Seychely: Relax, romantika a neslušné ořechy uprostřed Indického oceánu
Kdo by netoužil poznat bělostné pláže, palmové háje, šnorchlovat mezi korálovými útesy nebo si jen tak vychutnávat pohodu a klid. Jedním z takových míst v Indickém oceánu jsou Seychely. Pro někoho nafoukaná destinace, ale pro jiné skutečný ráj, kde opravdu nenajdete pláže přeplněné turisty.
Už po příletu, kdy na letišti vítají příchozí muzikanti a občas někdo s úsměvem získá věnec květin, si každý uvědomí, že je to opravdová cesta do ráje. Ostrov Mahé je největší z celého souostroví 115 ostrovů a jako symbol velikosti se nad letištěm tyčí skaliska někdy zahalená do mraků. Tady žije převážná část obyvatel země a může tu být trochu rušno, také podél pobřeží je řada hotelů. Co však stojí za to, je prozkoumat hornatý národní park Morne Seychellois, který pokrývá tropický prales. Je tu několik turistických tras a také v něm leží nejvyšší bod Seychel, stejnojmenná hora vysoká 905 metrů. Nejlepší výhled na záliv však poskytuje jen půl hodiny od autobusové zastávky vzdálený vrchol Morne Blanc.
Duch kolonie
Victoria není jen hlavním městem Seychel, ale také jediným místem, které se dá nazvat městem. Tady bývá po ránu docela rušno a autobusy z nádraží pravidelně křižují celý ostrov stejně jako žáci v uniformách mířící do svých škol. Kdo se ponoří do historického centra, zjistí, že se dá prozkoumat docela rychle, ale o to intenzivnější je atmosféra, kde z každého koutu dýchá koloniální minulost. Staré patrové domy s balkony, hodinová věž, připomínající londýnský Big Ben, a především tržnice se svým ruchem. Tady voní ovoce a čerstvé ryby nebo krevety. Místní jsou patrioti, hned se vyptávají, odkud jste, a zajímá je, jestli se vám u nich líbí. Rozmanitost je patrná na první pohled, hned kousek od tržnice se tyčí hinduistický chrám Sri Navasakthi Vinayagar s nepřehlédnutelnými nabarvenými postavami božstev.
Romantika La Digue
Ostrov La Digue je považován za nejromantičtější ostrov na světě. Ale jaký je ve skutečnosti? Stačí vystoupit z trajektu a na každého dýchne atmosféra ospalého venkova. Několik elektroaut čeká na návštěvníky honosnějších hotelů a pár zvědavců okukuje nově příchozí. Malá ulička obchodů a restaurací a rázem je člověk na místě, kde se opravdu nespěchá. Tady většina turistů bydlí v rodinných penzionech. Je to tu jako ve snu. Všichni jezdí na kole, na stromech štěbetají ptáci, u domů posedávají psi a občas nějaký turista projede na bicyklu po malé pěšince. Na první pohled oáza klidu, kde každý rychle zapomene na každodenní starosti.
Vzhůru do ráje
Není nikdo, kdo by chtěl vynechat tu nejznámější pláž Seychel a možná nejpůsobivější pláž celého Indického oceánu. Stačí si vypůjčit kolo a vyrazit po klikaté stezce k plantáži L’union Estate. Po vstupu do placeného areálu se rázem ocitnete na plantáži, kde dozrává vanilka. Lusky je možné fotografovat, ale v posledních letech cena komodity vystřelila znatelně do výšin, a tak každý dozrávající lusk dostává své číslo, které je vypáleno přímo do něj. Případný zloděj bude usvědčen podle kódu, který jasně definuje lokalitu a zemi, odkud lusk pochází. Naopak ve výběhu odpočívá několik suchozemských želv, které jsou k vidění i na několika dalších místech a ostrovech. Když přijde doba krmení, zvířata rázem ožívají a natahují krky po čerstvém listí. Tady se želvy nekrmí každý den, protože i ve volné přírodě není potrava vždy dostupná. Zato jim můžeme závidět jejich životní cestu, která může být dlouhá až dvě stě let. Další atrakci nabízí tradiční výroba kokosového oleje nebo neméně atraktivní ochutnávka zdejšího vyhlášeného rumu Takamaka.
Pohádková pláž
Největším lákadlem celého ostrova je věhlasná pláž v zálivu Source d’Argent, kde z vody vystupují bizarní žulové balvany a skály, které doplňují majestátní palmy, a především azurový oceán s bělostným pískem pláže. Tady se dá prosedět jen tak celý den. Zlatavá pláž hebkého písku, který připomíná chůzi po mechu, pravidelně doplňuje rozlévající se křišťálově čistá voda a do toho všeho tiše ve větru šumící palmy nabízejí příběh, který se nezapomenutelně vryje do životních vzpomínek. Zde člověk zapomene na plynoucí čas a rázem má pocit splynutí s nekonečnou oblohou a zažívá okamžik věčné svobody.
