Tradiční architektura vesnice Theologos.

Tradiční architektura vesnice Theologos. Zdroj: Shutterstock

Tradiční makedonská architektura.
Okolí hřbitova.
Hřbitov je ideálním místem k rozjímání.
Kaple na hřbitově.
Místo zvané Kefalogourna.
6 Fotogalerie

Theologos: zapomenutý pupek řeckého ostrova Thassos

Veronika Kratochvílová

Prakticky všechno, čeho se v Řecku dotknete, je historicky hodnotné, fascinující a někdy až kýčovitě bleděmodré. Thassos, který je nejseverněji položeným ostrovem v Egejském moři, proslul jako místo, kde se těží mramor a zpívají mytické Sirény. Podobně jako na jiných místech Řecka tu turista musí dávat dobrý pozor, aby si neukopl palec o některou z antických památek nebo se nepropadl do archeologického naleziště.

Nedávno jsem Thassos prozkoumala skrz naskrz, a tak vám postupně odhalím některá z jeho kouzelných zákoutí. Překvapivě to nebudou jen pláže a olivové háje.

Vesnice s puncem velkoměsta

Theologos je místem, které byste při objevování ostrova neměli minout. Už jen z toho důvodu, že jeho historie sahá až do osmého století. Během osmanské nadvlády býval dokonce hlavním městem celého Thassosu. Díky poloze ve vnitrozemí a na vrcholku kopce byl chráněn před útoky nepřátel, což mu umožnilo rozkvést a stát se kulturním i administrativním centrem.

Tradiční makedonská architektura.Tradiční makedonská architektura.|Shutterstock

Sláva Makedonii

Theologos má specifický ráz. Kamenné domy s dřevěnými prvky a barevnými střechami vytvářejí fotogenické kulisy, tolik typické pro makedonskou architekturu. Úzké uličky a kamenné mosty jen přispívají k jeho unikátní atmosféře.

Já dávám pro cestování do Řecka přednost období mimo turistickou sezonu, ale faktem je, že v létě se tu koná dost akcí, které stojí za vidění. Třeba Svatojánská slavnost, kdy vesničané předvádějí tradiční tance a řemesla. Také se sem o prázdninách turisté sjíždějí na tradiční svatební obřady.

Najdete tu malé muzeum folkloru, které ukazuje způsob života obyvatel v minulých staletích. Prohlédnout si můžete tradiční oděvy, nástroje a předměty každodenního života.

Okolí hřbitova.Okolí hřbitova.|Shutterstock

Procházka mezi hroby

Kromě toho, že na hřbitově obvykle najdete tolik potřebný stín, stojí za návštěvu i díky své zvláštní atmosféře. Procházet se mezi starými hroby zdobenými makedonskými a byzantskými ornamenty je lepší než návštěva muzea. Tak jako ostatní hřbitovy na ostrově je i tento spjat s místní pravoslavnou církví. Vzpomínková mše za zesnulé se tu koná několikrát do roka. Tichému rozjímání přispívá i okolní scenerie. Pohled do olivových hájů přímo vyzývá ke kontemplaci.

Hřbitov je ideálním místem k rozjímání.Hřbitov je ideálním místem k rozjímání.|Archiv Veroniky Kratochvílové

Léčivý vodopád

Nedaleko hřbitova najdete malý vodopád. Nepatří mezi nejznámější místa ostrova, ale procházka k němu je víc než příjemná. Zelená a stinná oblast vás během horkého dne příjemně osvěží. Zvlášť na podzim a na jaře, kdy jsou tu srážky častější, se vodopád ukáže v celé své kráse. Podle místní legendy byl považován za posvátné místo, kde se setkávají duchové přírody. Někteří vesničané dodnes věří, že voda má léčivé účinky, a proto si tu oplachují tvář nebo nabírají vodu.

Místo zvané Kefalogourna.Místo zvané Kefalogourna.|Shutterstock