Kapverdy: co vidět a zažít na souostroví roztroušeném v Atlantském oceánu
Souostroví pojmenované po Zeleném mysu (Cap-Vert nebo Cabo Verde), nejzápadnějším cípu afrického kontinentu, bývalo do roku 1975 portugalskou zámořskou provincií.
Dnes je čím dál oblíbenější turistickou destinací, ale pozornost se obvykle zaměřuje pouze na ostrovy Sal a Boa Vista. Tím pádem se na těch ostatních nebudete tísnit s hlučnými davy. V podstatě je jen na vás, zda Kapverdy pojmete jako čistě odpočinkovou plážovou záležitost (s možností oddat se surfování, kitingu a dalším vodním sportům), nebo také vyrazíte na úžasné treky po opuštěných údolích, horách a sopkách, na čtyřkolce do písečných dun či do městeček a rybářských vesnic. Kolorit doplní všudypřítomná hudba, chutné jídlo a lahodné pití.
Základní údaje
- rozloha: 4033 km2 (0,05 x ČR)
- počet obyvatel: 562 tis.
- cena místního 0,5l piva v restauraci: 300 CVE cca 67 Kč
Kdy vyrazit
Teplota je na Kapverdách celoročně příjemná (24–30 °C), a tak je rozhodujícím faktorem množství srážek a síla větru. Od února do dubna jsou dny suché a dlouhé, což znamená hlavní sezonu s nejvyššími cenami. Mezi květnem a červencem jsou dny kratší, zaprší jen zřídkakdy. Naopak od srpna do října je riziko deště vysoké, což přináší v dalším období (listopad až leden) zelenou přírodu plnou života.
CO VIDĚT A ZAŽÍT
Deset ostrovů je rozděleno do dvou skupin: severní Návětrné (Ilhas do Barlavento) a jižní Závětrné (Ilhas do Sotavento). Ostrov Santa Luzia je neobydlený.
Ilhas do Barlavento
Na oblíbený Sal zamíří především ti, kteří si chtějí užít slunce a koupání. Výchozím bodem bývá město Santa Maria se stejnojmennou pláží s tyrkysovou vodou, jemným pískem a řadou barů a restaurací. Pláže se dají projet i v koňském sedle nebo na Kite Beach vyzkoušet surf či kiting. Ke koupání zve také laguna Buracona (Modré oko), ještě svéráznější prožitek nabízí zaplavený kráter Pedra Lume s jezírky s vodou výrazně slanější než v Mrtvém moři. Také dny strávené na ostrově Boa Vista jsou především ve znamení vodních radovánek, ať už na 5kilometrové pláži Chaves, na zatím panenské Praia de Verandinha, nebo na pohlednicové pláži Cabo Santa Maria s rezavým vrakem lodi. Specialitou jsou písečné duny pouště Viana, které můžete projít pěšky nebo projet ve čtyřkolce. Za zastávku stojí i městečko Sal Rei s barevnými domky a kostely. Ostrov Santo Antao je podstatně zelenější, mj. zásobuje Kapverdy čerstvým ovocem. Sopečná aktivita tu vytvořila členitou krajinu s různými mikroklimaty, ideální pro treky. Nádherná je například túra od kráteru Cova údolím Paul (Vale do Paúl). Absenci bezpečných pláží vynahrazují skalnaté mořské tůně (piscinas naturais) u vesnice Sinagoga. Ze sídel stojí za pozornost úchvatně umístěná vesnička Fontainhas nebo Ribeira Grande s murály. Sousední Sao Vicente má od všeho trochu: pobřeží u vesnice Baia Das Gatas, výborné podmínky pro surfování v zálivu Sao Pedro a na pláži Calhau, výšlap na Monte Verde s parádním výhledem nebo kulturou prodchnuté město Mindelo se dvěma tržnicemi. Hlavním tahákem turismem nepolíbeného ostrova Sao Nicolau je skalní útvar Carbeirinho, připomínající zkamenělé vlny, a vaše pohorky určitě nenechá v klidu pohled na vyhaslou sopku Monte Gordo (1312 m n. m.), která dala název okolnímu národnímu parku.
Ilhas do Sotavento
Ačkoli na ostrově Santiago leží Praia coby hlavní město celých Kapverd, místo něj nejspíš zamíříte do Cidade Velha, které bývalo hlavním do roku 1770. Anebo se vydáte rovnou na krásnou pláž Tarrafal s palmami. Až vás ležení začne nudit, vyrazte do pohoří Serra Malagueta se stezkami různé náročnosti a endemickými druhy. Civilizace vás zpátky polapí na úterním a sobotním trhu v Assomadě. Jste-li fanoušky pláží, ale Sal a Boa Vista už vám připadají příliš turistické, zamiřte na ostrov Maio. Bitche Rocha, Ponta Preta, Praia de Santana a další pláže si zatím uchovávají divoký charakter. Oproti tomu Fogo neohromí plážemi, ale po procházce malebnými uličkami města Sao Filipe můžete vyrazit na středně náročnou túru kolem vesniček na sopku Pico do Fogo, která je s 2829 m nejvyšší horou souostroví, nebo na trek Cha das Caldeiras – Mosteiros. Za odměnu pak ochutnejte víno z kráteru (Vinho do Cha) nebo místní kávu. Treky se to hemží i na ostrově Brava: Mato Grande, Fontainhas či stezka z koloniálního města Nova Sintra s portugalským nádechem do přímořské vesnice Faja d’Agua s koupacími tůněmi.
Kapverdské zážitky
Kapverdy jsou třetím největším hnízdištěm karety obecné na světě, zastihnete je tu mezi červencem a říjnem. Po celý rok si budete užívat hudbu – především styl morna, ale také funaná nebo coladeira (v barech, tančírnách i na ulici). V restauracích byste neměli vynechat pokrm zvaný cachupa, který připomíná guláš a jehož základem jsou maso, kukuřice a fazole. Večer si dopřejte národní destilát grogue nebo ovocný likér ponche.
Kapverdy jsou třetím největším hnízdištěm karety obecné na světě|
Další inspiraci najdete zde.