Kam se běžně nedostanete: festival Open House Praha otevře 125 skrytých skvostů
Pokud se chcete podívat tam, kam se běžně nedostanete, pak si rozhodně nenechte ujít letošní 11. ročník festivalu Open House Praha. Díky němu můžete o víkendu 17. a 18. května zdarma zavítat do 125 běžně nepřístupných budov a prostor napříč celou metropolí.
Architektonický festival Open House Praha již tradičně zpřístupňuje veřejnosti honosné paláce, elegantní vily, bývalé industriální objekty nebo moderní stavby. Letošní motto festivalu Dědictví minulosti, výzvy budoucnosti odkazuje nejen na historické hodnoty jednotlivých staveb, ale i na potřebu přemýšlet nad tím, co předáme dalším generacím.
„Do dalších deseti let vstupujeme s novými nápady, pestrým programem, spoluprací s mnoha inspirativními osobnostmi, ale přitom se stále stejnou vizí: chceme otevírat město všem, nabídnout lidem možnost, jak poznat místo, kde žijí, objevovat vše staré a tajemné, stejně jako vše nové a moderní, co ovlivňuje náš každodenní život,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá.
Silnou tematickou linku letošního ročníku tvoří téma Školy pro budoucí generace. Návštěvníci tak budou moci prozkoumat například modernizovanou školní budovu v Českobrodské ulici, jež je příkladem energeticky pozitivní stavby, nebo nový Pavilon tropického zemědělství v Suchdole, který získal ocenění za udržitelnost. Zajímavým příkladem přístupu k předškolní architektuře je také první obecní lesní školka na Žižkově.
Koleje i diplomatické rezidence
Festival připomene i železniční dědictví Prahy. Letošní vizuál vzdává poctu zaniklému nádraží Praha-Těšnov, které bylo zbořeno přesně před čtyřiceti lety. Veřejnost se bude moct podívat také do bývalého lokomotivního depa Masarykova nádraží, které se váže k historickému momentu – právě sem totiž v srpnu 1845 dorazil první vlak s cestujícími do Prahy.
Festival letos nabídne i řadu novinek. Poprvé se například otevřou i některé domovy pro seniory, koleje nebo diplomatické rezidence. Za zmínku stojí například domov pro seniory na Chodově, který je ukázkou konceptu důstojného a útulného domova propojeného s životem v okolním světě, kolej Budeč, o jejíž vybudování se zasloužil otec pozdějšího prezidenta Václava Havla, nebo třeba Hodžova vila – sídlo lucemburského velvyslanectví.
Ojedinělé možnosti prohlídek nabídne i Pražský hrad, kde si můžou návštěvníci prohlédnout například běžně nepřístupnou Hartigovskou zahradu. Své stálé místo mají na festivalu také paláce. Nově bude zpřístupněn například Mladotovský palác, známý jako Faustův dům.
Administrativní projekty
Mezi novinkami nechybějí ani moderní administrativní projekty jako Roztyly Plaza nebo Hagibor, v němž mimo jiné sídlí i redakce časopisu Lidé a Země, které ukazují, jak lze skloubit městskou výstavbu s ohledy na přírodu.
Většina budov (a prostorů) bude otevřena po oba víkendové dny od 10 do 18 hodin. Vstup do budov je zdarma bez nutnosti se předem registrovat. I v letošním ročníku nabídnou organizátoři speciální prohlídky pro návštěvníky se zrakovým postižením, neslyšící a děti.