Jakmile se ponoříte se šnorchlem, na dosah je podmořský ráj s korály, barevnými rybkami, korunován sledováním podmořských žel, které ladně proplouvají kolem vás. Když se objeví perutýn, zážitky nemají konce. Aby čas kochání a užívání byl ještě příjemnější, několik stánků nabízí čerstvé kokosy, koktejly a hlt rumu pro intenzivnější prožitek. Komu by nestačila samotná proslavená pláž, může v době odlivu vyrazit podél skalisek objevovat další zákoutí až k další vyhlášené pláži: Grande Anse. A kdo touží po samotě, má k dispozici vzdálenější pláže Petite Anse nebo Anse Cocos, kde se turisté dají spočítat na prstech jedné ruky.
Minulost
Souostroví, které spojuje nekonečný Indický oceán, tvoří 115 ostrovů, ale trvale obydlených je pouze 33. Arabští kupci znali souostroví dávno, první Evropané byli na místě Portugalci, ale později se na ostrovech usadili Francouzi, kterým území patřilo až do roku 1814, kdy se strategického souostroví zmocnili Britové. Tehdy tu žilo asi 3500 obyvatel. Pod britskou správou ostrovy zůstaly až do roku 1976, kdy získaly nezávislost. Dnes Seychelané tvoří mix různých národností snad ze všech světových stran, vznikl tak kulturní mix kreolů, kterých zde žije pouhých osmdesát tisíc. Proto tu panuje fascinující pestrost, zvyky i odlišnosti v kultuře i kuchyni.
Kreolská kuchyně
Kdo zavítá do místních restaurací, bude překvapen specialitami, které v sobě propojují prvky indické, francouzské a africké kuchyně. Skvělé může být kuřecí kari se zeleninou a rýží nebo typická čerstvá ryba připravená s místní směsí kari a citronové šťávy. Někdy jídla pěkně pálí, jindy překvapí rafinovaností skladby koření. Kari se připravuje také z vepřového masa, netradiční zvláštností je kari z kaloně nebo příloha – chlebovník. Ten se tu často používá místo brambor. Potřebujete-li osvěžení, najdete snadno místní značku piva Seybrew a Eku. Co potěší, jsou čerstvé šťávy a vychlazené kokosy, které nabízejí nejlepší osvěžení v tropickém klimatu.
Praslin
Ostrov Praslin kdysi sloužil jako úkryt pro piráty a arabské obchodníky, v dnešní době je vyhledávanou atrakcí díky proslavené pláži Anzo Lazio nebo letovisku Anse Vorbert, což se překládá jako „Zlaté pobřeží“. I zde můžete potkat turisty, ale den je tu stejně ospalý jako jinde. Dva trajekty denně jedním směrem jsou jediným vytržením a občasné autobusy křižují ostrov. Pod palmami se krčí malé restaurace a usměvaví obyvatelé vyzvídají, odkud jste. Jako by se tu zastavil čas, na některých plážích si budete připadat jako osamocení robinsoni. Přesto i tady je věhlasný resort s golfovým hřištěm, nazvaný Constance Lemuria, který nabízí maximální komfort, ale také romantickou pláž Anse Georgette.
Neslušné ořechy
Největší atrakcí celých ostrovů je pralesní rezervace Vallée de Mai, jedna z památek UNESCO. Roste tady unikátní endemická palma lodoicea seychelská, jejíž kokosy jsou největší na světě. Přehlédnout určitě nejdou, připomínají totiž ženský klín, a možná proto kolují legendy o účincích, které tento ořech má. Každý plod má svoje číslo a je registrován a jejich vývoz je velice přísně kontrolován. Proto je dobré dávat si pozor na podvodníky, kteří prodávají dřevěné napodobeniny. V obchodě stojí asi pět tisíc rupií, což je téměř deset tisíc korun. Sklizeň ořechů na Seychelách kontroluje stát, výtěžek z prodeje pak jde na obnovu přírody. Ročně se jich sklidí ke třem tisícům. Tento ořech na rozdíl od běžného kokosu není jedlý a masivní plody dozrávají velmi pomalu; váha jednoho může dosahovat i třiceti kilogramů. Kdo si myslí, že během zkoumání pralesa se mu poštěstí najít proslavený ořech, bude asi zklamán. Stezky po svazích údolí jsou však zajímavou příležitostí poznat, jak neuvěřitelně bujná vegetace může vůbec existovat.
Želví ráj
Ostrov Curieuse je jen kousek plavbou lodí od Praslinu. Na tento asi jeden kilometr dlouhý ostrov se jezdí pouze na výlety. Celé území je chráněnou přírodní rezervací. Možná někoho může odradit minulost, kdy byl ostrov skoro 130 let využíván jako kolonie pro malomocné, ale přesto si uchoval svoji atmosféru. Už samotná plavba lodí je zážitkem, kdy v průzračné vodě je možné pozorovat barevné ryby a karety. Co určitě nikdo nepřehlédne, jsou obří suchozemské želvy, kterých má být něco okolo 250. Želvy se nechávají fotografovat a mnohé uhánějí získat zelné listy, které mají k dispozici strážci. Tady, ve stínu palem mezi želví kolonií, na vás dýchne pocit pohody a uvolnění. Přece jen proč spěchat, když okolo šumí oceán a ve vlnách se pohupují barevné loďky.
