Kolumbie: co vidět a zažít v rozmanité zemi s nevalnou pověstí
Pokud Kolumbii vnímáte jako nebezpečnou zemi, v níž řádí drogové kartely a agresivní gangy mladistvých, možná vás překvapí, že se tahle jihoamerická divoška za poslední léta výrazně proměnila a stává se stále oblíbenějším turistickým cílem.
Koneckonců jsme se vás o tom snažili už několikrát přesvědčit nadšenými reportážemi v našem časopise. Ono totiž není mnoho zemí, které skýtají příležitosti pro tak rozmanité zážitky. Můžete se procházet po pulzujících velkoměstech i poklidných koloniálních městečkách, strávit několik dní na trecích mezi zasněženými vrcholky And a o pár hodin později se vyhřívat na karibských plážích. Ponořit se do hloubi amazonské džungle i dun písečné pouště. A to není všechno…
Základní údaje
- rozloha: 1 141 748 km2 (14,5 x ČR)
- počet obyvatel: 49 mil.
- cena místního 0,5l piva v restauraci: 4500 COP cca 25 Kč
Kdy vyrazit
Kolumbie se dá považovat za celoroční destinaci. Teplotní rozdíly jsou patrné především mezi nížinami se stálým tropickým klimatem a horskými oblastmi, kde mohou nastat chladné noci. Nejvyšší nebezpečí srážek hrozí od dubna do června a od září do listopadu. Přelom roku je nejturističtější. Ideální jsou tak měsíce únor, březen, červenec a srpen.
CO VIDĚT A ZAŽÍT
Města, městečka a památky
Pokud přece jen máte obavy, můžete cestu zahájit modlitbou v Solné katedrále v městečku Zipaquira severně od hlavního, dynamicky se rozvíjejícího města Bogota se směsicí starého a nového. Poslední pochybnosti snad rozptýlí proměna, kterou prošel Medellín s barevnou čtvrtí Comuna 13, z něhož se stala světová metropole inovací. Po Escobarovi už zbyly jen Jurský park a hroší stádo v jeho bývalé haciendě Nápoles v Puerto Triunfu. Raději se tedy vydejte do Guatapé, jednoho z nejbarevnějších měst světa s údajně nejkrásnější vyhlídkou naší planety, do nádherně zachovalé koloniální opevněné Cartageny nebo do Cali, které tepe v rytmu salsy. Milovníci adrenalinu určitě nevynechají San Gil (rafting, paragliding, bungee…) a karneval si vychutnáte v Barranquille. Pokud naopak hledáte klid, nabízí se: bělostný, univerzitní a koloniální Popayán, malebná Villa de Leyva s největším španělským náměstím v zemi, Raquira vyhlášená keramikou, vesnicky působící Barichara, nedoceněné San Jerónimo či ospalý Mompox – snad předobraz Maconda ze Sta roků samoty. Milovníci kávy mají na výběr z městeček Salento, Jardin, Jerico nebo Concordia. Lovci památek by si měli zapsat archeologický park San Agustín se stovkami předkolumbovských soch a hrobek, méně turistické Tierradentro s tajemným podzemím nebo pohádkovou baziliku Panny Marie z Las Lajas u nevábného Ipialesu. A před horkem se dá uniknout do městečka Minca, obklopeného nádhernou přírodou.
Příroda
Tu si dosyta užijete i při čtyřdenním treku do nedalekého indiánského Ztraceného města (La Ciudad Perdida). K odpočinku vás pak zláká NP Tayrona, kde se džungle setkává s oceánem. Z palmových pláží je tu na dohled pohoří Sierra Nevada de Santa Marta. A Santa Marta je i oblíbené karibské letovisko, podobně jako Palomino nebo Taganga s výtečným potápěním. Mořský svět se v plné parádě ukáže i na souostroví Rosario, ty nejkrásnější pláže s tyrkysovou vodou jsou připraveny na odlehlých ostrovech San Andrés a Providencia. Lovci geografických specialit by si měli poznamenat Punta Gallinas na pouští pokrytém poloostrově La Guajira, nejsevernější bod Jižní Ameriky. Tichomořské pobřeží je nesrovnatelně méně objevené a hůře dostupné, za pozornost tu stojí především městečko Nuqui s plážemi, vodopády, termálními prameny, džunglí a keporkaky. Snadná cesta nevede ani k řece Cano Cristales v národním parku Serranía de la Macarena, z jejíhož takřka duhového zbarvení vám bude přecházet zrak. Podobný zážitek skýtají říční tůně Las Gachas de Guadalupe, ovšem ani městečko Guadalupe s podmanivým přírodním okolím není přímočaře dostupné. Opačným případem je velmi oblíbené údolí Cocora, proslavené národním kolumbijským stromem – nejvyšší palmou světa (voskovník quindijský). Naprosto odlišný typ krajiny spatříte v Desierto de la Tatacoa (není to poušť, ale vyprahlý tropický les, s křehkými hliněnými kreacemi jako z jiné planety – planety a hvězdy se odtud dají pozorovat také velmi dobře). Zhruba třetina rozlohy Kolumbie je však pokrytá hustou džunglí, která na jihu přechází do Amazonské nížiny. Ideální základnou pro její průzkum je město Leticia na trojmezí s Peru a Brazílií. Jedinečným ekosystémem je i alpská tundra, tzv. páramo, o níž se toho dá hodně dovědět v NP Chingaza se stovkami rostlinných a ptačích druhů. A pokud chcete proniknout do tajů legendy o proslulém El Doradu, vypravte se se znalým průvodcem na trek k jezeru Guatavita (severovýchodně od Bogoty), které kmen Muisca považoval za posvátné.
Další inspiraci najdete zde.