Německu patří bezesporu Bodamské jezero, které se rozkládá na území čtyř států – Německa, Rakouska, Švýcarska a Lichtenštejnska. Nabízí spoustu zážitků, ale kromě jiného se můžete vydat také na některý z jeho ostrovů.
Největším z nich je Reichenau, který je spolu s nejvýznamnějším benediktinským klášterem v Německu od roku 2000 zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Velkou část ostrova tvoří přírodní rezervace. Menší ostrov, Mainau, je pak místem pro rozjímání a odpočinek. Návštěvníky potěší množstvím květin a stromů.
Fraueninsel na Chiemském jezeře
Jedním ze tří ostrovů Chiemského jezera je dvanáctihektarový Fraueninsel. Ostrovní vesnička nabízí malé uličky s krásnými domky se zahrádkami plnými květin. Ostrov má přibližně 250 obyvatel, z nichž mnozí se věnují tradičnímu hrnčířství nebo rybářství.
Za návštěvu stojí také nejstarší klášterní konvent v Německu, benediktinský klášter Frauenwörth, podle něhož ostrov získal své jméno. Jedinečná atmosféra přitahovala umělce a spisovatele ještě před příjezdem prvních turistů. Ti zde našli odlehlé útočiště s výhledem na hory a okolní krajinu. Dnes u ostrovního mola pravidelně kotví lodě, které sem přivážejí návštěvníky.