Výhledy cestou na vrchol Lion‘s Head

Výhledy cestou na vrchol Lion‘s Head Zdroj: Iva Klimešová

Ptačí perspektiva cestou ke Střelkovému mysu
Addo Elephant National Park
Výhled na Diaz Beach
Vinice a olivové háje Tokara v oblasti Stellenbosch
Párování vín se sýry a uzeninami ve vinařství Constantia Glen
9
Fotogalerie

Jihoafrická republika: Co všechno lze s nižším rozpočtem a na vlastní pěst stihnout za dva týdny?

Safari, národní parky, vinice, nekonečné hikingové trasy, surfing a kitesurfing, to je jen malý výčet toho, co Jižní Afrika může nabídnout. Co všechno si tu můžete užít za pouhé dva týdny cesty?

Naše trasa vede z Johannesburgu směrem k městu Port Elizabeth, odtud pak po pobřeží po ikonické trase Garden Route přes západní vnitrozemí až do cílového Kapského Města. Celkem tedy kolem 3000 kilometrů. Vzhledem k tomu, že dálkové autobusové linky spojují převážně jen větší města a železnice na tom není o moc lépe, je jasnou volbou půjčení auta. Na letišti OR Tambo v Johannesburgu si vyzvedáváme předem zarezervované auto s tím, že ho vrátíme v naší cílové destinaci. Zapůjčení na 12 dní nás vyšlo v přepočtu na 8500 Kč (z toho zhruba 1700 Kč byl poplatek za vrácení auta v jiném městě). Cena benzinu vyjde v průměru kolem 20 Kč za litr a hustota sítě čerpacích stanic je tu celkem dobrá. Určitě je vhodné si na letišti vybrat i hotovost v místní měně. Sice zaplatíte bez problému na většině míst kartou, ale v menších městech a odlehlých vesničkách s tím nepočítejte. Kupujeme ještě datovou SIM kartu a vyrážíme na cestu, kdy první zastávka nás čeká až po zhruba 1100 kilometrech jízdy, poblíž zmiňovaného města Port Elizabeth.

Polopouště v Karoo

Dostáváme se tam po silnici N9, projíždíme oblastí Carlton Heights, proplétající se kolem horských masivů. Na stejné cestě míjíme i Lootsberg Pass, otevírající nám dech beroucí pohledy na místní krajinu. S nadmořskou výškou 1781 metrů je to nejvýše položená cesta provincie Karoo, což je přírodní oblast ve vnitrozemí tvořená převážně polopouštěmi. Asi po dvanácti hodinách jízdy jsme na místě naší zastávky.

Strávíme noc s výhledem na antilopy v apartmánech Harmony Game Lodge. V bezprostředním okolí žádné restaurace nenajdeme, a přijde proto k chuti možnost připlatit si večeři. Obecně je nejvýhodnější nakupovat potraviny v obchodech a supermarketech. My nejvíce na nákupy potravinových zásob využívali obchodní řetězec SPAR, který je ve větších městech dost rozšířený a výběr je tu velice různorodý. Ceny jsou podobné jako u nás. Při přejezdech mimo města se nedá spoléhat na velkou koncentraci restaurací, bister apod. Ve městech je samozřejmě gastro vyžití pestřejší. Nebojte se chodit mimo turistické trasy, do restaurací v zapadlých uličkách a do menších podniků. Jídlo vás zde vyjde zhruba o 15– 20 procent levněji než na hlavní třídě.

Safari v Addu

Druhý den brzy ráno se chystáme na safari v národním parku Addo. Oproti Krugerovu národnímu parku ho předchází pověst, že sloni jsou zde méně agresivní a dá se k nim dostat na mnohem bližší vzdálenost. Addo je třetí největší národní park v zemi. Na rozloze 1640 km2 tu najdete velmi početnou populaci slonů, buvolů a různých druhů antilop. V současné době má park i několik lvů a lvic, hyen a šakalů. Je tu i největší zbývající populace hovniválů. Oblast Addo je obrovská a dělí se na osm úseků, které nabízejí různorodé aktivity, třeba i pozorování tučňáků brýlových, bílých žraloků a delfínů.

Hlavní oblast parku, kam míří většina turistů (Addo Main Camp Area), je rozdělena na dvě části. V severní probíhají veškeré safari vyhlídkové jízdy na vyvýšených minibusech, které jsou v jižní zakázány a může se sem pouze osobním autem. Obě části bez problému projedete sami, není nutné si připlácet za safari výlet s průvodcem. Nejste tak limitováni časem a v parku můžete strávit celý den podle svých představ, a hlavně se s vlastním vozem dostanete i do jižní části parku. Ta je velice přívětivá pro pozorování zvířat. Vegetace tu není tak vysoká a díky vyvýšeninám a různým vyhlídkovým bodům uvidíte zvířata i na větší vzdálenosti. Kromě nespočtu slonů v parku potkáváme stáda zebry Burchellovy, různé druhy antilop, pár buvolů afrických, pštrosy dvouprsté, šakala čabrakového, prasata savanová a mnoho dalších zvířat. Přálo nám štěstí a ještě těsně před zavírací dobou se nám v severní části na odiv vystavil majestátní lev v doprovodu lvice. Při západu slunce se vracíme zpět do našeho ubytování s nezapomenutelným zážitkem z tohoto setkání.

