Stezka v podzemí Kladska měří 600 metrů.

Stezka v podzemí Kladska měří 600 metrů. Zdroj: Fotokon/Shutterstock.com

Návštěvníci cestou uvidí různé dobové figuríny, třeba postavu kata.
Uslyšíte také hluk z krčem.
V podzemí Kladska nechyběla ani prádelna.
Návštěvníci si mohou udělat představu, jak se lidem ve středověku v podzemí žilo.
Celá stezka podzemím je osvětlená.
6 Fotogalerie

Křik, krčmy a 3D krysy. Objevte podzemí Kladska, na něž se málem zapomnělo

Alice Kottová

V polovině minulého století se v polském Kladsku začaly sesouvat domy a nikdo netušil proč. O to větší pak bylo překvapení, když se pod starým městem našel rozsáhlý labyrint středověkých podzemních chodeb a tunelů. Ty byly postupně opraveny a zpřístupněny turistům. Pokud dnes toužíte zažít středověkou atmosféru plnou autentických zvuků, podzemí Kladska vás určitě nezklame. Najdete zde mimo jiné i repliky tehdejších krčem, pekařství nebo prádelen a narazit můžete i na krysy. Naštěstí jen ve 3D animaci.

Důvod, proč se na rozsáhlé podzemní město téměř zapomnělo, není zcela zřejmý. Po druhé světové válce nicméně přešlo město pod správu Polska a bývalí starousedlíci, především Němci a Češi, byli odsunuti. Město začali postupně osídlovat Poláci, kteří s tehdejším Československem vedli o Kladsko spor, který ukončilo až uzavření smlouvy o vzájemných hranicích v roce 1958. Je tak možné, že noví obyvatelé města o jeho rozsáhlém podzemí skutečně neměli tušení a ti odsunutí jim to už nestihli říct.

A tak se stalo, že v polovině minulého století najednou začaly domům v centru města praskat stěny a některé se začaly sesouvat. Obyvatelé museli domy opustit, protože hrozilo jejich zřícení. Postupně vycházela najevo příčina. Zjistilo se, že za špatným stavem budov není jen špatná údržba, ale také nestabilní terén s rozlehlými podzemními prostory, na němž stály. Přivolaní speleologové pak pod Kladskem objevili rozsáhlou síť podzemních chodeb a tunelů, které podrobně zakreslili do mapy.

Celá stezka podzemím je osvětlená.Celá stezka podzemím je osvětlená. | Fotokon/Shutterstock.com

Od roku 1976

Celé podzemí se začalo postupně zajišťovat. Přivolaní odborníci na základě vypracovaných studií chodby a komory odvodňovali a místy dostavovali. Od původního plánu, že některé chodby budou zasypány, se nakonec upustilo, přesto se díky jejich zajištění podařilo zachránit mnohé historické domy, jimž hrozila demolice. Kladsko se naopak rozhodlo, že celou podzemní síť zpřístupní turistům, k čemuž došlo v roce 1976.

Dnes tak tato trasa, zhruba šestisetmetrová, nabízí unikátní pohled na podzemní historii Kladska. Chodby a tunely byly pod městem budovány od 13. do 17. století. Původně sloužily jako skladiště, kde obchodníci uchovávali zboží a dozrávalo v nich známé kladské pivo. V podzemních prostorách se stálou nízkou teplotou se dalo skladovat i větší množství potravin. Tento systém tak byl ideální také jako úkryt, který obyvatelům města nejednou posloužil v dobách válek. V podzemí se tak nacházelo všechno, co tehdy lidé potřebovali, včetně pekařství, obchodů, prádelen, krčem nebo i vězení.

Návštěvníci cestou uvidí různé dobové figuríny, třeba postavu kata.Návštěvníci cestou uvidí různé dobové figuríny, třeba postavu kata. | Fotokon/Shutterstock.com

Pradleny nebo kat

Na osvětlené trase se můžete zaposlouchat do měšťanské hudby, zaslechnout veselý ruch hostů v krčmě či povykování trhovců na jarmarku. Během prohlídky narazíte také na postavy z minulosti – pekaře, pradleny nebo kata. Návštěvníci si prohlédnou i kupecký obchod, navštíví krčmu, pekárnu, sklad munice nebo temnou mučírnu. Jedním z atraktivních prvků jsou interaktivní panely, na kterých jsou zobrazeny 3D animace, například krysy reagující na pohyb návštěvníků. Trasa obsahuje také místnosti věnované válečné historii města, včetně beden s municí, sudů s prachem a halapartnami.

Návštěvníci si mohou udělat představu, jak se lidem ve středověku v podzemí žilo.Návštěvníci si mohou udělat představu, jak se lidem ve středověku v podzemí žilo. | Fotokon/Shutterstock.com

Podzemí Kladska, které se nachází necelých čtyřicet kilometrů od českých hranic, je pro návštěvníky otevřené každý den. Od listopadu do konce března vždy od 9 do 17 hodin, od dubna do konce října pak od 9 až do 18 hodin. Vstupenka pro dospělého vyjde na zhruba 125 korun, za dítě zaplatíte přibližně 100 korun.