Tip na výlet: pardubická výstava odhaluje dvojí tvář pop-artového génia Warhola
Gočárova galerie v Pardubicích hostí jedinečnou expozici krále pop-artu Andyho Warhola. Výstava, která potrvá až do 27. dubna, odhaluje nejen tvorbu, ale i málo známé souvislosti života této ikony moderního umění.
Výstava nazvaná Žitý sen Andyho Warhola představuje průřez umělcovou tvorbou. Návštěvníci budou na výstavě obdivovat Warholovy barevné perokresby i slavné sériové malby. Těšit se ale mohou i na díla, která ještě nikdy nebyla v Česku vystavena, jako je Indiánská maska nebo portfolio Hans Christian Andersen.
„Dalšími výraznými prvky výstavy budou i Warholovy osobní věci, například jeho sako,“ upřesnila mluvčí galerie Nikola Kopecká. Zajímavostí výstavy je pak dvojí pohled na Warholovu osobnost. Představen je nejen jako hvězda newyorské umělecké scény, ale i jako syn přistěhovalců z východní Evropy.
„Málokoho napadne, že za image světoznámého Andyho Warhola se skrýval Andrej Varchola, syn rusínských rodičů z východoslovenské vesničky Miková, který doma s matkou mluvil ‚po našem‘,“ poznamenal kurátor výstavy Michal Bycko.
Dvojí osobnost
Hlavním tématem výstavy pak je právě rozpor mezi veřejnou osobností slavného umělce a soukromým životem křehkého a věřícího člověka, trpícího různými fobiemi.
„Byl slavný, bohatý…, ale v konečném důsledku křehký člověk, věřící a neurotik trpící různými fobiemi,“ popsal umělcovu osobnost Martin Cubjak, ředitel Muzea moderního umění Andyho Warhola v Medzilaborcích, které Gočárově galerii díla na dva měsíce zapůjčilo.
Gočárova galerie je sbírkotvorná kulturní instituce zřizovaná Pardubickým krajem. Kromě stálých expozic pořádá i krátkodobé výstavy. Od roku 2023 je jejím hlavním výstavním prostorem budova zrekonstruovaných Winternitzových mlýnů v Pardubicích, druhým pak Dům U Jonáše.