Koupání a túry

S dalším ranním úsvitem vyrážíme znovu na cestu. Po pár hodinách přijíždíme do přístavního města Mossel Bay. Zastávku tu doporučujeme hlavně proto, že se jedná o místo, kde se dá vykoupat v otevřeném oceánu bez většího rizika. Voda v zátoce je teplá a chráněna před mořskými proudy i žraloky. Centrum města je zajímavé také unikátním muzejním komplexem zasvěceným portugalskému mořeplavci Bartolomeu Diasovi, který jako první Evropan obeplul mys Dobré naděje.

Jižní Afrika je ideální destinací i pro nadšence libující si v menších výšlapech s krásnými výhledy. Pro ty je vhodná turistická trasa St. Blaize Hiking Trail. Ta se táhne 13,5 km po útesech při pobřeží. Začíná u jeskyně pod majákem mysu St. Blaize a končí u pláže sousední vesnice Dana Bay. Obdivovat můžete výhledy, stejně jako různorodou endemickou vegetaci fynbos. Jde o nízké křovinaté porosty tvořené stálezelenými druhy, které se vyvinuly na územích s horkými, velmi suchými léty a mírnými deštivými zimami. Všude zvědavě pokukují damani skalní. V závislosti na vaší kondici projdete celou trasu tam a zpět až za šest hodin.

Setkání oceánů

Ráno pomalu pokračujeme dále po pobřeží. Ještě než se ponoříme více do západního vnitrozemí, zastavujeme se u Střelkového mysu. Místa, kde se potkává Indický a Atlantský oceán. Vstup je sem zcela zdarma. Na tomto nejjižnějším cípu Afriky máme pocit, jako bychom byli na konci světa.

Kousek od mysu se majestátně tyčí červeno-bílý maják Cape Agulhas Lighthouse. Za drobný poplatek šplháme nahoru na jeho věž, kam se dostaneme po překonání úzkých a strmých schodů, které se záhy přemění jen v dřevěný žebřík, který v horní části prochází jen úzkou štěrbinou. Určitě nic pro klaustrofobiky. Nicméně výhled z věže majáku nelehkou cestu plně kompenzuje.

Víno!

Ani milovníci dobrého vína tu nepřijdou zkrátka. Po dlouhá léta získávají vína oblasti Stellenbosch prestižní vinařská ocenění, speciálně díky jihoafrické odrůdě Pinotage, což je hybrid odrůdy Pinot Noir a hroznů Cinsaut. Vína z této oblasti jsou chuťově jiná než vína z další notoricky známé vinařské oblasti Jižní Afriky – Constantia, která se rozprostírá kolem Kapského Města. Je zde totiž jiná půda, vlhkost a jiný vítr vlivem všudypřítomných horských masivů a to vše ovlivňuje výslednou chuť vína. Pokud zde budete hledat ubytování, vyplatí se využít nabídek ubytování přímo na vinicích. V ceně ubytování se totiž často skrývá i pár benefitů. My jsme jako výchozí bod pro degustaci toho, co Stellenbosch produkuje, zvolili vinici Eikendal. V ceně ubytování jsme ocenili happy hours. Denně, v čase před večeří, jsme celou hodinku mohli popíjet jejich vína zcela zdarma. A na uvítanou jsme dostali voucher na bezplatnou degustaci pěti vybraných vín. Nedaleko se rozpínají rozsáhlé vinice a olivové háje Tokara. Najdete zde dvě nejvýznamnější odrůdy vína na světě, Cabernet Sauvignon a Sauvignon Blanc. Degustace čtyř druhů vín zde stojí 150 Kč na osobu, degustace jejich olivového oleje a oliv 75 Kč a za 75 Kč můžete ochutnat i jejich prémiovou brandy. Vše si můžete i na místě zakoupit a nechat poslat domů.

Kromě dobrého vína najdete v této oblasti i přírodní rezervaci Jonkershoek. Ideální místo pro horskou turistiku. Tato oblast je velice bohatá na flóru a faunu. Pozor ale na endemické druhy zmijí, bojgu africkou nebo kobru kapskou.

