Pančavský vodopád

Pančavský vodopád Zdroj: Profimedia.cz

Hospitál Kuks
Hrádek u Nechanic
Přehrada Les Království
Adršpašské skály
Lovecký zámek Humprecht
10
Fotogalerie

Královéhradecký kraj: tipy na neotřelé výlety s příběhem

Při výletech do těchto kouzelných končin zažijete plno legrace a přímo pohádkový odpočinek. Najdete tu spoustu atrakcí, se kterými se vrátíte do dětských let. Chybět nebude ani sport a trocha poučení.

Pohádkový odpočinek

Už jste někdy bydleli na hradě? Vyzkoušejte středověkou Kost. Pro výletníky má připravený celý apartmán. Z okna se budete kochat divokým údolím Plakánek, které si určitě musíte projít. Potkáte zachovalý vodní mlýn, pramen Roubenku i pískovcové lomy. Krajina Sobotecka ukrývá i dvě malebné vesničky jako z dob našich prababiček, Nepřívěc a Vesec. Jsou od sebe dvacet minut chůze a pyšní se zachovalými roubenými domky, stodolami a chlévy. Na některých staveních jsou dodnes patrná data jejich vzniku. Stejný čas autem navíc zabere cesta do Prachovských skal, které jsou dalším skvělým tipem, jak strávit den.

VesecVesec|Profimedia.cz

Babička, převozník ve skalách a kovbojové

Vykonat cestu do Ratibořic a Babiččina údolí je skoro povinnost každého Čecha. Adršpašský region ale nabízí mnohem víc než jen tuto kultovní památku. Ubytujte se třeba v Malých Svatoňovicích. První kroky asi povedou na rozhlednu Žaltman v Jestřebích horách. Vezměte si košík a bandasku, v létě je tu spousta hub a borůvek. Asi za dvacet minut od vašeho základního tábora jsou překrásné Adršpašské skály. Sedněte na lodičku a nechte se pobavit vtipným výkladem převozníka. Možný je i výlet za kovboji. Westernové městečko Jívka sice není běžně přístupné, ale při troše štěstí se s majitelem dá na prohlídce domluvit.

Adršpašské skályAdršpašské skály|Profimedia.cz

Legrační cyklostezka s puncem výjimečnosti

Podél málokteré cyklotrasy najdete tolik vtipných názvů obcí jako na trase z Josefova do Jaroměře. Přivítají vás Holohlavy, Neznášov či Hřibojedy. V zatáčce silnice ke Chlumku si všimněte čtyř líp nad křížem. Dodnes připomínají dobu, kdy tudy táhl Napoleon. Určitě nejvýznamnější zastávkou se při vaší vyjížďce stane výkvět českého baroka – hospitál Kuks a sochařská rezervace Braunův Betlém. Součástí Kuksu je i velkolepá bylinková zahrada se 144 záhony. I tady v zahradě najdete sochařská díla Matyáše Bernarda Brauna. Ty nejunikátnější kousky jsou volně rozmístěné v Betlémě, který původně sloužil jako lovecký revír.

Hospitál KuksHospitál Kuks|Profimedia.cz

Houbařova radost

Češi patří k nejnadšenějším houbařům v celé Evropě. Jakou musí mít asi radost, když narazí na hřiby o velikosti několika metrů. Tyhle povedené útvary skutečně existují. Nedají se utrhnout, pouze obdivovat. Za Skalními hřiby se můžete vypravit do Broumovských stěn. Smát se na vás budou už z dálky. Sedí krásně vedle sebe nad obcí Slavný. Cestou po červené značce potkáte i zajímavé vyhlídky, třeba na Zaječí rokle nebo na Čertovu tchyni. Podobné skalní útvary jsou typické především pro pouštní prostředí, kde jim mohutný klobouk a tenkou nohu vymodeluje vítr a písek. Kraj je rájem pro všemožné sportovce i pro vozíčkáře, kteří tu najdou hned několik kratších či delších tras.