Jenže plánem je poznání ostrova. Vede tu relativně dlouhá stezka mangrovovým lesem po lávkách, kde vysněný ráj doplňují i nažhavení komáři. Cílem je lékařský dům, kde se léčilo malomocenství a jiné nemoci. Dnes je bílý dřevěný patrový domek malým muzeem uprostřed palmového háje. A když průvodci vybalí ananasy, papáju a začnou grilovat ryby a kuřata, převládne pohoda a pikniková atmosféra. Pro milovníky podmořského světa se nabízí skalisko Saint-Pierre. Zde nebude nikdo litovat, korálové útesy jsou pravým rájem ryb všech barev, a když okolo plachtí rejnoci, připomínají podmořské motýly v nezvyklé zahradě Indického oceánu.
Dobré vědět
- Na Seychely se nejčastěji létá, ale jsou i dobrodruzi, kteří přijíždějí na jachtě. Obvykle se letenka z Prahy nebo Vídně dá sehnat od 15 000 Kč. Na Seychely platí bezvízový styk tři měsíce, ale před odletem je nutné autorizovat svoji cestu na portálu, což je zpoplatněno částkou 10 USD, pokud máte 24 hodin, nebo 70 USD v případě registrace do 60 minut. Je třeba odeslat skeny pasů, rezervaci ubytování, zajištění dopravy a pojištění do zahraničí. Bez autorizace nebudete vpuštěni do letadla. Ještě při příletu probíhá namátkové ověřování ubytování a úředníci volají a ověřují pobyt. Někdy je kontrolován dostatek financí. Jakmile máte razítko v pase, už jste v ráji.
- Jazyk: kreolština, francouzština, angličtina
- Měna: seychelská rupie (SCR), jedna seychelská rupie je zhruba 1,70 Kč, na mnoha místech se dá platit kartou.
- Ceny: Dá se říci, že oproti Česku jsou ceny dvojnásobné, většina zboží se dováží. Čerstvou rybu na trhu koupíte za 100–200 Kč, lístek na autobus stojí od 10 Kč, porce oběda formou take-away asi 100 Kč, naopak v restauraci od 500 Kč. Drahé je ale pivo, stojí zhruba 50 Kč za 2,5 dl. Za vstupy do parků a rezervací zaplatíte většinou 700–1000 Kč.
- Doprava: Ostrovy Mahé, Praslin a La Digue spojuje několikrát denně trajekt „Cat Cocos“, na ostrovech Mahé a Praslinu jezdí veřejná doprava. Funguje tu také stopování, třeba na korbě pickupu, a je dobré také vědět, že taxíky jsou poměrně drahé.
- Ubytování: Nejsou tu žádné výškové budovy a monstrózní hotely, jen malé hotýlky dobře ukryté pod korunami palem. Ceny v rodinných apartmánech začínají na zhruba 50 eur/pokoj/noc. Možností jsou také luxusní resorty na privátních ostrovech, které jsou naproti tomu astronomicky drahé. Více informací najdete např. zde.
- Počasí: Ostrovy je možné navštívit celoročně, leží mimo oblast obvyklého výskytu tropických bouří. Zapršet může od listopadu do ledna. Teploty vzduchu dosahují celoročně rozpětí asi 26–32 °C. Teplota vody se pohybuje mezi 28-30 °C.
Tipy na další ostrovy
Tajemná Aldabra
Atol Aldabra je daleko od všech lodních cest. Místo, kam lidská noha doslova nesmí vkročit, pro většinu z nás zapovězené tajemné místo. Tady se díky odlehlosti a nedostatku pitné vody uchoval dosud člověkem nenarušený výjimečný ekosystém. Atol tvoří čtyři ostrovy, které obklopují dosud uzavřenou lagunu se slaným jezerem. Velikost ostrovů je 155,4 km² a nejvyšší bod dosahuje osmi metrů. Celou oblast pokrývá vegetace mangrovníků, které jsou ideálním hnízdištěm fregatek a terejů červenonohých. Žije tu také okolo 100 000 želv obrovských. Jediným blízkým osídlením je ostrov Picard, kde na přírodovědecké základně žije 12 výzkumníků. Získat povolení pro vstup je víceméně nemožné.
Ptačí Cousin
Cousin – jeden z nejmenších ostrovů, který měří sotva 500 metrů, je dalším unikátem cesty. Čím je menší, tím více nabízí z ptačí říše, kde je možné spatřit i několik seychelských ptačích endemitů. Vstup je přísně regulovaný. Možnost prohlídky s průvodcem je pouze na dvě hodiny asi za 1000 Kč.