Plážový život

Z Jonkershoeku je to, co by kamenem dohodil, do Kapského Města. To leží v sevření Stolové hory na severu Kapského poloostrova, který zabíhá na jihu do Atlantského oceánu a je zakončen mysem Dobré naděje. Na východě je poloostrov obklopen obrovskou zátokou False Bay, u níž leží Muizenberg a jeho známá pláž s pestrobarevnými plážovými domečky a ideálními podmínkami pro surfování. O kousek dál můžete v rybářském přístavu Kalk Bay pozorovat lachtany odpočívající na molech nebo si nakoupit čerstvé ryby přímo od místních rybářů. Za tučňáky africkými neboli tučňáky brýlovými se vydáváme na Boulders Beach v Simon’s Townu. Vzhledem k ohroženosti tohoto druhu je pláž v současnosti oplocena a kolem jsou vybudované chodníčky, odkud můžete za poplatek tučňáky pozorovat. Není určitě na škodu přivstat si a vyrazit sem hned na začátek otevírací doby a užít si tak klidnou atmosféru. Místo je totiž velice populární.

Stejně tak se vyplatí přijet brzy ráno i ke vstupní bráně do národního parku Cape Point a vyhnout se tak dlouhým kolonám. Park oplývá nespočtem vyhlídkových míst na útesy False Bay, trekovými trasami, včetně nádherných pláží, jako je například Diaz Beach. Na špičce poloostrova se dostanete k mysu Dobré naděje. Vstup do parku se opět platí. Pro milovníky flóry doporučujeme návštěvu botanické zahrady Kirstenbosch. Na ploše 528 hektarů se pěstuje nespočet druhů rostlin původem převážně z Jižní Afriky.

Trhy a Stolová hora

Poslední dny trávíme v centru Kapského Města. Díky přírodním scenériím láká velké množství turistů, především ikonickou Stolovou horou, kolem níž se rozprostírá národní park. Stolová hora se tyčí do výšky 1086 metrů nad Stolovou zátokou (Table Bay) a za dobrého počasí je vidět až na vzdálenost 200 km. Hezký pohled se vám nabídne z pláže Bloubergstrand severně od Kapského Města. Větrné počasí zde nepřeje koupání, zato je to ideální místo pro kitesurfing.

V samotném Kapském Městě nás pak nejvíce zaujal farmářský trh Oranjezicht Market. Ten je otevřen pouze o víkendech, v sezoně pak i přes středeční pozdní odpoledne. Je to místo, které spojuje všechny místní farmáře, drobné řemeslníky, kuchaře a majitele bister. Nakoupíte tu opravdu vše, od čerstvé zeleniny a ovoce, pečiva přes vejce z volného výběhu, domácí med, organické mléčné výrobky, domácí marmelády až po květiny, zahradnické potřeby, starožitnosti a oblečení z ekologických materiálů. Dopřát si můžete i pozdní snídani nebo oběd v jednom ze stánků s občerstvením, a to za velice příjemné ceny. Vstup na tržiště je zdarma, najdete tu i stoly a lavice, kde si můžete všechny nakoupené dobroty i na místě vychutnat.

Čas ani počasí nám nepřály, a nestihli jsme tak plánovaný výšlap na Stolovou horu. Bohužel kvůli větrnosti jsme se na ni nepodívali ani prostřednictvím lanovky, která by nás za pár minut vyvezla až na její vrchol. Za předem on-line zakoupené lístky nám ale bez problému vrátili peníze. Pokud budete mít větší štěstí, obrňte se trpělivostí. Vystát frontu na vstup do kabiny může v sezoně trvat až několik hodin. Zvolili jsme tedy alternativu a vyšlápli si Lion’s Head. Ta se nachází v sevření mezi Stolovou horou a Signal Hillem. Výšlap nahoru a dolů nám zabral asi 2,5 hodiny.

Naše cesta v Kapském Městě končí. Nicméně rozmanitost Jihoafrické republiky nám učarovala natolik, že zde nejsme naposledy.


Rozpočet

  • Letenka: běžná cena 14–17 tisíc Kč
  • Doprava: půjčení auta na 12 dní s vrácením v jiném městě: 8500 Kč
  • Ubytování: využívali jsme Booking.com a Airbnb.com, v průměru nás noc v hezkém apartmánu vyšla na 2000 Kč
  • Strava: denní rozpočet zhruba 250–300 Kč za osobu
  • Víza: pro občany ČR vstup bez víz na dobu 90 dní
  • Vstupy do parků: Addo Elephant National Park - v přepočtu kolem 420 Kč na osobu/celodenní vstup s vlastním vozem. Cape Point National Park - v přepočtu kolem 450 Kč na osobu/celodenní vstup. Boulders Beach - v přepočtu kolem 220 Kč na osobu

Snímky si můžete prohlédnout v naší fotogalerii: