Demonstrace se v Turecku rozšířily do více než desítky měst, včetně Istanbulu a Ankary.

Demonstrace se v Turecku rozšířily do více než desítky měst, včetně Istanbulu a Ankary. Zdroj: ČTK/AP

Demonstrace na podporu srbských studentů se uskuteční i v Česku.
Demonstrace na podporu srbských studentů se uskuteční i v Česku.
V Turecku probíhají masové protesty, které vypukly po zatčení istanbulského starosty Ekrema Imamoglua.
Protesty, původně vedené studenty, si získaly podporu napříč obyvatelstvem Srbska.
Shromáždění protestujících v Istanbulu 29. března.
6 Fotogalerie

Srbsko a Turecko na vlně protestů. MZV doporučuje vyhýbat se centrům měst

Alice Kottová

Srbsko a Turecko jsou v posledních týdnech dějištěm nevídaných masových demonstrací. V Srbsku pokračují protesty proti vládě Aleksandra Vučiće, které odstartovala listopadová tragédie na vlakovém nádraží v Novém Sadu, jež si vyžádala 16 obětí. V Turecku započaly masové demonstrace po zatčení starosty Istanbulu Ekrema İmamoğlua. České ministerstvo zahraničních věcí (MZV) doporučuje turistům, aby se při cestách do Srbska i Turecka vyhýbali centrům měst nebo metropolím, v nichž k protestům dochází.

V Srbsku pokračují masové protesty, které byly původně vyvolány tragédií na nádraží v Novém Sadu v listopadu 2024, kdy při zřícení střechy zahynulo na místě 14 lidí a další dva podlehli svým zraněním v nemocnici. Demonstranti obviňují vládu z korupce, která podle nich stojí i za příčinou této tragédie.

„Shromáždění a průvody se konají především v centrech měst, kterým je v té době vhodné se vyhnout. Akce většího rozsahu mohou být spojeny s úplným uzavřením dotčených částí měst,“ upozorňuje MZV na svých stránkách s tím, že lidé, kteří budou v zemi cestovat do větších měst, musí počítat s dopravními omezeními i následným zpožděním.

Masové demonstrace v Srbsku

Protesty, původně vedené studenty, si získaly podporu napříč obyvatelstvem Srbska.Protesty, původně vedené studenty, si získaly podporu napříč obyvatelstvem Srbska. | ČTK

Demonstrace, původně vedené studenty, si získaly podporu napříč obyvatelstvem. V Bělehradě se 15. března konal masivní protest, kterého se podle některých odhadů zúčastnilo až 300 tisíc lidí. Protestující upozorňují, že se je vláda snaží umlčet a používá proti nim nepřiměřené policejní zásahy. Demonstranti tvrdí, že na dosud největším shromáždění byla k rozehnání davu dokonce použita sonická zbraň. Srbská vláda to ale odmítá.

Účastníci protestů požadují větší transparentnost ve vládnutí, důsledné dodržování principů právního státu a úplné prošetření tragédie, která se v Novém Sadu stala. Ostře také kritizují prezidenta i jeho vládu a vyjadřují rostoucí frustraci ze současné situace v Srbsku, kde je prezident a jeho strana u moci od roku 2012.

Vláda a její podporovatelé naopak tvrdí, že protesty proti korupci jsou financovány ze zahraničí a mají za cíl připravit půdu pro svržení vlády. V důsledku protestů už nicméně rezignoval srbský premiér Miloš Vučević. Na podporu srbských protestů pořádá srbská komunita v Česku v sobotu 5. dubna shromáždění v Praze a v Brně.

Demonstrace na podporu srbských studentů se uskuteční i v Česku.Demonstrace na podporu srbských studentů se uskuteční i v Česku. | Maja Duljević

„Zvažte cestu do Turecka“

V Turecku v současné době probíhají masové protesty, které vypukly po zatčení istanbulského starosty Ekrema İmamoğlua, významného politického rivala prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. İmamoğlu byl zadržen 19. března kvůli obviněním z finančních trestných činů a údajných vazeb na kurdské povstalce.

Jeho příznivci tato obvinění považují za politicky motivovaná a součást širšího úsilí vlády potlačit opozici. Demonstrace, organizované hlavní opoziční stranou, se rozšířily do více než desítky měst, včetně Istanbulu a Ankary, a představují největší vlnu občanských nepokojů v zemi za poslední desetiletí.

V Turecku probíhají masové protesty, které vypukly po zatčení istanbulského starosty Ekrema Imamoglua.V Turecku probíhají masové protesty, které vypukly po zatčení istanbulského starosty Ekrema Imamoglua. | ČTK/AP

Ministerstvo zahraničních věcí v této souvislosti nabádá české občany, kteří do země směřují, aby svou cestu zvážili. „Zejména při cestách do Istanbulu, Ankary, İzmiru a dalších větších měst a do regionů při hranicích se Sýrií, Irákem a Íránem je nutno dbát zvýšené opatrnosti a vážit nezbytnost cesty do oblastí se silnou přítomností a operacemi tureckých ozbrojených sil,“ upřesnilo MZV na svém webu.

Slzný plyn a vodní děla

Ministerstvo vzhledem k riziku použití násilí, slzného plynu a vodních děl dále doporučuje vyhnout se větším skupinám osob a demonstracím. Lidé také musí počítat s dopravními komplikacemi včetně omezení v hromadné dopravě.

Protestující v Turecku požadují propuštění İmamoğlua, rezignaci prezidenta Erdoğana a vyhlášení předčasných voleb s tím, že vláda ztratila legitimitu. Od začátku protestů bylo zadrženo téměř 1900 osob, z nichž 260 je ve vazbě a čeká na soud.

Shromáždění protestujících v Istanbulu 29. března.Shromáždění protestujících v Istanbulu 29. března. | ČTK/AP

Situace odráží rostoucí nespokojenost s více než dvacetiletou Erdoğanovou vládou, přičemž mnozí vidí v İmamoğluovi životaschopného kandidáta, který by ho mohl v příštích prezidentských volbách, plánovaných na rok 2028, vyzvat.

Registrace DROZD

Ministerstvo v souvislosti s protesty v Srbsku a Turecku dále doporučuje, aby se lidé před cestou do těchto zemí registrovali v systému DROZD. V případě nouze se pak mohou obrátit na velvyslanectví v obou zemích. „Anebo kdykoliv na nouzovou linku Konzulárního operačního a informačního centra MZV ČR: +420 222 420 222,“ uvedlo na svém webu MZV.

To ještě cestovatelům připomnělo obecné zásady bezpečnosti. „Vyhýbat se větším shromážděním osob, respektovat příkazy bezpečnostních složek, nosit při sobě doklad totožnosti, dodržovat pravidla silničního provozu, sledovat místní média a podobně,“ dodalo ministerstvo.