V roce 2023 se na hřišti RGCML konalo celkem 57 turnajů.

V roce 2023 se na hřišti RGCML konalo celkem 57 turnajů. Zdroj: golfml.cz

18 jamkové hřiště leží na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, převážně v rovinaté části.
Britská atmosféra je samozřejmostí.
Nejstarší golfové hřiště v Česku.
4
Fotogalerie

Kousek Skotska v Česku: Nejstarší golfové hřiště

Ať už patříte mezi fanoušky tohoto sportu nebo ne, Royal Golf Club v Mariánských Lázních stojí za návštěvu. 18 jamkové hřiště na úpatí Slavkovského lesa patří k nejkrásnějším v republice a jeho dlouhá historie formovala jeho současnou podobu i věhlas.

Hřiště Royal Golf Clubu Mariánské Lázně je příkladem klasického typu skotských a irských hřišť své doby.  Vzniklo roku 1905 a je tudíž nejstarším hřištěm na našem území.

Slavnostního otevření se dočkalo 21. 8. 1905 a účastnil se ho sám anglický krále Edward VII. Po přestřižení inaugurační pásky se král podepsal zlatým perem do pamětní knihy a zároveň se stal prvním zakládajícím členem klubu. Royal Golf Club Mariánské Lázně je jediný ve střední Evropě, který se může pochlubit tak významnou minulostí.

18 jamkové hřiště leží na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, převážně v rovinaté části.18 jamkové hřiště leží na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, převážně v rovinaté části.|golfml.cz

Královský golfový klub

Nesporným vyvrcholením historie klubu je získání práva užívat titul „Královský golfový klub“ (Royal Golf Club Mariánské Lázně) velkorysým rozhodnutím britské královny Alžběty II. v roce 2003 a následnou návštěvou Jeho královské Výsosti prince Edwarda, hraběte z Wessexu.

Hřiště tvoří kompaktní jasně ohraničený areál, z nějž vybočují pouze dvě jamky dostavěné v roce 1978, aby nahradily dvě příliš krátké a stěsnané jamky původní. Greeny jsou ve srovnání s nově budovanými hřišti velmi malé, ale dobře chráněné bunkery. Hřiště je z větší části rovinaté. Na první pohled se může zdát snadné, při hře se však objeví řada nástrah, vyžadujících přesnou technickou hru. Je obklopeno z velké části jehličnatými lesy, díky čemuž je na něm příjemně i ve velmi horkých letních dnech.

Britská atmosféra je samozřejmostí.Britská atmosféra je samozřejmostí.|golfml.cz

Restart po zimě

V mnoha místech se otevírá výhled do okolní krajiny, která je přírodní a není rušena žádnou zástavbou. Vzduch je plný kyslíku a nasycený ozónem a je proto opravdovým pohlazením pro plíce hráčů. Atmosféru dotváří klubovna v tradičním anglickém stylu.

Hřiště je po zimní přestávce ve výborném stavu a je zřejmé, že díky organizačním změnám v odborné péči o greeny a jejich okolí je hřiště v jednom z nejlepších stavů za několik posledních let.

Nejstarší golfové hřiště v Česku.Nejstarší golfové hřiště v Česku.|golfml.cz