Pohled na pevnost Golubac.

Pohled na pevnost Golubac. Zdroj: Shutterstock

Takzvaná Železná vrata.
Monstrózní přehrada.
Úchvatná panoramata kaňonu.
4 Fotogalerie

Prozkoumejte Džerdap: podmanivé kouzlo velkolepého říčního kaňonu

Veronika Kratochvílová

Pokud jste někdy navštívili Banát, nejspíš jste se s krásou kaňonu, oddělujícího Rumunsko od Srbska už měli tu čest seznámit. Od svého hrdla u městečka Golubac, až k úrodným rovinám Valašska se klikatí téměř stovkou kilometrů a je tak jedním z nejdelších kaňonů v celé Evropě. Železná vrata neboli Džerdap byla ale hlavně svědky mnoha zásadních dějinných událostí.

Ačkoliv jsou Železná vrata oblíbeným cílem cestovatelů, je to jedno z nejnebezpečnějších míst na Dunaji, a to hlavně pro lodě. Na dně jsou stovky vraků, a ani dnes, kdy je řeka regulována kaskádou přehrad, se nehody lodím nevyhýbají. Nejužší místo soutěsky má totiž 145 metrů, v nejširším místě se řeka rozlévá do šířky několika kilometrů. Voda tudy proto teče jakoby do trychtýře.

Úchvatná panoramata kaňonu.Úchvatná panoramata kaňonu.|Shutterstock

Fotogenická nádhera

Pokud rádi objevujete místa bez davů turistů, budete tímhle srbským klenotem doslova uchváceni. Skály nad soutěskami dosahují až 400 metrů a Dunaj má v některých místech hloubku až 80 metrů. Také proto patří mezi nejhlubší řeky na světě. Podél celé kaskády můžete objevovat krásná historická místa, zříceniny hradů i pevnost Golubac, která kdysi hlídala právě vjezd do Železných vrat.

Zákaz vjezdu

Soutěskou se prohnaly snad všechny vlny asijských nájezdníků i tureckých pluků při svých vpádech do střední Evropy. Naopak po proudu se tudy plavila vojska, jejichž cílem bylo oslabit Osmanskou říši.  Říká se, že vesnice Svatá Helena, která je součástí českých vesnic v Banátu, byla založena právě proto, že Češi plující po Dunaji nepropluli Železnými vraty, a tak se usídlili v jejich blízkosti.

Takzvaná Železná vrata.Takzvaná Železná vrata.|Shutterstock

Jeden začátek, mnohé konce

Do konce osmdesátých let minulého století byl celý kraj takřka nepřístupný a mnohé vesnice byly z důvodu výstavby stejnojmenné přehrady zatopeny. Její turbíny se poprvé roztočily roku 1971. A i když dnes patří přehrada Železná vrata mezi obdivuhodná vodní díla, příroda tím utrpěla nevratné škody. Zmizely tůně, utichly peřeje. Také mnoho historických zajímavostí zmizelo pod vodou a obyvatelé zatopených vesnic přišly o svoje hluboce zapuštěné kořeny. Panelové komplexy a rušný přístav Oršova jsou v rozporu s někdejším rázem říční krajiny.

Monstrózní přehrada.Monstrózní přehrada.|Shutterstock