Krzysztof Starnawski

Krzysztof Starnawski Zdroj: archiv

Jeskynní potápěč Krzysztof Starnawski: Ke dnu Hranické propasti

Dalibor Demel

Polský jeskynní potápěč Krzysztof Starnawski při měření robotickou sondou proplaval úzkým hrdlem vedoucím k prozatím dostupnému dnu Hranické propasti. Ne ke dnu skutečnému, protože dobrodružství průzkumu nejhlubší jeskyně světa bude pokračovat.

„V roce 2000 jsem se potopil do 181 metrů a můžu říct, že tahle jeskyně byla na takový průzkum opravdu zralá – přítomnost mineralizované vody a vápence naznačovala, že by mohla být opravdu hluboká.“ Později se potopil do nebezpečné horizontální části jeskyně, aby ve spleti napadaných kmenů a kamenů připravil lana pro sondy, které se nakonec zastavily v hloubce přes 400 metrů. A než dosáhnou dna, mohou odvinout více než dvojnásobnou délku lana. Krzysztof Starnawski jako jeden z nejzkušenějších jeskynních potápěčů světa bude určitě u toho.

Nesnadné začátky

Na začátku jeho kariéry to ale vůbec nevypadalo, že by mohl pod vodu potopit byť i jen hlavu. „V osmnácti jsem se přihlásil na potápěčský kurz, ale nešlo mi to, měl jsem problémy s tlakem v uších a lékaři mi doporučili, ať na potápění zapomenu. Byl jsem hrozně zklamaný. Později jsem na kole objížděl Evropu a dal si pár piv s potápěčským instruktorem, který mi poradil, jak problém s tlakem vyřešit. Potom jsem s potápěním začal doopravdy.“

Kromě Hranické propasti se samozřejmě potápí i v dalších jeskyňářských rájích jako Albánie, Makedonie nebo Mexiko. Mezi barevnými mořskými rybami ho nejspíš nepotkáte. „Začal jsem se potápět, abych mohl prozkoumávat jeskyně. Potápění je nástroj k průzkumu. Kdyby po mně někdo chtěl, abych se šel potápět jen tak pro zábavu, třeba na korálovém útesu, odmítl bych. To si raději zajezdím na kole, zaběhám nebo půjdu lézt po skalách. Jsem taky lyžařský a lezecký instruktor. Zkoušel jsem i paraglide a zpřelámal jsem si všechny kosti v těle. Když ale den jen tak posedávám a dívám se na televizi, začnu se nudit – a musím to jít rozhýbat.“

A jedním z míst, kde si odpočine od televize, bude i Hranická propast. „Skončili jsme jen s jednou částí. Teď víme, že jeskyně je prostupná, můžeme se vrátit a spustit se ještě hlouběji.“


Faktaz temné vody:

  • Starnawski se narodil v roce 1968 a žije v Krakově.
  • Kromě jeskyní se specializuje na potápění pod ledem a sestupuje k lodním vrakům.
  • Hranicképropasti: „Není to zrovnanejhezčí jeskyně. Docela chladná – kolem 15 °C, skály jsou černé a viditelnost dobrá až u dna. Ve vodě je dost kysličníku uhličitého, takže si připadáte, jako když se koupete v kokakole – tam, kde je kůže nechráněná, cítítedrobnéjehličky. Sice si tvář natíráte tukem, abyste se chránili před kyselou vodou, ale stejně nakonec vylezete s oteklými rty.“
  • Dálkově ovládaný robotnaměřilv Hranické propasti hloubku 404 m, aniž dosáhl dna, Starnawski se tam sám při přípravě vodicích lan ponořil do hloubky 265metrů.