Podzim v Mariánkách: melancholická krása, Kameny zmizelých i terapie lesem
Zakousněte se do teplé oříškové oplatky, vymotejte se z kolonády na kopec za městem, dejte si do těla na některé z naučných stezek nebo na golfovém hřišti, dotkněte se historie a pak se nechte rozmazlit pohodlím luxusního hotelu. Večer tu možná potkáte ducha rakouského císaře nebo některou z pražských celebrit toužící po anonymitě.
Zatímco do Karlových Varů se lidé jezdí obvykle předvádět, v Mariánkách se ukrývají. A také odpočívají. V kulisách lázeňských pavilonů, na ikonické kolonádě a v objetí panenské přírody se energie doplňuje sama. I když se dějiny města od divokých devadesátých let píšou poměrně krkolomně, návštěvník prahnoucí po klidu a odpočinku tu najde všechno, co si jen může přát.
Největší dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda s unikátní litinovou konstrukcí.|
Síla z přírody
Desítky léčivých pramenů, kterými město proslulo, nejsou dnes jediným důvodem, proč se sem lidé vydávají zlepšit zdravotní stav. Některé lázeňské domy a hotely začaly nabízet třeba terapii zvukem lesa. Aktivní odpočinek v okolní přírodě je totiž minimálně stejně prospěšný jako samotné lázeňské procedury.
„Klientela se za poslední roky dost proměnila a omladila. Lidé už nemají čas trávit týdny na jednom místě a věnovat se svému tělu. I během krátké doby ale mohou zaznamenat skvělé výsledky,“ říká Daniel Fajkus, spa manager hotelu Falkensteiner Spa Resort. „Snažíme se kombinovat lázeňskou tradici s nejmodernějšími poznatky celostní medicíny,“ doplňuje. I on musí reagovat na poptávku klientů, kteří často požadují pobyt jen v rámci dní nebo prodloužených víkendů.
Síla přírody čerpaná v okolních lesích.|
Lázněmi proti vyhoření
Do lázní už dávno nejezdí jen hosté takzvaně na křížek. Odpočinout si a podpořit zdraví potřebují i návštěvníci zdánlivě bez obtíží. „Lidé z měst jsou přehlceni informacemi, a jsou tak neustále ve stresu. Tradiční minerální lázeň Alexandra se primárně využívá pro kardiovaskulární obtíže, jejím dalším efektem je ale i uvolnění parasympatického nervového systému, což je žádoucí pro obnovení rovnováhy v těle,“ doplňuje. I víkendový pobyt v lázních tak může být podle něj velmi prospěšný a nastartovat změny k lepšímu.
Lázně už dávno nejsou jen pro staré a nemocné.|
Město duchů
Zatímco některé hotely ve městě jen vzkvétají, mnohé z kdysi honosných domů se na svou někdejší slávu nemohou ani rozpomenout. Jsou zavřené, prázdné a město ani památkáři nemají dostatečné páky situaci jakkoli řešit. Jejich majitelé, často cizinci z postsovětských republik, totiž do jejich údržby neinvestují. Některé domy, jejichž sláva dávno zašla, tak oživují alespoň obchody v přízemí. Ale i těm se na lepší časy evidentně neblýská.
„Tady kdysi bydlel i anglický král Edward VII.,“ ukazuje průvodkyně směrem k hotelu Kavkaz, někdejšímu Klebelsberskému paláci. Procházka městem tak může být pro mnohé pamětníky i smutným překvapením.
Zpátky do budoucnosti
V roce 2023 se Mariánky staly klimatickými lázněmi, a stvrdily tak kvalitu místního klimatu, které působí skvěle i jako prevence. Množství cyklostezek i naučných stezek v okolí sem láká stále více sportovců i rodin s malými dětmi. Objevovat proslulý lázeňský trojúhelník, zapsaný na Seznamu kulturních památek UNESCO, nikdy nebylo lákavější. Můžete se odsud vydat na průzkum Slavkovského lesa, do rezervace Soos, českého Yellowstonu, nebo na Andělskou Horu.
Víc tipů na výlety a objevování Karlovarského kraje najdete TADY.
Hlavně nezapomenout
Při toulkách Mariánskými Lázněmi a jejich okolím si uvědomíte, že všechno souvisí se vším. Fyzické zdraví s tím psychickým a minulost s přítomností. Jedno bez druhého nemůže existovat. Třeba v nedávno odkrytých základech „ztracené“ synagogy, která tu byla vystavena v roce 1884, spatříte historii místních Židů.
Na příběh rodiny, jejíž osud zasáhl holocaust, upozorňují také Kameny zmizelých. Mezinárodní projekt německého umělce Güntera Demniga oživuje zapomenuté příběhy lidí, na které se mělo zapomenout. Kameny před domem Magnet na adrese Nerudova 250 jsou vzpomínkou na osud Irmy a Julia Freudenbergových, kteří tu před druhou světovou válkou žili a provozovali velkoobchod s potravinami.
K uchování vzpomínek na blízké slouží také speciální kolumbárium, které místní hřbitov proměnilo v unikátní pietní místo. Svítící lístky na stromě s popelem nebo jménem zemřelého vyřešily omezenou kapacitu hřbitova.
Půlnoční procházka
Dušičkové počasí podporuje fantazii. A tak se pojďme protentokrát rozloučit jednou z místních historek. Říká se, že v Mariánských Lázních straší duch rakouského císaře Františka Josefa I., který se zde údajně procházel po kolonádě v noci, když se cítil osamělý. Místní pověsti tvrdí, že když je město v hluboké noci tiché, někteří návštěvníci zahlédnou tajemnou postavu v historickém vojenském plášti.