Kopec Kostolec na západě Slovenska býval významným místem osídleným už od pravěku
K nejzajímavějším archeologickým lokalitám na Slovensku patří kopec Kostolec nad vesnicí Ducové, severně od Piešťan.
Ploché návrší bylo osídleno již ve starší době kamenné, opevněná hradiska zde fungovala též v mladší době bronzové a římské. V 9. století tu stál palisádami obehnaný feudální dvorec velkomoravského velmože, tvořený obytnými a hospodářskými budovami, rotundou a kostelem. Po zániku Velké Moravy se návrší používalo až do poloviny 14. století jako pohřebiště, o čemž svědčí na 260 nalezených náhrobních kamenů. Celý areál patří mezi jedinečné historické památky a je zároveň chráněnou archeologickou lokalitou.
Současného návštěvníka zaujme prohlídka zrekonstruovaného velkomoravského dvorce, jehož součástí jsou vnější dřevěné palisády, vstupní brána, zděný základ rotundy, model věže, pohřebiště a základy budov. Z návrší se otevírá také překrásný výhled na krajinu dolního Pováží, hřebeny Malých Karpat, atomovou elektrárnu v Jaslovských Bohunicích a legendami opředený Čachtický hrad. Prohlídka a výhled z areálu jsou zaslouženou odměnou za krátký, avšak strmý a poměrně náročný výstup.
Pravidelně se zde také konají kulturní i náboženské akce připomínající významnost této lokality v rámci slovanských dějin.