Buddhistické chrámy: Sedm architektonických skvostů, které by neměly ujít vaší pozornosti
V reportážích z Bhútánu se to hemžilo buddhistickými chrámy, které jsou samozřejmě roztroušeny i po dalších asijských zemích. Největší z nich – indonéský Borobudur – už jsme si v jedné ze Sedmiček představili. Které další si zaslouží vaši pozornost?
1) Mahábódhi (Indie)
Začít snad nemůžeme jinde než ve městě Bódhgaja v indickém státě Bihár, kde měl pod fíkovníkem posvátným dosáhnout Siddhártha Gautama (dnes známý jako Buddha) kolem roku 530 před n. l. osvícení. O necelá tři století později tu nechal král Ašóka postavit chrám. Jeho dnešní podoba má ovšem základ z 5. až 6. století našeho letopočtu a je výsledkem mnoha renovací. Hlavní dominantou je věž ve tvaru pyramidy s pozlacenou sochou Buddhy uvnitř. Poutníci sem docházejí především na každoroční Siddhartha Festival.
2) Wat Phra Kaeo (Thajsko)
Předpokládám, že chrám Smaragdového Buddhy, nejposvátnější buddhistickou svatyni celého Thajska, si nenechá ujít žádný návštěvník Bangkoku. Jeho hlavním tahákem je 79 cm vysoká soška, jejíž název se vztahuje pouze k barvě, neboť vytesaná byla nejspíše z jaspisu. Neznámo kde a kdy. Po staletí putovala po různých asijských zemích, až se v roce 1784 stala součástí nově postaveného chrámu v rámci královského paláce. Jeho stěny jsou zdobeny nástěnnými malbami z Buddhova života a soška se třikrát ročně převléká.
3) Džókhang (Tibet)
Z přehledu nelze vynechat Tibet, kde nechal v 7. století král Songcän Gampo postavit chrám, který dodnes zůstává jedním z nejposvátnějších poutních míst tibetského buddhismu. Původně v něm nechal uložit sochu Akšóbhji, kterou mu jako věno přivezla jeho nepálská manželka, ale každodenního uctívání dlouhého zástupu věřících se dostává především soše Džowo Šákjamuni, kterou sem po králově smrti ukryla jeho manželka čínská. Vyplatí se vystoupat až na poměrně klidnou střechu chrámu s nádherným výhledem.
4) Kek Lok Si (Malajsie)
Jeden z největších buddhistických areálů jihovýchodní Asie vznikl na přelomu 19. a 20. století na malajsijském ostrově Penang. Odráží vlivy několika větví buddhismu a zahrnuje pagody, svatyně, sochy, zahrady, především pak sedmipatrovou pagodu Deseti tisíc Buddhů a třicetimetrovou sochu bohyně milosrdenství Kuan-jin, k níž se můžete nechat odvézt lanovkou. Třeba během oslav čínského Nového roku, kdy je chrám prosvětlen tisíci žárovek a lucerniček. Za příspěvek tu můžete nechat umístit střešní tašku se svým jménem.
5) Heinsa (Jižní Korea)
Navzdory názvu stojí chrám Zrcadlení moře v korejském vnitrozemí, na úpatí pohoří Gaja. Oproti předchozím místům neoslní okázalostí ani zdobností, jeho hlavní devízou je Tripitaka Koreana – soubor dřevěných tiskařských desek s úplným překladem buddhistických kanonických spisů. Ten nahradil původní sbírku z 11. století, kterou bohužel zničili mongolští nájezdníci. Vzácná kolekce čítá přes osmdesát tisíc desek, které naštěstí přežily i požár v roce 1817. Dnes je chrání mj. i speciální způsob ventilace zabraňující jejich vlhnutí.
6) Tódaidži (Japonsko)
Požáry poznamenaly také historii japonského Velkého východního chrámu, jehož dnešní, zhruba o třetinu menší podoba jej řadí k největším dřevěným stavbám světa. Poskytuje totiž přístřeší obrovské soše Buddhy Vairóčany, která měla
v 8. století pomoci Japonsku souženému přírodními katastrofami a epidemiemi. Spotřebované množství bronzu ale zemi naopak málem přivedlo na hunt. Významnou součástí chrámu je i dřevěná pokladnice Šósóin, která až do druhé světové války sloužila k uchovávání vzácných předmětů.
7) Dambulla (Šrí Lanka)
Nejen uprostřed kulturního trojúhelníku, ale také v geografickém středu Cejlonu najdete pětici jeskyní tzv. Zlatého chrámu, který tu už v 1. století př. n. l. nechal vybudovat král Valagamba z vděčnosti za to, že mu jeskyně během vyhnanství poskytly azyl. Dnes v nich můžete obdivovat nástěnné malby a více než 150 soch Buddhy, z nichž jedna jej zobrazuje jako umírajícího. Cestou sem je potřeba dát si pozor, aby vám nic nesebraly drzé opice a abyste jeskynní chrám nezaměnili za nedalekou kýčovitou stavbu z minulého století.