Skalní hřibySkalní hřiby|Martin Veselý / MFDNES + LN / Profimedia

Za loupežníkem, mega ozvěnou a do nejznámější chalupy v Česku

Vydat se na Jičínsko znamená nevědět, kam dřív skočit. Dobré je začít v samotném Jičíně a kde jinde než u Rumcajse. Na počest pánů autorů Čtvrtka a Pilaře tu vyrostla pravá ševcovská dílna, která připomíná časy, kdy se vousatý loupežník živil počestným řemeslem. Nezapomnělo se ani na Manku a její bylinkové království. A co by to bylo za domácnost, kdyby se v ní nenašlo kousek místa pro malé uličníky. K vidění je i Cipískova zoo. Celé tohle pohádkové království najdete v uličce Pod Koštofrankem. Dospělí platí směšné vstupné dvacet pět korun a děti patnáct. Jen osm minut chůze odtud najdete další přímo dech beroucí místo, nejstarší dochovanou historickou alej. A pozor, je celá lipová. Má čtyři řady s celkem tisíci stromy. Pokud se tu ocitnete v době slunovratu, uvidíte, že na jednom jejím konci slunce vychází a na druhém zapadá. Tenhle dvoukilometrový skvost můžete obdivovat celoročně a zcela zdarma.

Jen patnáct minut jízdy autem směrem na východ najdete další raritku, u které budete pěkně šponovat uši. V loveckém zámku Humprecht mají sál s tak výjimečnou akustikou, že tu ozvěna trvá celých osm vteřin. Takže jestli máte hudební talent, zkuste tu vystřihnout úryvek z nějaké árie. Na poslední tečku vašeho celodenního putování se pořádně připravte. Vydáte se tentokrát trochu na sever. Váš cíl ale nebude daleko. Pouhých sedm kilometrů. Možná ho budete taky trochu hledat, ale výsledek bude stát za to. Spatříte snad nejznámější chalupu v Čechách, tedy dědovu chaloupku z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Pro lepší orientaci si zapamatujte adresu Dobšice 19. Až si ji budete ze všech stran prohlížet, nezapomeňte, že se jedná o soukromý majetek. Kdyby vás ale nostalgie zcela přemohla, je tu řešení. Chalupu si můžete pronajmout.

Lovecký zámek HumprechtLovecký zámek Humprecht|Profimedia.cz

K zemi i do oblak

Na bodáky! Ano, hádáte správně. Tady půjde o krk. Stačí si vybrat, kterou ze dvou naučných stezek, které monitorují krvavé boje s Prusy či neuskutečněné války s Němci, se vydáte. Obě měří přibližně stejně něco kolem sedmi kilometrů. Stezka s názvem „Den bitvy u Trutnova“ začíná na Krakonošově náměstí v Trutnově a vede přes vrch Šibeník s památníkem generála Gablenze a jeho více než 6000 mužů, kteří zde padli. Ve stínu černého obelisku, pod jehož základy se skrývají ostatky statečného hrdiny, možná budete trochu se slzou v oku vzpomínat na chorvatského jmenovce. Toto trutnovské návrší ale má lehce odlišnou historii než známé město na Jadranu. Stavěly se tu totiž šibenice a stínaly se tu hlavy.

Naučná stezka „Opevněné Trutnovsko“ naopak probíhá po linii opevnění z druhé světové války. Nejzajímavějším objektem, za kterým se sjíždějí všichni fanoušci military a československého opevnění, je největší dělostřelecká tvrz v Česku Stachelberg. Byla projektována jako jedenáct opevněných srubů, které bude spojovat systém podzemních chodeb. Celý komplex měří téměř čtyři kilometry. Bylo počítáno s tím, že kromě muničního skladu a samozřejmě ubikací tu bude mít asi tisícovka vojáků k dispozici i vlastní elektrárnu či filtrovnu vzduchu a vody. Když si nacističtí vojáci po anexi pohraničí komplex prohlíželi, výrazně znejistěli. Měli silné obavy, že by vůbec něco takového dokázali dobýt.

