Krakow

Krakow Zdroj: Profimedia.cz

Poznaň
Dolina Gąsienicowa, Tatranský národní park
Štětín
Bělověžský prales
5 Fotogalerie

Polsko: co vidět a zažít v sousední zemi, která vás určitě mile překvapí

Honza Čermák

Navzdory geografické, jazykové a kulturní blízkosti u nás zůstává Polsko přehlíženou a nedoceněnou destinací.

Přitom jeho území, takřka čtyřikrát rozlehlejší než české, je doslova protkáno nádhernými městy, hrady a zámky nejrůznějších stavebních slohů i míry zachovalosti, které se do našeho výčtu už ani nevešly, třiadvaceti národními parky či sedmnácti zápisy na Seznamu světového dědictví UNESCO. Čím dál častěji se ozývají i hlasy, že našim sousedům můžeme závidět nejen moře, ale také úroveň služeb, a to nejen cenovou. Nemáte tedy pocit, že nastal čas odhodit předsudky o nudné placaté zemi? Věřte mi, že nebudete litovat.

Základní údaje

  • rozloha: 312 679 km2 (3,96 x ČR)
  • počet obyvatel: 38 mil.
  • cena místního 0,5l piva v restauraci: 14 PLN cca 83 Kč

Kdy vyrazit

Vzhledem k blízkosti Polska není potřeba zabíhat do podrobností. Obecně je k cestě nejlepší období mezi květnem a zářím až říjnem, kdy panuje nejteplejší, zároveň ale i poměrně vlhké počasí. V červenci a srpnu se zaplní pobřeží Baltského moře, nicméně země má v nabídce mnohem víc, v letních měsících se navíc konají i kulturní festivaly.

CO VIDĚT A ZAŽÍT

DOLNÍ SLEZSKO A VELKOPOLSKO

Hlavní hvězdou oblasti navazující na hranici s Českem je Vratislav s nádherným Hlavním náměstím, katedrálním Dómským ostrovem, přelomovou Halou století a desítkami trpaslíků. Z dalších měst stojí za pozornost Poznaň s působivým Starým Městem, Opole s malebnými náplavkami, vinařská metropole Zelená Hora nebo Velkopolský Hořov s modernistickými lázněmi. V Javoru a Svídnici stojí kostely, které jsou největšími hrázděnými budovami Evropy. V Tarnovských horách můžete prozkoumat staré stříbrné, cínové a zinkové doly. Pak se provětráte procházkou po jedné z nejrozlehlejších parkových struktur v Evropě, Mužakovském parku. Anebo v jednom ze čtyř parků národních: Krkonošském, Velkopolském (krajina ledovcového původu), ve Stolových horách (Bludné skály) nebo v Ústí Warty (podmáčená území).

PoznaňPoznaň | Zdroj: Profimedia.cz

JIŽNÍ POLSKO

Do regionu bližší spíš slovenské hranici spadá velmi dobře známý Krakov, jehož návštěva se obvykle spojuje s Osvětimí, Březinkou a solným dolem Vělička. Méně se mluví o ještě starším solném dolu Bochnia se skluzavkou. Katovice si získaly oblibu díky levným letům, ale konají se tu i hudební festivaly, stojí tu největší sportovní a kulturní areál v zemi a vede tudy Trasa památek techniky, spojená s uhelnou těžbou. S židovskou kulturou je spjat Tarnov, kde najdete měšťanské domky s malinkými dvorky nebo židovský hřbitov. V Řešově si projdete Řešovská sklepení či Muzeum večerníčků. Kraj je bohatý na sakrální stavby, k nejkrásnějším patří Zebrzydowská kalvárie, karpatské pravoslavné chrámy a dřevěné kostely v jižním Malopolsku. Přírodní zážitky nabízí sedm národních parků: Tatranský, Pieninský, Magurský, Bieszczadský, Gorecký, Ojcowský a Babia Góra.

Dolina Gąsienicowa, Tatranský národní parkDolina Gąsienicowa, Tatranský národní park | Zdroj: Profimedia.cz

POMOŘANSKO

Už název dává tušit, že nejpřitažlivější částí tu bude baltské pobřeží, především Trojměstí Gdaňsk–Sopoty–Gdyně či Helská kosa, na oblibě si získává i Sloviňský národní park s pohyblivými dunami. K moři patří také přístav Štětín s přehlídkou plachetnic nebo futuristickou budovou filharmonie a nedalekým ostrovem Wolin. Neměli byste však opomenout ani vnitrozemskou část. Toruň je krásné město perníku a Koperníka se středověkými cihlovými domy. Bydhošť se může pochlubit hrázděnými špejchary nebo Muzeem mýdla a dějin špíny. A zelení a jezery je obklopen Olštýn s gotickými a secesními budovami, centrum oblasti Varmie a Mazury. Cestou od Baltu se vyplatí zastávka i na Elblągském kanálu nebo v Malborku s největší cihlovou stavbou světa. Na přírodní krásy láká Drawenský NP s rozmanitým reliéfem nebo Tuchlovské bory s hlubokými jezery a rašeliništi.

ŠtětínŠtětín | Zdroj: Volha Kavalenkava / Panthermedia / Profimedia

STŘEDNÍ A VÝCHODNÍ POLSKO

Hlavní město Varšava je ukázkou pozoruhodné obnovy válkou zničeného města. Odlišnou atmosféru zažijete v Lodži, které se přezdívá „polský Hollywood“, neboť je centrem filmového a výtvarného umění, a také „polský Manchester“ kvůli tomu, že je centrem textilního průmyslu. Titul Zelené plíce Polska pak náleží Bělostoku s pestrou národnostní a náboženskou mozaikou, která se odráží i v architektuře. Zatímco Zamość (Zámostí) je renesanční klenot postavený po vzoru italské Padovy, dominantou města Kielce je raně barokní Biskupský palác. A je tu i největší polské muzeum hraček a her. Za zmínku stojí ještě univerzitní Lublin s barevnými domy a katolickou kaplí s byzantskými freskami. Geologové ocení Krzemionkowský region prehistorické těžby pruhovaného křemene, milovníci přírody pak především Bělověžský prales se zubry či sedmičku dalších národních parků (Wigerský, Biebrzanský, Narewský, Kampionský, Roztoczanský, Svatokřížský a Polesí).

Bělověžský pralesBělověžský prales | Zdroj: ČTK / Brusová Hana

Další inspiraci najdete zde.