Města Görlitz a Zgorzelec odděluje jen řeka a most.

Města Görlitz a Zgorzelec odděluje jen řeka a most. Zdroj: Shutterstock

Město Görlitz v celé své kráse.
Žitava a její okolí je protkaná cyklostezkami.
Industriální postapokalyptický pohled na Bogatyni.
Pohled na novorenesanční radnici v Žitavě.
Na město Görlitz je nejkrásnější pohled právě z polské strany, tedy ze Zgorzelce.
6 Fotogalerie

Žitavská pánev: tak trochu jiný pohled za hranice Polska

Veronika Kratochvílová

Na soutoku Lužické Nisy a Oldřichovského potoka se rozkládá česko-německo-polské Trojmezí. Toto neobyčejné místo můžete prozkoumat třeba po cyklostezkách, které vedou po obou březích řeky. Státní hranice prochází středem obou toků a česko-polskou hranici lze překročit po lávce přes Oldřichovský potok.

Pokud máte rádi sci-fi, vydejte se do města Bogatynia. Rozsáhlý povrchový uhelný důl s obrovskými rypadly, je působivý hlavně v nočním osvětlení. Naopak centrum města plné podstávkových domů dodnes připomíná místní lidovou architekturu celé oblasti. Žitavská pánev je plná překvapení.

Žitava a její okolí je protkaná cyklostezkami.Žitava a její okolí je protkaná cyklostezkami.|Shutterstock

Svérázné Trojmezí

Hrádek nad Nisou, Žitava a Bogatyně, které tu tvoří svazek měst Malý trojúhelník, jsou ideálním výchozím bodem pro výlety do okolí. Místní krajina vás uchvátí svými hlubokými lesy a pískovcovými skalami. Daleké výhledy, vyhlášené horolezecké cesty i stezky pro nenáročnou pěší turistiku, které tu kdysi vyšlapali místní pašeráci, jsou důvodem, proč se sem budete rádi vracet.

Industriální postapokalyptický pohled na Bogatyni.Industriální postapokalyptický pohled na Bogatyni.|Shutterstock

Bogatynia je kouzelně ošklivá. Zato v Žitavě, která je pomyslnou branou do Žitavských a Lužických hor, pak můžete kromě historického centra obdivovat takzvaná postní plátna a muzeum v bývalém františkánském klášteře se sbírkou Žitavského pokladu epitafů.

Zároveň je toto město srdcem mezinárodní poutní stezky Via Sacra. Ta propojuje osmnáct ojedinělých stavebních památek a uměleckých děl na území Horní Lužice, Dolního Slezska a severních Čech. Zahrnuje kostely, kláštery a další místa. Její součástí je mimo jiné kostel smíření svatého Ducha v Jaworu, zařazený na seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO, ojedinělý norský sloupový kostel v Krzeszówě, pozdně gotické oltáře v kostele sv. Anny v Kamenz, a právě slavná postní plátna v Žitavě.

Rozdělené dvojměstí

Dostatek času si vymezte také na dvojměstí Görlitz a Zgorzelec, které sice rozděluje hranice států, ale chápou se dohromady jako jediné evropské město. Na německém území leží větší část s historickým středem, na který je ovšem nejkrásnější pohled právě z polské strany řeky.

Na město Görlitz je nejkrásnější pohled právě z polské strany, tedy ze Zgorzelce.Na město Görlitz je nejkrásnější pohled právě z polské strany, tedy ze Zgorzelce.|Shutterstock

Ve Zgorzelci můžete navštívit třeba dům známého ševce a křesťanského mystika Jacoba Böhmeho, který 11 let žil v domě v Daszynskiego ulici. Stálá expozice tu dnes připomíná jeho život a tvorbu. Zároveň tu najdete i městské turistické informační centrum, kde se o polské části dvojměstí dozvíte víc.