Novozélandské srdcovky Nikoly Musilové
Na Novém Zélandu jsou ta nejlepší místa dostupná převážně pěšky. Až budete v zemi dlouhého bílého mraku přemýšlet, kde si protáhnout nohy, zavítejte třeba na některé z těchto turistických tras. Pro mě osobně to jsou místa, kam se ráda vracím po letech i pár týdnech.
1) Coromandel, Cathedral Cove
Pomyslnému žebříčku mých oblíbenců dominuje trek Tongariro Alpine Crossing, ale hned stříbrnou pozici bere Cathedral Cove na Koromandelském poloostrově na Severním ostrově. Z městečka Hahei vede hodinu dlouhá nenáročná trasa k zátoce s mohutnou jeskynní branou, jedinečnými skalními útvary a vodopádem tekoucím přímo na pláž. Sytě tyrkysová voda Pacifiku, bílé písčité pláže a snad vždy slunečné počasí dodávají místu emoční zářivost, která zůstane ve vaší mysli napořád. Doporučuji vydat se sem v době odlivu, jinak jeskyní neprojdete na druhý konec pláže a to by byla škoda.
2) Blue Lakes a Tasman Glacier
Oblast národního parku Aoraki/Mt Cook na „Jižáku“ je opravdový klenot. Už jen samotný výhled na nejvyšší horu Zélandu přes azurové vody jezera Tekapo stojí za pár dní v tomto kraji. Treků zde najdete hned několik, za sebe doporučuji výlet k Tasmanovu ledovci a jezeru (Tasman Glacier, Tasman Lake). Nečekejte však bílou masu, 23 km dlouhý ledovec je v dolní části pokrytý tmavými kameny unášenými do mléčně modrého jezera. Cestou uvidíte i jiné vodní plochy obklopené morénovými valy – Blue Lakes však už dávno nejsou modrá, ale smaragdově zelená jezera kvůli přibývajícím řasám.
3) Abel Tasman, Mārahau
Zéland nemusíte prozkoumávat pouze pěšky. Půjčte si kajak v národním parku Abel Tasman! Z Mārahau se vydejte po moři do Torrent Bay, zátoky plné zlatavého písku přecházejícího v zelené a tyrkysové vlny oceánu. Přespat můžete ve zdejším kempu a ve volné chvíli navštívit Cleopatra’s Pool, soustavu říčních bazénků. Jen pozor, i v létě jsou dost ledové. Druhý den se připojíte pěšky k trase Abel Tasman Coast Track, kterou se vrátíte do Mārahau. Cestou vás čekají výhledy na pobřeží a pobíhající nelétaví ptáci chřástalové weka. Na konci trasy se odměňte obřími burgery ve foodtrucku Fat Tui a zastavte se u skály Split Apple Rock.
4) Ruakuri Bushwalk
Nenáročná trasa v blízkosti známých Waitomo Caves uprostřed Severního ostrova nabízí návštěvníkům několik jeskyní k prozkoumání. Ideální je projít si trasu ve dne i v noci, abyste viděli zdejší světlušky, glowworms, modrozeleně svítící larvy okřídleného hmyzu, nebo obří hmyz weta, příbuzný našich cvrčků. Ve dne zde můžete obdivovat dokonalý mix džungle a krápníků propojených říčkou tvořících jeskynní komplex Ruakuri.
5) Pūtangirua Pinnacles
Fanouškům Jacksonovy filmové trilogie Pán prstenů jistě není neznámá scéna ze Stezky mrtvých uprostřed pilířovitých skal. Pokud je budete hledat, najdete je na jihu Severního ostrova a jmenují se Pūtangirua Pinnacles. Připravte se na brodění řeky, za níž se skalnaté údolí ukrývá. Vysoké skály připomínají obrovská temná termitiště utopená v kamenné suti vyprahlého údolí. Pár kilometrů odsud se stavte na mysu Palliser, kde v letních měsících sídlí početná kolonie lachtanů, jež můžete pozorovat a obdivovat v jejich přirozeném prostředí.