Podzimní Toruň: nechte se unést eklektickou krásou a vůní perníku
Je jedním z nejstarších polských měst a díky svému jedinečně dochovanému vnitřnímu městu je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Zároveň je zařazena mezi sedm polských divů a turisty přitahuje nejen jako rodiště slavného polského astronoma Mikuláše Koperníka, ale také jako místo, kde se vyrábí vyhlášené medové perníky.
Toruň měla štěstí. Jako jedno z mála polských měst totiž nebyla během 2. světové války zničena, a tak se tu i dnešní život odehrává mezi gotickými zdmi a pod renesančními klenbami. Středověký urbanismus a tisícovka cihlových staveb vykreslují její rvář a středověký zvon Tuba Dei, který byl odlitý v roce 1500 a dodnes se ozývá z katedrály svatých Janů, promlouvá o nesčetných událostech. Ocitnout se v Toruni je jako projít strojem času.
Najdete tu stopy renesance, baroka, secesi i eklekticismus.
Chráněné město
Renesanční fasády patricijských činžovních domů, dochované mramorové podlahy i polychromované stropy v interiérech barokních staveb, neorenesanční Artušův dvůr nebo nemanýristická Říšská banka jsou dech beroucí.
Město, které bylo na přelomu 19. a 20. století přestavěno na tvrz, je dodnes obehnáno dvojitou obrannou zdí, mezi níž je vodní příkop. K obraně města sloužily desítky pevnost a dodnes můžeme obdivovat několik z nich.
Radnice ze 14. století na náměstí Starého města patří k nejkrásnějším v Evropě.Postavil ji mistr Ondřej na základě privilegia vydaného samotným Konrádem von Wallenrod. V 17 století byla doplněna o manýristické prvky a dnes se tu nachází Krajské muzeum, kde kromě rozsáhlých sbírek gotického umění můžete obdivovat formy na pečení perníků i toruňské mince.
Rodný dům Mikoláše Kopernika.|
Perníková chaloupka
A když už jsme u těch perníků. V Toruni dodnes funguje perníkový dům z 16. století. Toto jedinečné a kouzelné místo plné historie a voňavých perníčků dává nahlédnout do stále živé tradice města. Návštěvníci si tu mohou vyrobit svůj vlastní perník a kromě jedinečné pochoutky si odnést i památku na město, které voní medem. Ten se ostatně produkuje v jeho blízkém okolí.
Nezapomenutelný odkaz tu zanechal i jeden z nejslavnějších rodáků, astronom Mikoláš Koperník. Dům, ve kterém se měl narodit a prožít mládí, se nachází v blízkosti Staroměstského náměstí v Koperníkově ulici. Jestli to bylo v domě, které dnes nese číslo popisné 15 nebo 17, není důležité. Oba nyní slouží jako jeho muzeum. Najdete tu jak astronomické pomůcky a historické spisy, tak spoustu zajímavostí z jeho života.
Perníkové srdce je jedním ze symbolů tohoto města.|
Z města na ostrov
Zapomenout nesmíme ani na další z výjimečných měšťanských domů. Barokní dům Pod Hvězdou s výrazně zdobenou žlutou fasádou, štukovými ornamenty s motivy ovoce a květin a vyobrazením osmicípé hvězdy je spojen s postavou vychovatele a učitele synů krále Kazimíra Jagellonského, Fillipa Buonaccorsiho, známého také jako Kallimacha. Nyní se tu nachází muzeum dálného východu.
Pokud byste si chtěli od pamětihodností chvíli odpočinout, vyrazte na ostrov Kępa Bazarowa u jižního břehu řeky Visly. Je jedinečnou chráněnou krajinnou oblastí přímo uprostřed města a obzvlášť večerní výhled z něj vám odhalí Toruň v celé své kráse.