Až se ze systému chodeb vynoříte, skočte do auta a dopřejte si zážitek zcela opačný. Za čtvrt hodiny dojedete k majestátní stavbě, po které když vystoupáte, dostanete se téměř až do nebe. Při procházce Stezkou korunami stromů v Janských Lázních budete mít z výšky čtyřiceti pěti metrů panoramatický výhled na Krkonošský národní park jako na dlani. Už samotný výšlap je pro mnohé adrenalinovým zážitkem. Co teprve ale řeknete na průhled, který pod sebou odhaluje zdánlivě nebezpečnou propast, nebo na osmdesátimetrový tobogan, který můžete použít na cestu dolů?

Stezka korunami stromůStezka korunami stromů|Profimedia.cz

Apalucha, nebo trubičky?

Myslíte si, že může být přehrada hezká, či dokonce pohádkově hezká? Ano, může. Přesně taková leží uprostřed lesů nedaleko Dvora Králové. Když Les Království projektanti navrhovali, museli mít hodně romantickou náladu. Jak jinak si vysvětlit, že hráz zdobí dvě brány s věžemi. Každá připomíná malý kamenný hrad s cimbuřím. Ve skutečnosti se jedná o skromný příbytek hrázného. Ideální je zaparkovat v Bílé Třemešné a dojít sem po zelené značce pěšky. S cestou zpátky k autu to bude příjemná desetikilometrová procházka.

Pak se musíte rozhodnout, jestli se chcete vydat po stopách expedice Apalucha, nebo máte chuť spíše na něco sladkého. Pokud si chcete připomenout geniální scény z nezapomenutelné pánské jízdy v komedii S tebou mě baví svět, měli byste se vydat na sever do ani ne třicet kilometrů vzdáleného Dolního Dvora. Chalupa stojí nad tímto městečkem ve strmém svahu na Zlatém návrší. Je trošinku odříznutá od světa. Orientačním bodem je cesta, která přetíná Bílý potok.

Jestli ale dáte přednost sladkému pokušení, vypravte se spíše na jihozápad do podkrkonošského městečka Hořice. Bude vám to sem trvat asi dvacet minut. Dvě křehké oplatky naplněné speciálními krémy zanechal české zemi osobní kuchař císaře Napoleona. Ten je ale ještě nestáčel do trubičky. Na tenhle nápad přišli až cukráři v Hořicích. S létem přichází i zmrzlinová sezona. V Hořicích na zmrzku ovšem nechodí do cukrárny, ale do pivovaru, kde kromě zlatavého moku připravují i domácí studenou dobrotu. A co že tu kromě zmrzliny ještě točí? Nefiltrovaný, nepasterizovaný světlý ležák 12, Petrale – svrchně kvašené světlé pivo typu Ale anebo 14˚Lucipu, tedy svrchně kvašený speciál typu IPA.

Přehrada Les KrálovstvíPřehrada Les Království|Profimedia.cz


Hvězdná pětka

Následující cíle nejspíš znáte, ale proč je nezařadit do itineráře? Stojí za to!

  • Safari Park Dvůr Králové s největší kolekcí afrických zvířat v Evropě - a bez mříží
  • Hrádek u Nechanic s původními interiéry a bohatým programem akcí po celý rok
  • Sněžka s výškou 1603 m, kaplí sv. Vavřince, Českou Poštovnou a Polskou boudou
  • Dětenice se zámkem, parkem, pivovarem a středověkou krčmou, v níž si obsluha v dobových kostýmech nebere servítky
  • Opočenský zámek s etnografickou sbírkou, významnou obrazárnou zaměřenou na barokní italská díla nebo kolekcí zbraní