Krojový ples, na němž byl představen nový král.

Krojový ples, na němž byl představen nový král. Zdroj: Profimedia

Jedenáctiletý František Dacík (uprostřed) se představil jako král letošní Jízdy králů na krojovém plese.
Objížďka loňského krále Františka Janči.
Na rozdíl od zbytku své družiny je král oblečen do dívčího kroje a má v ústech růži.
Bohatě zdobené kroje ve Vlčnově.
5 Fotogalerie

Tip na výlet: Hýlom, hýlom! Vlčnovem o víkendu projede slavná Jízda králů

Alice Kottová

Malá obec Vlčnov na jihovýchodní Moravě se už tento víkend, 24.–25. května, promění v dějiště jedné z nejpůsobivějších lidových slavností v Česku – Jízdy králů. Tato událost, v roce 2011 zapsaná na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, je živým dokladem moravských tradic, které se v této podobě udržují po staletí.

Už od soboty nabízí Vlčnov v rámci slavnosti Jízdy králů bohatý program – ochutnávky tradičních jídel, jarmarky s řemeslnými výrobky, vystoupení folklorních souborů a lidové tance. Sobotní večer patří tradičně zábavě ve „vlčnovských búdách“, tedy malebných vinných sklepech, kde si můžete dát sklenku moravského vína a užít si živou muziku.

Hlavní událostí je nicméně až nedělní slavnostní jízda, která se vydá na cestu v pravé poledne. Hlavní postavou je vždy mladý chlapec ve věku okolo deseti let, takzvaný král, který projíždí vesnicí na ozdobeném koni. Na rozdíl od zbytku své družiny je oblečen do dívčího kroje a má v ústech růži – symbol mlčení a tajemství.

Objížďka loňského krále Františka Janči.Objížďka loňského krále Františka Janči. | Zdroj: Profimedia

Jedenáctiletý král

Hledání nového krále má vždy na starost místní chasa – chlapci, kteří v daném roce dosáhnou plnoletosti. Letos se tedy jedná o ročník 2007. Za nového krále si zvolili jedenáctiletého Františka Dacíka, který se veřejnosti představil už na lednovém plese. Nový král, který tak musel několik měsíců jízdu na koni trénovat, naváže na tradici svého otce i pradědečka.

Jedenáctiletý František Dacík (uprostřed) se představil jako král letošní Jízdy králů na krojovém plese.Jedenáctiletý František Dacík (uprostřed) se představil jako král letošní Jízdy králů na krojovém plese. | Zdroj: Profimedia

Průvod doprovázejí jezdci v bohatě vyšívaných krojích, verbuňci i cimbálová muzika. Během jízdy znějí žertovné i tradiční vyvolávky. Nicméně význam slavného zvolání: „Hýlom, hýlom!“, kterým celá jízda začíná, není zcela zřejmý. Přepokládá se, že se jedná o zkomoleninu ugrofinského „hallani“, což znamená slyšet, nebo „hivóm“, což by se dalo přeložit jako volám.

A jasný není ani samotný původ Jízdy králů, historici se v jeho výkladu rozcházejí. Jedna z teorií vypráví o útěku poraženého uherského krále Matyáše Korvína, který se měl v ženském převleku snažit uprchnout přes Moravu. Jiní badatelé zase věří, že kořeny této tradice sahají až do dob pohanských rituálů, které symbolizovaly přechod chlapců do světa dospělých.