Zdroj: freepik.com

Cestovat, pracovat a být stále online: Co je Starlink a jak funguje

Reklama
Diskuze (0)

Představa propojení práce s cestováním po celém světě láká stále více lidí. Jediné, co je k tomu potřeba, je stálé připojení k internetu. Jenomže právě to může být v některých oblastech problém. Se Starlinkem můžete být online absolutně kdekoliv. O co se jedná a jak to funguje?

Revoluce pro digitální nomády

Pracujete-li na cestách, už nemusíte hledat kavárny ani benzínky, kde se lze připojit k Wi-Fi. Potřebujete satelitní terminál Starlink, s nímž se kdekoliv automaticky připojíte k nejbližším satelitům. Starlink využívá síť tisíců malých satelitů, které obíhající kolem Země v nízké orbitě a komunikují s pozemními stanicemi a uživatelskými terminály. Vyvinula jej společnost SpaceX, kterou vlastní známý miliardář Elon Musk.

V současnosti služba Starlink provozuje více než 6 000 satelitů a jeho plány do budoucna jsou skutečně ambiciózní. Celkem chce na oběžnou dráhu vynést až 34 000 satelitů, čímž by pokryl celou planetu a poskytoval internet i do oblastí, kde je běžná infrastruktura nedostupná. Za to si ale Starlink nechá připlatit, takže počítejte, že jen za první měsíc to bude stát cca 10 000 Kč.

Stačí zakoupit terminál a můžete surfovat kdekoliv

Terminál zatím váží cca 5 kg. Cestujete-li autem, je to malé a lehké zařízení. Pro batůžkáře už to taková sranda není. Přes satelit lze dosáhnout rychlosti stahování od 50 do 150 Mbps, v některých oblastech i 500 Mbps. Narozdíl od tradičních satelitních služeb nabízí i relativně nízkou latenci.

Starlink je aktuálně dostupný téměř kdekoliv na planetě, takže se můžete připojit i například v Amazonském lese. Stačí ho rozložit, zapnout a máte hotovo. Cena služby se pohybuje od 1 469 do 7 052 Kč dle oblasti, kde cestujete, což není uplně málo. Kromě tarifu budete muset uhradit počáteční náklady na koupi terminálu. Vychází cca na 8 800 Kč, což vaše finance trochu zatíží. Co se týče elektřiny, tak počítejte s příkonem od 45 do 75 wattů.

I Starlink má dvě strany mince

Možnost připojení k internetu i v odlehlých oblastech má i stinné stránky. Příkladem může být příběh amazonského kmene Marubo, kterému Starlink zprostředkoval první kontakt s online světem. Zpočátku převažovalo nadšení z nových možností, brzy se projevily negativní dopady.

Mladí členové kmene propadli kouzlu sociálních sítí a online zábavy, začali zanedbávat tradiční způsob života a osvojili si zvyky západní civilizace. Objevily se problémy s častým pozorováním obsahu pro dospělé, které v některých případech vedlo k agresivnímu chování.

Buďte online, ale dejte pozor na vyhoření

Jako běžný uživatel se takových dopadů nemusíte obávat. Vrásky na čele vám mohou přidělat případné výpadky signálu, za nimiž může stát například počasí. Většina uživatelů však uvádí, že se službě daří nabízet stabilní připojení i během silného větru či bouřek.

Pokud jste na cestách, nezapomínejte ani na digitální detox. Práce je důležitá, ale vaše zdraví také. Nemá smysl celé dny koukat do počítače a pomalu se blížit k bodu, kdy vyhoříte. Naplánujte si pravidelné přestávky a dny, kdy si dáte od online světa oddych.

Starlink otevírá nové možnosti pro cestování a práci na dálku, ale je na každém z nás, abychom s touto technologií nakládali zodpovědně a nenechali se jí pohltit. Najít rovnováhu mezi prací online a offline světem vám pomůže vyhnout se syndromu vyhoření a podpoří vaše mentální zdraví. Jak se říká, všeho s mírou.

Začít diskuzi