Aljaška: Národní park Glacier Bay

Aljaška: Národní park Glacier Bay Zdroj: Shutterstock

Kanada: Jezera Mary a O‘Hara v národním parku Yoho
Rwanda: Jezero Kivu
Rwanda: Jedna z čajovníkových plantáží
Aljaška: Ketchikan
Dánsko: Møns Klint
7
Fotogalerie

Kam se vydat v červnu?

Nastává poslední šance předběhnout hordy prázdninových skupin a v relativním klidu si užít evropská přímořská letoviska či úchvatnou islandskou a skandinávskou krajinu. Nebo vyrazit na túry třeba po lehkou exotikou nasáklém Balkáně, ještě exotičtějším Blízkém východě nebo po úchvatných kanadských národních parcích.

DESTINACE MĚSÍCE

KANADA

Pojmout druhou největší zemi světa během jedné běžné dovolené se vám asi nepodaří. Z Prahy je to do nejvýchodnější části Kanady stejně daleko jako z jejího západního pobřeží! Proto se zaměřte na zajímavá místa nikoli podle typu zážitku, ale po regionech – Atlantské pobřeží s fjordy a ostrovy, města na východě, polární sever nebo nejoblíbenější západní část s věhlasnými národními parky a dvojitým Vancouverem – městem i ostrovem.

Kanada: Jezera Mary a O‘Hara v národním parku YohoKanada: Jezera Mary a O‘Hara v národním parku Yoho|Shutterstock

RWANDA

Exoticky znějící název africké země si mnozí spojují s krutou genocidou, která se ve Rwandě odehrála na jaře roku 1994. Od té doby se ale situace výrazně posunula, nedávno Rwanda dokonce zaujala celkově šesté a v rámci Afriky první místo na žebříčku nejbezpečnějších zemí pro sólo cestovatele, sestaveném serverem Usebounce. Pozor si tak musíte dávat hlavně na to, že se řada měst přejmenovala. Většinu turistů láká především možnost osobního setkání s gorilami v jejich přirozeném prostředí, ale rozhodně by byla škoda omezovat se jen na tento zážitek.

Rwanda: Jezero KivuRwanda: Jezero Kivu|Shutterstock

ALJAŠKA

Ačkoli je Aljaška rozlohou největším státem USA, z hlediska počtu obyvatel zaujímá v žebříčku třetí místo od konce. Už z těchto základních statistických údajů je patrné, že měst je tu pomálu a naprostou většinu území zabírá obrovská neobydlená divočina. Ta je důležitým zdrojem nerostných surovin (právě zde vypukla na konci 19. století zlatá horečka), ale zároveň se tu rozléhají některé z největších národních a státních parků Spojených států s nejvyššími horami, ledovci a dalšími typy krajiny, v nichž se prohání neskutečně bohatá přehlídka divoké fauny. Pěšky, na kole, v autě nebo autobusu, v kajaku nebo ve člunu, případně i v helikoptéře tu tak můžete obdivovat přírodní scenerie, které berou dech.

Aljaška: KetchikanAljaška: Ketchikan|Shutterstock

DÁNSKO

Troufám si tvrdit, že většině lidí naskočí při vyslovení názvu téhle země jen Kodaň, Malá mořská víla a Legoland. Přitom se na evropském území Dánska nachází pět kulturních a dvě přírodní památky UNESCO. Vybírat můžete ze stovek hradů, zámků a paláců. Na mnoha místech pocítíte závan větrem dávno odvátých vikinských časů. Krajina tu sice není hornatá, ale pobřeží, lesy, mokřady či louky mají rozhodně něco do sebe. A nesmíme zapomenout na vynikající současnou architekturu, vždyť budova pražské Vltavské filharmonie by měla vzniknout podle návrhu dánského studia BIG. Vydejme se tedy za poznáním.

Dánsko: Møns KlintDánsko: Møns Klint|Shutterstock

PO EVROPĚ

Lisabon (Portugalsko): zapojte se do slavností svatého Antonína, největší lisabonské akce roku pod hřejivým jarním sluncem

Orkneje (Skotsko): propadněte mystickému kouzlu letního slunovratu u seskupení megalitů Ring of Brodgar

Barcelona (Španělsko): prožijte svatojánskou noc (Sant Joan) ve znamení ohně a řadu dalších kulturních akcí

Slovinsko: vyrazte na túru v Julských Alpách, projeďte se raftem po řece Soča, vydejte se do úchvatných jeskyní – to vše dříve, než přijedou prázdninové davy

Albánie: vyšlápněte do Albánských Alp (Prokletije) za teplých dnů prozářených sluncem

Severní Norsko: vychutnejte si překrásnou krajinu za polárním kruhem v období, kdy slunce zapadá jen na chvíli

Island: vypravte se do mimozemské krajiny, která právě ukazuje svou přívětivější tvář, a to včetně vnitrozemí

Řím (Itálie): obvykle začíná tzv. římské léto (Estate Romana), období spousty kulturních akcí pod širým nebem

ZA POZNÁNÍM A DOBRODRUŽSTVÍM

Írán: než udeří vedra, prozkoumejte perské památky nebo podnikněte túru v pohoří Alborz, například na sopku Demávend

Pacifický severozápad (USA): vydejte se na slavnou Pacifickou hřebenovku nebo navštivte aspoň skvosty jako Kráterové jezero (Crater Lake), Mount Rainier atd.

Rwanda: začátek suchého období využijte k pozorování horských goril

NP South Luangwa (Zambie): vydejte se na začátku suchého období po svých po safari parku, který patří k nejméně zasaženým civilizací

Rudý střed (Austrálie): zkombinujte návštěvu vyprahlého Uluru v příjemném klimatu s populárními akcemi v okolí (Finke Desert Race, Alice Springs Beanie Festival)

Arménie: užijte si nejstarší křesťanskou zemi v ideálním období – sucho, teplo a příroda v plném rozpuku –, kdy se konají i festivaly (stříhání ovcí, festival chleba)

ZA SLUNCEM A RELAXEM

Ostrovy ABC (Nizozemsko): naberte energii z karibského slunce na ostrovech Aruba, Bonaire a Curaçao v době mezi sezonami, kdy nehrozí nebezpečí hurikánů

Bora-Bora (Francouzská Polynésie): tropický ráj zažívá nejpříjemnější období roku s jasnými, slunečnými a klidnými dny

Vanuatu: i na tomhle souostroví panuje příjemné počasí, navíc si můžete užít tradiční „bungee“ skoky místních z dřevěných věží (nanggol)