Kláštery Ladáku: kam se vydat za opojným rozjímáním?
Severoindický Ladák, často přezdívaný Malý Tibet, propojuje uhrančivou vysokohorskou krajinu a povznášející atmosféru desítek buddhistických klášterů. Mě osobně tahle kombinace zasáhla jako málokteré místo.
1) Tikse (Thiksey)
Jeden z nejkrásnějších klášterů oblasti je zároveň jedním z nejlépe dostupných – z Léhu je to sem po silnici necelých 20 kilometrů na jihovýchod. Nepřehlédnutelný komplex obývaný mnichy tibetské školy Felugpa (žluté čepice) se rozkládá v nadmořské výšce 3600 metrů v údolí řeky Indus a na první, letmý pohled vzdáleně připomíná palác Potála ve Lhase. Návštěvníci si obvykle nenechají ujít 15metrovou sochu Maitréji (budoucího Buddhy) přes dvě podlaží. V říjnu/listopadu se tu koná svátek Gustor, plný masek a tanců.
2) Hemis
Kolem menšího kláštera Stakna s úchvatnou polohou na skále se dá po stejné silnici pokračovat do vesnice Karu, odkud je to jen kousek k jednomu z největších a nejbohatších klášterů Ladáku. Ten je spravovaný mnichy s červenými čepicemi, tedy ze školy Drukpa. Přes dvě poschodí tu pro změnu (především během klášterního svátku v červnu/červenci) visí 12metrová, tedy největší ladácká thangka – ručně malovaný obraz. V Hemisu jsem byl svědkem společné púdži a byl to neskutečný zážitek.
3) Taktok
Z Karu se pak můžete vydat na severovýchod přes Čemre (Chemrey) s málo navštěvovaným klášterem do vesnice Saktí, kde jsou po skalách roztroušeny budovy jediného kláštera regionu, v němž se setkáte s vyznavači tibetské školy Ňingmapa. Jeho název v překladu znamená „skalnatá střecha“ nebo „skalnatý strop“. Na počest Padmasambhavy, který údajně v 8. století meditoval v místní jeskyni, se každé léto koná festival posvátných tanců. Posvátný tu mají i trůn v hlavním sále a smí na něj usednout jen dalajlama.
4) Diskit a Samstanling
Dobrodružná cesta na sever od Léhu vede přes průsmyk Kardung La k soutoku řek Šajók (Shyok) a Nubra. Když už takovou štrapáci podniknete, vyplatí se tu zabít dvě mouchy jednou ranou. Historie Diskitu sahá do 14. století a opět tu můžete potkat mnichy v žlutých čepicích. Z přilehlého návrší na ně dohlíží obří socha Maitréji, velikostí oplývá i červený modlitební mlýn. Nedaleký klášter Samstanling ve vesnici Sumlur, v údolí řeky Nubra, je o půl století mladší, ale jeho odlehlost mu dodává mystickou auru.
5) Likir + Alči
Chybu neuděláte ani výpravou z Léhu západním směrem. Jen pár kilometrů od hlavního tahu najdete ve starobylém klášteře Likir kombinaci předností předešlých míst: polohu více než 3500 m nad mořem, výhledy do hornatého okolí, majestátní pozlacenou sochu, božský klid… Oproti tomu údajně nejstarší ladácký klášter Alči (asi 20 km od Likiru) se od ostatních liší především nenápadnou polohou přímo na břehu řeky Indus i obyčejnějším vzhledem, díky nimž nebyl nikdy napaden. Laika ovšem zřejmě tolik neuchvátí.
6) Lamajuru
Přesto může být Alči příjemnou a vítanou zastávkou při putování do vesnice Lamajuru. Mě tehdy uchvátila už krajina, kterou jsme se k ní přibližovali, ovšem nejsilnějším momentem bylo sdílení ranní púdži s jedním z místních mnichů v klášteře z 11. století. Tyčí se na pískovcových skalách, což jej činí jasně rozpoznatelným od ostatních. V červnu či červenci se tu koná jeden z nejznámějších svátků, Juru Kabgjat, jehož tance v maskách si nenechají ujít buddhisté i z dalších asijských zemí.
7) Phuktal (Phugtal)
Ze všech předešlých tipů se vymyká klášter v odlehlém údolí řeky Lungnak v oblasti Zanskar. Je totiž jedním z mála, k nimž se v Ladáku můžete dostat pouze pěšky. Ačkoli byl kolem přírodní jeskyně vybudován v 15. století, jeskyni prý světci a učenci využívali k meditacím a odpočinku už před 2500 lety. Odkazuje k tomu i název magického místa, který v překladu znamená „jeskyně volnosti“. Několik desítek mnichů školy Gelugpa se tu slavnostem oddává rovnou několikrát ročně.