Tomáš Kubeš

Tomáš Kubeš Zdroj: Tomáš Kubeš

Čadské jezero
Splutí řeky Kongo
Pygmejové ve Středoafrické republice
Severní Súdán
Vúdú rituály v Beninu
6
Fotogalerie

Nedostupné srdcovky Tomáše Kubeše

Cestování po Africe skýtá spousty fantastických nepoznaných míst a netradičních kultur a zvyků. Kvůli krajnímu nepohodlí, odlehlosti a častým válkám bývá návštěvníků poskrovnu. Možná právě proto mi Afrika učarovala: pro drsnou realitu spojenou s tím, co už jinde jen tak nezažijete: tedy nedostupná místa našeho světa.

1) Čadské jezero

Poměrně nedostupný Čad je pro dobrodruha neuvěřitelně zajímavým místem, přestože občanská válka a nejistota jsou cítit na každém kroku. Nejsou tu žádní turisté, kromě několika velkých měst neexistují hotely a každý si musí poradit sám. V zemi žije mnoho zajímavých etnik, velkou část země pohlcuje Sahara, na severu se ukrývá neznámé pohoří Tibesti a možná tou nejzajímavější metou je Čadské jezero. Tady se život obyvatel tak rychle nemění, každý cizinec musí respektovat pravidla a pochopit, že bez souhlasu náčelníků a sultánů není možné ani vstoupit. Čadské jezero oproti minulosti ztratilo asi 90 % své rozlohy a vysychá takovou rychlostí, že možná časem už nebude co vidět; proto je dobré vyrazit na cestu co nejdříve.

Čadské jezeroČadské jezero|Tomáš Kubeš

2) Splutí řeky Kongo

Velkou výzvou pro mě vždy bylo splutí řeky Kongo. Jedna z největších afrických řek, a skoro nikdo o ní nic neví. Jinde ve světě jezdí výletní lodě, ale tady v Demokratickém Kongu je všechno jinak: na loď se musí čekat i několik týdnů a cesta na pontonech tlačených remorkérem až s několika tisíci pasažérů je doslova splnění snů. Jen se musíte zbavit studu a oželet soukromí: záchod tu není a všechno se odehrává přes palubu. Tady se každý stává součástí komunity na několikatýdenní plavbě odlehlými pralesy, kde se zastavil čas. A kdo vystoupí na břeh, dočká se pozornosti celé vesnice, kdy si lidé chtějí jen ze zvědavosti sáhnout. Kde jinde budete superstar, aniž něco předvedete?

Splutí řeky KongoSplutí řeky Kongo|Tomáš Kubeš

3) Pygmejové ve Středoafrické republice

Středoafrická republika je tak zapomenutým místem, že se o něm ani nemluví. Když se zadaří najít období, kdy se zrovna neválčí, tak tady člověk spatří tu pravou Afriku z dávných cestopisů. Kamkoliv cestovat je neuvěřitelně obtížné, kvůli neexistenci dopravy, byrokracii, a především zlodějským uniformám, která kradou více než lupiči. Odlehlé pralesy na jihozápadě země jsou útočištěm vesnic kmene pygmejů Bajaka. Tito tradiční lovci a sběrači žijí skoro nezměněným způsobem života na okraji zájmu světa. A prožít s nimi nějaký čas bývá neskutečný zážitek stejně jako pohled do života komunity, která čerpá sílu v přírodě a civilizaci vlastně moc nepotřebuje.

Pygmejové ve Středoafrické republicePygmejové ve Středoafrické republice|Tomáš Kubeš

4) Severní Súdán

Řeka Nil, okolní pouště a zapomenuté časy. To všechno v jednom přináší putování okolo dávné spojnice, která byla po věky věků jediným kontaktem s jinými světy. Lidé jsou neuvěřitelně pohostinní a malé vesničky se tísní pod sloupy starověkých chrámů dávných černých faraonů. Tady archeologové vykopávají koptské kostely, o kus dál rezavějí parníky kdysi mocného Britského impéria a v dáli se tyčí k nebi řady pyramid. Kdo by hledal dávné hrobky tady, v zemi, kde se turisté nyní kvůli občanské válce objevují jen sporadicky? Politika, války a touha po moci ukrývají poklady před zvědavci a vidět je může ten, kdo má velký sen a hodně odvahy.

Severní SúdánSeverní Súdán|Tomáš Kubeš

5) Vúdú rituály v Beninu

Vidět na vlastní oči záležitosti mezi nebem a zemí, to se nedá zažít každý den. Ale v Beninu v západní Africe je to možné. Kde jinde na světě je oficiálním náboženstvím vúdú a kde jinde slaví celá země, včetně prezidenta, Národní den vúdú pradávnými obřady? Mnozí se spokojí s festivalem, který připomíná rockový koncert, ale ty pravé rituály a tance se odehrávají většinou skrytě. Kdo o nich neví, možná nic neuvidí. Podívat se do hloubky znamená zažít obětování zvířat, léčení nevyléčitelných nebo tance magických masek Egunů, kterých se všichni bojí. A když začnou lidé kolem upadat do transu, člověk si není jistý ničím okolo sebe.

Vúdú rituály v BeninuVúdú rituály v Beninu|Tomáš Kubeš