V dámské společnosti na „hlavní třídě“

V dámské společnosti na „hlavní třídě“ Zdroj: Veronika Kratochvílová

Replika Bílého domu. Tenhle má navíc stříbrnou kopuli.
Místní si domů vozí inspiraci z celého světa
Domy vyjadřují společenský status  svých majitelů
Zdejší průvodci preferují sladkou měnu
5
Fotogalerie

Moldavská Soroca: Romské hlavní město kultury

Na severozápadě Moldavska, při březích Dněstru, který tvoří přirozenou hranici s Ukrajinou, se nachází historické město, kde turistu jen tak nepotkáte. Je hlavním městem Romů ze zemí bývalých sovětských republik, centrem romské kultury, sídlem „cikánského“ barona, a hlavně Mekkou romské architektury, která je tu opravdu svébytná.

Když vystoupáte na takzvaný „Cikánský kopec“, který se rozkládá nad centrem města, stačí se rozhlédnout kolem sebe a hned je vám jasné, v čí zemi jste se ocitli. Zapomeňte ale na slumy, vybydlené činžáky, boudy s plechovými střechami nebo neomítnuté fasády. Romové, kteří v Soroce bydlí, si na svém vkusu a úrovni velmi zakládají. Velkolepé architektonické skvosty tu dotahují do detailu. A tak tu v těsném sousedství naleznete hinduistický palác, repliku Bílého domu nebo moskevského divadla. Pochopitelně že mramorem, zlatem ani leštěným dřevem se tu nešetří. Co na tom, že dráty elektrického vedení spolu s telefonními dráty z minulého století stíní ve výhledu a příjezdová cesta má k asfaltce na hony daleko. Život se musí blýskat!

Replika Bílého domu. Tenhle má navíc stříbrnou kopuli.Replika Bílého domu. Tenhle má navíc stříbrnou kopuli.|Veronika Kratochvílová

Napříč slohy i staletími

A jak si tak klopýtáte kolem jednotlivých domů, mezi nimiž běhají spoře oděné děti a slepice, neubráníte se úsměvu. Některé budovy jsou sice rádoby honosné, ale zároveň zejí prázdnotou. Jako kdyby si tu jejich majitelé jen odložili svůj velkolepý nápad a opět vyjeli do světa vydělávat peníze, aby ho jednoho dne mohli zrealizovat. Anebo možná zapomněli, že se sem vlastně chtěli vrátit. Romové jsou přece jen kočovný národ.

Domy vyjadřují společenský status svých majitelůDomy vyjadřují společenský status svých majitelů|Veronika Kratochvílová

Od pevnosti dále

Nebýt Cikánského kopce, byla by Soroca asi obyčejným pohraničním městem, kde se kromě pevnosti a několika pravoslavných kostelů nenachází žádná zajímavá architektonická památka. Právě před pevností, která odkazuje k památce moldavského vojvody Štěpána Velikého, jsem ale potkala malé romské sourozence, kteří nás za dva nanuky dovedli až k domu současného cikánského barona. Odtud nás pak vezli policisté. Ne že by nás snad chtěli pokutovat za přílišnou zvědavost, ale chtěli nás provézt celým městem. A tak jsme si z okýnka policejního auta prohlédli novou sídlištní zástavbu, budovu historicko-etnografického muzea i zákruty řeky Dněstr. Nikdy nezapomenu za nesmrtelnou multilingvistickou větu, která pomyslně korunuje celý výlet do tohoto místa: „Proše barzo, kde nachodit se palác Gipsy, Kinga, Cikána, Krála?“ Když esperanto, tak po našem!

Zdejší průvodci preferují sladkou měnuZdejší průvodci preferují sladkou měnu|Veronika Kratochvílová